Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Видатні правознавці Петро Щербина – історик та правознавець: 115-та річниця від дня народження

Петро Щербина – історик та правознавець: 115-та річниця від дня народження

 Петро Щербина – історик та правознавець: 115-та річниця від дня народження

 

Життєвий шлях Петра Федоровича Щербини  був досить насиченим та багатогранним.

Народився 22 лютого 1910 року в с. Полтавка Покровського району Уссурійського краю, що на Далекому Сході Росії, в сім’ї українця-переселенця. Початкову освіту отримав у земській школі с. Полтавка, середню освіту – на робітфаці. Трудову діяльність Петро Федорович розпочав робітником на фабриці. Навчався у Свердловському інституті будівництва, після закінчення якого працював у Приморському крайвиконкомі. Після служби в армії працював учителем історії і географії, спочатку – в школі м. Уссурійськ. У квітні 1944 року був направлений на педагогічну роботу у звільнені райони України, де 5 років пропрацював завідувачем відділом народної освіти Дунаєвецького району. У 1948 році Петро Федорович закінчив історичний факультет, а згодом – і юридичний факультет Львівського університету ім. І. Франка.

З 1952 року Петро Федорович працював у м. Кам’янці-Подільському адвокатом у юридичній консультації та викладав право у Кам’янець-Подільському сільськогосподарському університеті. З вересня 1965 року працював на історичному факультеті педагогічного інституту цього ж міста, де пройшов шлях від доцента до професора.

Науковою роботою П. Ф. Щербина почав займатися вже у зрілому віці. Кінець 50-х – початок 60-х років стали роками більш відкритого доступу вченим та краєзнавцям до матеріалів державних архівів. Петра Федоровича, як юриста, зацікавили проблеми та особливості історичного та правового аспекту проведення в Подільській губернії інвентарної та селянської реформ 1847 та 1861 років.

У 1966 році Петро Федорович успішно захистив дисертацію на тему: «Селянська реформа 1861 року на Поділлі», подану на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. У науковому дослідженні він вперше дослідив наділи селян за інвентарною реформою 1847-1848 років і за Селянською реформою 1861 року, вивчив 900 інвентарів та 900 уставних грамот, що зберігаються в державних архівах міст Кам’янці-Подільському, Києві та Житомирі. Аналіз Місцевого положення від 19 лютого 1861 р. для Київської, Подільської та Волинської губерній дозволив ученому ґрунтовно розкрити питання дострокового припинення тимчасовозобов’язаного стану селян Правобережної України, викупу землі, селянського руху у зв’язку з реформою 1861 року, особливостей проведення реформи на Правобережній Україні порівняно з Лівобережною Україною і Росією.

Значний фактичний матеріал і висновки П. Ф Щербини про соціально-економічне та правове становище селян, про хід скасування кріпосного права та проведення аграрної реформи 1861 року були використані під час створення аналогічних дисертацій з історії інших земель України, а також наукових праць відомими вченими-дослідниками аграрного руху в Україні початку ХХ століття (І. О. Гуржієм, М. Н. Лещенком, Д. М. Пойдою), широко впроваджені під час підготовки до друку тому «Історія міст і сіл УРСР. Хмельницька область».

Працюючи на історичному факультеті Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту, Петро Федорович викладав цикл правових та історичних дисциплін. У цей час у його житті й науковій діяльності спостерігається найбільш плідний період наукової творчості.

Упродовж десяти років вчений дослідив та узагальнив в історико-правовому аспекті процеси формування й розвитку судочинства в Правобережній Україні з часів запровадження магдебурзького і литовсько-польського права до судових реформ у російській імперії 60-х років ХІХ ст., опрацював тисячі справ фондів центральних історичних архівів Києва, державних обласних архівів Житомира, Рівного, Вінниці, Кам’янця-Подільського.

В його наукових працях широко використано пам’ятки права: Повне зібрання законів Російської імперії, «Права, по которым судится малороссийский народ», Судові Статути 1864 року. Науковець активно вивчав тогочасну періодику, мемуарну літературу – «Журнал міністерства юстиції», «Судебная газета», щоденники Валуєва, Мілютіна, Нікітенка, Люблінського сейму 1596 року. Петро Федорович вперше ввів до наукового обігу нові архівні матеріали з історії судового права, зокрема, відшукане у ЦДІА 74-томне видання «Дела о преобразовании судебной власти в России», яке стало важливим джерелом для істориків та юристів з вивчення права України.

Наполеглива наукова праця Петра Федоровича увінчалася успіхом. У 1974 році побачила світ його фундаментальна монографія «Судова реформа 1864 року на Правобережній Україні», яка була надрукована у видавництві Львівського державного університету імені Івана Франка. На той час це була перша наукова праця з історії судового права Правобережної України ХІХ ст.

Результативні та плідні історико-правознавчі дослідження дозволили Петру Федоровичу Щербині блискуче захистити в 1977 році дисертацію «Судова система в Правобережній Україні наприкінці ХVІІІ–ХІХ ст.», подану на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук.

За роки праці в Кам'янець-Подільському педагогічному університеті П. Ф. Щербина опублікував десятки робіт, у тому числі «Селянський рух в Подільській губернії в період реформи 1861 року», «Століття від дня відміни кріпосного права в Росії», «Охорона пам'яток історії та культури», «Судові репресії над революційними народниками на Правобережній Україні», «Судові тяжби в підкоморських судах про землі Кам'янця ХV–ХVІ ст.», «Адміністративний поділ Правобережної України», «Кодифікація українського права ХVІІІ ст.», «Норми судового права у пам'ятці українського права», «З історії судової реформи 1864 р. на Волині», «Сучасні концепції держави і права». До свого 90-річного ювілею Петро Федорович підготував до друку курс лекцій «Історія політичних і правових учень. Давній світ: Єгипет, Вавилон, Індія, Китай, Греція, Рим». У 1982 році йому було присвоєно вчене звання професора.

