Новий український правопис: практикуємо на карантині
Друзі! Пропонуємо вам долучитися до нашого віртуального проєкту «Новий український правопис: практикуємо на карантині».
Як ви пам'ятаєте, майже рік в Україні діє новий Український правопис, норми якого рекомендовано застосовувати в усіх сферах суспільного життя. Безперечно, кожен із нас розуміє, що грамотність – складова успіху кожної людини. Тому знати новий правопис – не питання вибору, а життєва необхідність.
Щодня на нашому сайті ви можете знайти інформацію про одну зі змін до українського правопису та запам'ятати її. Готові?
Отож, розпочали!
Новий правопис повернув імені «Олег» форму кличного відмінка «Олеже», яка до цього часу вважалася застарілою і використовувалася хіба що в побуті. Паралельно можемо використовувати форму «Олегу».
«§ 87. Кличний відмінок
Іменники другої відміни в кличному відмінку закінчуються на -у (-ю), -е.
1. Закінчення -у мають іменники твердої групи (зокрема із суфіксами -ик, -ок, -к(о)), іншомовні імена з основою на г, к, х і деякі іменники мішаної групи з основою на шиплячий приголосний (крім ж): Пе́трику, Іва́нку, Оле́же (й Оле́гу), ба́тьку, си́нку, пого́ничу, слуха́чу, това́ришу, робітнику́ (і робітни́че), Дже́ку, Жа́ку, Лю́ двігу, Фрі́дріху; а також іменники ді́ду, си́ну, та́ту».
А ось до Ігоря можемо звертатися тільки як «Ігорю».
«Примітка 2. У звертаннях, що складаються із загальної назви та імені, форму кличного відмінка набувають і загальна назва, і власне ім’я: бра́те Пе́тре, дру́же Гри́цю, коле́го Степа́не, лі́карю І́горю, па́не Віта́лію, побрати́ме Іва́не».
А ще: запам'ятаймо написання ім'я по батькові «Ігорьович».
«§ 32. 11. Суфікс -ович (-ьович) уживаємо тільки для утворення чоловічих імен по батькові: Ві́кторович, Васи́льович, Іва́нович, І́горьович, Мики́тович, Олексій́ович, Ю́рійович».