Бібліографічна діяльність Юрія Медведєва
6 грудня 2024 року виповнюється 95 років від дня народження Юрія Борисовича Медведєва – українського статистика друку та бібліографа.
Його практична робота по створенню бібліографічних матеріалів розпочалася ще у стрийській міській бібліотеці, адже не випадково початок бібліографічної діяльності він сам позначав 1946 р., тобто роком приходу до бібліотеки. Але справжня бібліографічна робота почалася в Книжковій палаті України.
Ймовірно, першим серйозним випробуванням на бібліографічну зрілість стала участь Юрія Борисовича у підготовці ґрунтовного бібліографічного покажчика «Українська радянська література між III і IV з'їздами письменників України: 1954-1959». І хоча критика мала декілька серйозних закидів щодо його якості, однак покажчик міг стати початком нової літературно-бібліографічної серії. Та відверто непрофесійна підготовка другого покажчика (про літературу 1959-1966 рр.) звела нанівець почин Ю. Медведєва та його співавторів.
Гарною школою для молодого бібліографа була його участь у підготовці фундаментального збірника документів «Культурне будівництво в Українській РСР: 1917-1959», бібліографічного покажчика «Книги видавництв України за 1963 рік» та бібліографії бібліографії «Книги про книги». До речі, до бібліографії бібліографії він повернеться через 20 років; у 1985 р. буде відповідальним редактором покажчика «Бібліографічні посібники УРСР: 1976-1980».
1967 р. Книжкова палата започаткувала надзвичайно важливу справу: розпочала бібліографування праць самої Палати та її співробітників, без чого не може обійтися і сьогодні жоден серйозний дослідник державної бібліографії України. Ініціатором і співвиконавцем цього почину був саме Ю. Медведєв.
Чотири роки Юрій Борисович був співукладачем щорічника «Українська РСР у виданнях республік Радянського Союзу і країн соціалістичної співдружності», співукладачем ґрунтовного двотомного збірника документів і матеріалів «Книга и книжное дело в Украинской ССР» за 1917-1984 рр., багато творчих мук (як відповідальний редактор) пережив при підготовці і виданні безцінних покажчиків: «Періодичні видання УРСР. Журнали: 1961- 1975» та «Періодичні видання УРСР. Газети: 1961-1980».
А хіба можна проминути його роботу як члена редколегії видавничого бібліографічного покажчика «Нові книги УРСР», збірника «Державна бібліографія на Україні», міжвідомчого науково-методичного збірника «Бібліотекознавство та бібліографія».
Своєрідним останнім акордом бібліографічної практичної діяльності Ю. Медведєва стало його редагування унікального бібліографічного покажчика «Художня література зарубіжних країн у пресі УРСР: 1981-1985».
Як бібліограф-професіонал з більш ніж 40-річним стажем, Юрій Борисович з болем спостерігав, наскільки непоцінованою залишається в суспільстві бібліографічна робота, як мало розуміють її значення. Він намагався змінити ситуацію на краще шляхом акцентування уваги на злободенних проблемах бібліографії, популярного рецензування бібліографічних посібників, пропаганди серед бібліотекарів бібліографічних видань Книжкової палати, подання матеріалів про Палату та її видання до універсальних і галузевих довідкових видань. Не на багато розраховув і небагато досяг він у цій справі, але виконував свій професійний обов'язок сумлінно й до кінця.
Вершиною бібліографічної діяльності Ю. Медведєва є узагальнення бібліографічного досвіду (перш за все, досвіду самої Книжкової палати) в галузі державної бібліографії, тобто його сходження на методологічний рівень бібліографознавства. Цьому сприяла його багаторічна робота завідувача науково-методичного відділу, підсумком якої стало оригінальне дослідження: «Становлення і розвиток науково-методичної роботи в Книжковій палаті УРСР».
Осягнувши загальну панораму методологічно-методичних проблем державної бібліографії, Юрій Борисович у подальшому охарактеризував ті ж проблеми в царині окремих видів видань – журнальної і книжкової продукції. І, як підсумок його бібліографознавчих студій, стала узвгальнююча стаття «Сучасний стан і перспективи розвитку системи державної бібліографічної інформації про твори друку УРСР».
Чільне місце в його професійній діяльності займали також проблеми книгознавства та бібліофільства. Небайдужим він був і до літературознавства. Чимало бібліографічно-статистичних матеріалів він присвятив саме творчості українських письменників: Марка Вовчка, Лесі Українки, Івана Франка та ін.
Для більш детального вивчення діяльності Ю. Б. Медведєва пропонуємо ознайомитися з такими джерелами:
- Низовий М. Юрій Борисович Медведєв – статистик друку, бібліограф / М. Низовий // Вісник Книжкової палати. – 1999. – № 8. – С. 21-27.
- Низовий М. Юрій Медведєв у співпраці з редакціями енциклопедичних видань / М. Низовий // Вісник Книжкової палати. – 2004. – № 12. – С.46-49.
- Українські бібліографи : біогр. відомості, проф. діяльність, бібліогр. : [біобібліогр. довід.] / авт. проєкт, ред. та передм. Р. С. Жданової, авт.-упоряд.: Р. С. Жданова, Н. І. Абдуллаєва, В. О. Кононенко. – К. : НПБ України, 2010. – Вип. 2. – 239 с.