Шановні користувачі! У липні та серпні поточного року відбувається оновлення нашого інформаційного ресурсу, тому можливі тимчасові технічні складнощі у користуванні сайтом
Просимо вибачення за незручності

Пенсійна реформа – в дії

Пенсійна реформа – в дії

11 жовтня набув чинності Закон "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо підвищення пенсій". Вже з 1 жовтня пенсіонерам будуть перераховані пенсії, а працюючим пенсіонерам відновлені виплати пенсії у повному розмірі.
З 1 січня 2018 року скасовуються спеціальні пенсії для держслужбовців, депутатів, прокурорів, працівників дипломатичної служби, а пенсія за віком призначатиметься з урахуванням страхового стажу.
Закон стосується не лише пенсіонерів. Ним внесені значні зміни до інших законів, зокрема до Закону про ЄСВ. Тепер інформація з Держреєстру соцстрахування може надаватися роботодавцям, банкам, підприємствам, установам і організаціям з метою її використання для обслуговування громадян (з їх згоди або у випадках і порядку, установлених законодавством у сфері захисту персональних даних).
Норми Закону про підвищення пенсій, а також відновлення виплати пенсії працюючим пенсіонерам у повному размірі застосовуються з 1 жовтня 2017 р. Так, з 1 жовтня пенсіонерам будуть перераховані пенсії з урахуванням єдиного показника середньої зарплати, що використовується при призначенні, обчисленою як середній показник за 2014-2016 роки з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%. При перерахунку пенсій використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений Держбюджетом на 1 грудня 2017 р., збільшений на 79 грн (1452 грн).
Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:
- особи, хворі гіпофізарним нанізмом (ліліпути), диспропорційні карлики;
- особи з інвалідністю по зору I групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи;
- жінки, які народили п'ять або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до вказаного віку;
- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь в бойових діях і в АТО, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків.
Для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років, підприємствам, установам і організаціям з чисельністю штатних працівників від 8 до 20, встановлюється квота в розмірі не менше однієї особи в середньообліковій чисельності штатних працівників.

З 1 січня 2018 р. пенсія за віком призначатиметься:
- за наявності 25 років страхового стажу на 1 січня 2018 р. – у 60 років. Величина необхідного стажу буде щорічно збільшуватися на рік до досягнення 35 років у 2028 році;
- за наявності від 15 до 25 років страхового стажу на 1 січня 2018 р. – у 63 роки. Величина стажу збільшуватиметься до досягнення діапазону від 25 років до 35 років у 2028 році;
- за наявності 15 років страхового стажу на 1 січня 2019 р., але менше 16 років, які надавали б право виходу на пенсію в 63 роки, – у 65 років.
Діапазон необхідного стажу щорічно збільшуватиметься на один рік. Тобто з 2028 року пенсії в 65 років призначатимуться особам, що мають 15-25 років стажу.

У страховий стаж для визначення права на призначення пенсії за віком включатимуть періоди:
1) здійснення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
- з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 року включно, які підтверджуються довідкою про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
- з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року включно – за умови сплати страхових внесків (ЄСВ) незалежно від сплаченого розміру (окрім випадків звільнення від сплати ЄСВ);
2) проходження військової служби до 31 грудня 2017 року включно;
3) перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 року включно;
4) перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків (ЄСВ) за жінок, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Таким чином, завдяки Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, підприємцям і декретницям доданий додатковий відрізок часу в стаж для призначення пенсій.
Тим, кому бракує страхового стажу, можна буде докуповувати необхідні роки. Для цього Законом передбачена одноразова сплата особи єдиного внеску за попередні періоди (у тому числі за період з 1 січня 2004 р. до 31 грудня 2010 р.). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою мінімального страхового внеску на дату укладення договору, помноженого на коефіцієнт 2.
Крім того, Законом з 2021 року передбачається щорічна індексація пенсій, яка проводитиметься автоматично шляхом збільшення на коефіцієнт, що відповідає 50% зростання середньої зарплати і 50% зростання індексу споживчих цін за попередній рік.
Крім змін до системи пенсійного страхування, згаданий Закон вносить зміни і до Законів України «Про збір та облік єдиного внеску на обов'язкове державне соціальне страхування» та «Про обов'язкове державне соціальне страхування», а саме:
1. Максимальна база нарахування ЄСВ складе 15 розмірів мінімальної зарплати замість нинішніх 25 розмірів прожиткового мінімуму.
2. Платниками ЄСВ також мають бути члени фермерського господарства, якщо вони не належать до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
3. Підприємці та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком, є особами з інвалідністю або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
4. Платники єдиного податку першої групи втрачають право на сплату 0,5 мінімального страхового внеску. А значить, будуть сплачувати його в мінімальному розмірі як і інші підприємці.
5. Самозайняті особи, а також члени фермерського господарства, будуть зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується ЄСВ тощо.

// Юридична консультація. - 2017. - № 19 (360).

Календар подій

      1
2345678
910 11 12131415
16 171819202122
23242526272829
30