Осокорівський казан: історія одного музейного експонату
Пам'ятаєте легенду про скіфського царя Аріанта? Вирішивши порахувати всіх своїх підданих, він звелів кожному скіфу принести по наконечнику стріли. Наконечників виявилось так багато, що ніхто не зміг би їх порахувати. Якби вистрілити одночасно всі стріли, то темна хмара б покрила всю землю. Тоді Аріант наказав вилити з цих наконечників казан для храму в Ексампеї. У нього вміщувалось 600 амфор напою, а його стінки були на шість стіп завтовшки. За сучасними підрахунками, скіфський казан уміщав 144 тис. літрів рідини.
20 червня 1910 року в місцевій херсонській газеті «Родной край» було надруковано статтю під назвою «Дар Херсону». У ній зазначалося таке: «В последних числах ноября прошлого года в овраге при с. Осокоровке, Херсонского уезда, вывалился огромный бронзовый сосуд, в виде купели, в какой крестят детей. Собрался народ, приехал становой. Он признал диковинный сосуд не церковной купелью, а «казачьей братиной» из которой запорожцы пили водку, и сдал «братину» на хранение в местную экономию кн. Воронцовой-Дашковой. Получив известие об этой находке, хранитель Херсонского Музея В. И. Гошкевич сообщил Императорской Археологической Комиссии, что найденный сосуд, судя по описанию, – скифский жертвенный котел и просил Комиссию о передаче этой находки, вместо Императорского Эрмитажа, в Херсонский музей. Ныне, по распоряжению Комиссии, священный котел перевезен в Херсон и 17 июня водворен в нашем музее, где желающие могут его видеть сегодня, от 12 до 2 часов дня».
Деякі дослідники припускають, що легенда про скіфського царя Аріанта пов’язана саме з цим казаном.
Про історію знахідки та «музейне життя» казана, що нині знаходиться в Національному музеї історії України, під час засідання клубу любителів історії «КЛІО» розповів краєзнавець Андрій Лопушинський. Архітектор та краєзнавець Сергій Дяченко уточнив місце знахідки. Археолог Сергій Нємцев розповів про значення казанів у скіфській культурі.
Було дуже цікаво послухати цю дивовижну історію, яка викликала жваве обговорення.