Головна Новини Пилип Орлик. Шлях гетьмана

Пилип Орлик. Шлях гетьмана

07.12.2023 14:12

Відбувся перший зимовий «Вечір історії з Гончарівкою».  Але незважаючи на погоду за вікном, він був по-справжньому теплим і затишним. До нас у гості завітала історикиня НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині» Наталія Дробязко і провела для присутніх захоплюючу подорож, своєрідний майстер-клас, як за допомогою однієї картини можна вивчати історію України.

Національний заповідник понад 20 років формує колекцію Музейного фонду України предметами, що розкривають історію родини Орликів. Колосальна співпраця з істориками, колекціонерами, краєзнавцями, археологами, меценатами має свій вагомий результат. Будь-який проєкт можливо задумати і реалізувати лише об’єднавши небайдужих, професійних людей. Промовистим прикладом такої діяльності є картина Олеся Солов’я «Пилип Орлика. Шлях гетьмана», яка стала невід’ємною складовою ілюстрованої історії України. Про її ідею, процес написання і розповіла присутнім Наталія Дробязко.

Пані Наталя зауважила, що картина була презентована 21 листопада 2023 р. до Дня Гідності та Свободи в палаці гетьмана Кирила Розумовського в Батурині. Спочатку було створено концепцію полотна, яка полягає в тому, що до неї включено всі віхи життя Пилипа Орлика. Поділили їх на чотири етапи: народження, навчання, становлення  і гетьман в еміграції. Все робилося до 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика. У січні 2022 р. національний заповідник домовився з відомим художником, мистецтвознавцем О. Солов’єм. Це повинно було бути масштабне полотно й воно таким стало. Але під час війни вся робота припинилася. Завдяки Збройним Силам України вже в квітні 2022 р. працівники заповідника повернулися до роботи над цим проєктом. Робота над створенням ескізу картини «Пилип Орлик. Шлях гетьмана» тривала 2 місяці. Уперше він був представлений 28 червня 2022 р. У грудні 2022 р. Олесь Соловей вперше представив роботу широкому загалу на 10-й Всеукраїнській художній виставці «Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників». Дана робота отримала схвальні відгуки фахівців мистецтвознавців та істориків. Попри те, що сьогодні головні зусилля спрямовані на війну, кошти на придбання картини надали благодійники.
Розмір картини – 185х220 см. У цілому, на полотні зображено 56 образів. Центральним сегментом є Пилип Орлик. Він зображений саме в той період, коли стає гетьманом 5 квітня 1710 р. Гетьман стоїть на скелі, а руку поклав на серце. Це гетьман, який поклявся служити Україні за вкрай несприятливих умов. Біля нього два символічні жіночі зображення. Перша – «Діва-Слава», яка тримає в своїх руках булаву гетьмана Івана Мазепи. Друга – «Діва-Доля». В одній руці в неї герб родини Орликів, а в іншій –Конституція Пилипа Орлика, на якій зверху лежить терновий вінок. Всю картину можна поділити на невеликі сюжети. Поряд із Пилипом Орликом образ його наставника гетьмана Івана Мазепи, який відійшов у засвіти. Він зображений на фоні Батуринської цитаделі. Художник змалював її неспаленою та нескореною. Бо Батурин відродився й процвітає. Бачимо прибічників Пилипа Орлика. Це шведський король Карл XII, польський король Станіслав Лещинський, султан Османської імперії Ахмет ІІІ, кошовий отаман Війська Запорозького Кость Гордієнко, курінний, козацька старшина та козаки. Зображені і негативні постаті, насамперед, наш віковічний ворог московит в образі біснуватого петра І, який відводить руку в нікуди. За час свого правління він ніколи нікого не жалів. Хотів захопити все й ніколи не зупинявся, що й призвело його до краху.

Окремим важливим сегментом є родина Пилипа Орлика. Він мав 8 дітей. Історично відомо, що Пилип Орлик був одружений на доньці полтавського полковника Павла Герцика, Ганні, її портрет не зберігся. Художник асоціював її зображення з тогочасними дружинами козацької старшини. Дружина завжди підтримувала погляди чоловіка і стала для нього надійною опорою. Це героїчний вчинок жінки-матері, яка пройшла тернистий шлях й уособлює образ України. Сім’я гетьмана зображена у брамі, яка символізує  розквіт українського мазепинського бароко й Києво-Могилянську академію.

Пані Наталія розповіла, що картину треба починати дивитися знизу вгору, ніби серпантином підніматися. Композиційно картина починається з зображених волів, які везуть козацькі гармати і символізують українську впертість та силу. Завершується жовто-синіми кольорами, як прапори України і Швеції, як українсько-швецький союз.

Сьогодні для кожного українця, який бореться за свою вільну і незалежну державу, переконливим прикладом має стати гетьман Пилип Орлик, який був послідовний і високопрофесійний у боротьбі з московським агресором ще 300 років тому. Тривалий час Пилипа Орлика, його родину і його прихильників російська імперія представляла зрадниками. Московити знищили садибу Пилипа Орлика в Батурині, знищили документи, пов’язані з його діяльністю, його зображення та речі. Надзвичайно важливо відкривати правдиві сторінки історії та візуалізувати події. Треба вивчати свою історію  робити висновки, що довіряти росії ніколи не треба.
Повертаймо разом правдиві сторінки нашої історії!

Ми пишаємося, що маємо таких видатних українців. І дуже дякуємо фахівцям НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині» за таку важливу справу, а також натхненні зустрічі!

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
1617 18 19 20 21 22
23242526272829
3031