Головна Новини Крилаті слова - "слова, що вилітають з уст промовця"...

Крилаті слова - "слова, що вилітають з уст промовця"...

16.10.2019 15:16

12 жовтня 2019 року відбулося чергове 506-е засідання клубу любителів книги «Кобзар». Учасники засідання були раді знову бачити доповідачем Юрія Хільчука. Усі пам'ятають його прекрасні грунтовні доповіді: перша – про творчу біографію Джона Мільтона і його безсмертне творіння – поему «Втрачений рай», її перекладні видання; друга – «Про мистецтво тлумачення тексту Біблії».

Цього разу в своєму виступі Юрій Хільчук розкрив тему «Філософське тлумачення окремих крилатих висловів». Вона викликала інтерес, так як усі ми вживаємо так звані крилаті фрази (фразеологізми, ідіоми, терміни, прислів'я, приказки), не замислюючись про їх походження.
Чому ці фрази стали настільки популярні?
Хто і коли вперше їх вимовив?

Крилаті вислови, крилаті слова – стійкі, афористичні, як правило, образні вислови, що увійшли в мову з літературно-художніх, публіцистичних, філософських, фольклорних та інших джерел. До крилатих також відносять популярні вислови історичних особистостей (Прийшов, побачив, переміг. – Юлій Цезар); імена міфологічних та літературних персонажів, які стали загальними (Обломов, Митрофанушка). Фраза «крилатий вислів» сама по собі є крилатою.

Вислів «крилаті слова» (метафоричний образ – «слова, що вилітають з уст промовця», давньогрец. ἔπεα πτερόεντα προσηύδα) взято з поем Гомера.
Наприкінці XVIII століття вираз «крилаті слова» вжив німецький поет Фрідріх Готліб Клопшток. Як філологічний термін запроваджений німецьким вченим Георгом Бюхманом у його книзі Geflügelte Worte, збірнику популярних цитат, що вийшла вперше в 1864 році. Л. П. Дядечко в монографії «Крылатые слова как объект лингвистического описания» (2002) запропонувала для позначення крилатих висловів використовувати термін «ептонім».

Багато крилатих висловів стали настільки звичними, що нам навіть на думку не спадає, хто сказав їх першим. Однак у кожної крилатої фрази є своя історія, свій філософський сенс. З деякими історіями Юрій Хільчук і познайомив учасників засідання. Йшлося про походження метафори «золотий мільярд», вислову «виживання сильнішого», термінах «надлюдина (нім. Übermensch)», «нижча людина» (нем.Untermensch)», формулу «Бог помер», широко вживанану фразу «Король помер. Хай живе король» тощо. Більшість крилатих висловів належить провідним мислителям людства, тому доповідач зупинився на працях вчених і філософів Томаса Мальтуса, Фрідріха Ніцше, Артура Шопенгауера тощо.

По закінченню доповіді було традиційне чаювання, обговорення виступу та планів роботи клубу на 2019-2020 рр. Учасники засідання пом'янули добрим словом прекрасну людину і колекціонера Будзінського Юрія Сергійовича, який передчасно пішов від нас у червні цього року.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
1617 18 19 20 21 22
23242526272829
3031