Методика викладання Петра Федоровича зводилась до першочергового завдання – викладання складних правових категорій, неоднозначних історичних фактів і процесів у простій, доступній, зрозумілій студентству формі. Його працелюбність, скрупульозність, аналітичний та гострий розум, енциклопедичні знання, феноменальна пам’ять принесли йому визнання та повагу серед колег та студентів інституту.

Свою багатогранну педагогічну діяльність Петро Федорович поєднував з активною науковою роботою, продовжуючи дослідження та з’ясовуючи незвідані в науці історико-правові аспекти минулого.

Із здобуттям Україною незалежності створились умови, які сприяли формуванню вищих навчальних закладів. Відкриття Хмельницького університету управління та права на теренах Подільського регіону було цілком логічним і відповідало потребам забезпечення Хмельниччини юристами вищої кваліфікації для вирішення важливих питань правового обслуговування населення. З вересня 1992 року Петро Федорович – завідувач кафедри теорії та історії держави та права, перший професор тоді ще Хмельницького інституту регіонального управління та права. З 1999 року Петро Федорович Щербина – почесний професор Хмельницького університету управління та права.

П. Ф. Щербина викладав теорію держави і права, історію правових і політичних учень, був членом спеціалізованої вченої ради Національної академії Прикордонних військ України імені Богдана Хмельницького (нині – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького). У той час фундаментальних підручників з права, теорії держави і права, історії правових та політичних вчень у навчальному закладі не було. Єдиною енциклопедією та джерелом інформації для студентів стали лекції Петра Федоровича.

Брав участь у багатьох наукових конференціях, у тому числі у роботі Всесоюзної науково-практичної конференції «Викладання права у вищій школі» в Ташкенті (1973), науково-практичній конференції «Концепція розвитку законодавства України до 2005 року», що відбулася 1996 року в Інституті законодавства Верховної Ради України тощо.

Петро Федорович Щербина пропрацював в Україні 54 роки, з них 36 років – у Кам'янець-Подільському державному педагогічному університеті. Впродовж багатьох років педагогічної праці мав славу талановитого викладача, який не тільки оперував численними фактами й датами, але знав в обличчя всіх, кого навчав.

Помер в листопаді 2001 р., залишивши добру пам’ять про себе як видатного вчителя та блискучого педагога.

Наукові праці П. Ф. Щербини:

  1. Адміністративно-територіальний поділ Правобережної України у ХІХ ст. / П. Ф. Щербина // Матеріали ІІІ Подільської іст.-краєзн. конф. – Львів, 1970. – С. 80–84.
  2. Вибрані праці (історично-правовий цикл) / П. Ф. Щербина ; уклад. та відп. ред., д-р юрид. наук, проф., чл.-кор. Акад. правових наук України Р. О. Стефанчук. – Хмельницький : Вид-во Хмельниц. ун-ту упр. та права, 2010. – 272 с.
  3. Історія політичних і правових вчень стародавнього світу : курс лекцій / П. Ф. Щербина. – Хмельницький : ХІУП, 2000. – 406 с.
  4. Права, по которым судится малороссийский народ / П. Ф. Щербина // Наук.-практ. конф. «Культура України і слов'янський світ» : тези доп. – Київ, 1992. – Ч. 2. – С. 71–72.
  5. Селянська реформа у 1861 р. в Подільській губернії / П. Ф. Щербина // Наук. записки Ін-ту історії АН УРСР. – Київ, 1960. – Т. 13. – С. 198–205.
  6. Селянський рух на Поділлі в період проведення реформи 1861 р. / П. Ф. Щербина // Український історичний журнал. – 1963. – № 5. – С. 103–107.
  7. Судебная реформа 1864 г. на Правобережной Украине : монография / П. Ф. Щербина. – Львов, Вища школа, 1974. – 190 с.
  8. Сучасна концепція суду присяжних / П. Ф. Щербина // Наук. пр. Кам'янець-Поділ. держ. ун-ту. Іст. науки. – Київ, 1999. – Т. 3(5). – С. 377–378.

Про нього:

  1. Місінкевич Л. Видатний вчений та блискучий педагог (до 110-ї річниці з дня народження П. Ф. Щербини) [Електронний ресурс] / Л. Місінкевич // Університетські наукові записки. – 2020. – Т. 19, № 1. – С. 250–258. – Режим доступу : file:///C:/Users/user/Downloads/114-Article%20Text-192-1-10-20210111%20(2).pdf. – Електрон. версія друк. вид. – Назва з екрана. – Дата публікації : 16.07.2020. – Дата звернення : 14.02.2025.
  2. Петро Федорович Щербина // Баженов Л. Alma mater подільського краєзнавства: Місто Кам'янець-Подільський – осередок історичної регіоналістики ХІХ – початку ХХІ століть / Л. Баженов. – Кам'янець-Подільський, 2005. – С. 122–126.
  3. Щербина Петро Федорович (1910–2001) [Електронний ресурс] // Наукова бібліотека Хмельницького національного університету : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://lib.khnu.km.ua/inf_res/avtory_khm/Scherbyna.htm. – Назва з екрана. – Дата публікації : 29.06.2017. – Дата звернення : 14.02.2025.

Підготувала Т. Федько

Календар подій

     12
3 4 5 6 7 89
1011 12 13 14 15 16
1718 19 20 21 22 23
2425262728