Презентація книги «Чумаки. Студії з історії та історіографії»
На черговому «Вечорі історії з Гончарівкою» присутніх очікувала надзвичайно цікава презентація книги «Чумаки. Студії з історії та історіографії» (Ред. кол.: В. Андрєєв (гол. ред.), С. Андрєєва, С. Білівненко, Р. Додонов, С. Телюпа; автори та упорядники: В. Андрєєв, С. Андрєєва, Р. Додонов, С. Телюпа. – Київ : «Крок», 2024. – 290 с.).
Презентували цей книжковий скарб Віталій Андрєєв, доктор історичних наук, професор, та Світлана Андрєєва, кандидатка історичних наук, доцентка Київського столичного університету ім. Б. Грінченка.
В основі даного видання – маловідомі, в тому числі й у середовищі професійних істориків, етнографічні нариси 1931 р. під редакцією А. Лободи та В. Білого. Це видання у свій час через ідеологічні та політичні причини було фактично вилучено з наукового обігу та незаслужено забуто. Втім i по сьогодні воно є одним з найбільш повних колективних досліджень історії чумацтва та має непересічне значення для подальшого вивчення історії та культури України.
«Чумаки» стали підсумком роботи потужного авторського колективу науковців, спiвробiтникiв Етнографічної комісії Всеукраїнської академії наук та інших учасників цього масштабного дослідницького проєкту.
Крім того, в книзі вміщено неопубліковані джерела, що не увійшли до видання 1931 р. й на сьогодні зберігаються в Наукових архівних фондах рукописів та фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України (м. Київ). Вони представлені дослідженнями Н. Малечі «Чумаки» та В. Білого «Матеріали до чумацької демонології», а також кресленням чумацького возу студента Санкт-Петербурзького університету Є. Артюхова, малюнками талановитого українського митця К. Терещенка.
Пан Віталій, доктор історичних наук, професор, розповів, що ідея створення цієї збірки виникла в нього вже давно, проєкт 12 років пролежав на полиці. І ось він звернувся до директора Науково-дослідного інституту українознавства КНУ ім. Т. Шевченка професора Р. Додонова, справа зрушилася і видання побачило світ.
Збірка складається з трьох частин: перша – вступне слово про чумаків в цілому та передмови, друга – саме перевидання 1931 р. та третя – публікація раніше неопублікованих досліджень.
Світлана Андрєєва, одна з упорядниць видання, розповіла, що найдавнішими осередками чумацтва в Україні були сучасна Київщина, Черкащина та Полтавщина. Чумаки були заможними селянами, підприємцями, вони привозили сіль, заробляли гроші та викупали себе з кріпацтва. За сезон вони здійснювали 2-3 подорожі, окрім солі також доставляли різний крам і потім продавали його взимку. Цікаво було дізнатися, що один чумак зберігав свої гроші у вуликах, і коли до нього приходили позичити гроші, то він запитував: «скільки вам вуликів?». Чумаки з пошаною ставилися до волів, навіть покривали золотом роги першому у валці. А волів купляли на Херсонщині у Фальцфейнів. І зимували воли теж у нашому краї, в степах. У книзі багато місця відведено чумацьким пісням та фольклору.
Ми дуже радіємо, що світ побачив таке потрібне й важливе видання, яке дозволяє відкрити для себе малознані сторінки історії такого явища, як чумацтво. Дякуємо пану Віталію та пані Світлані за такі цікаві та захоплюючі дослідження.
А хто не міг бути цього «Вечора» з нами, залишаємо відеозапис зустрічі: