Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві ProZorro – системна реформа тендерного процесу

ProZorro – системна реформа тендерного процесу

ProZorro – системна реформа тендерного процесу
(пам’ятка читачеві)

Шановні читачі!

Реформа держзакупівель розпочалася у 2014 році із Закону України «Про здійснення державних закупівель». Метою оновленого Закону, зокрема, є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції в цій сфері та розвиток добросовісної конкуренції.
Ключові новації: оновлений Закон скоротив перелік підстав для застосування неконкурентної процедури; адаптував процедури закупівлі в одного учасника до практики застосування такої процедури в європейських країнах; скоротив перелік випадків (із 44 до 10), на які не поширюється дія Закону. Останнє впровадили з метою запобігання безконтрольному використанню державних коштів, прозорості й відкритості сфери державних закупівель тощо.
У лютому 2015 р. в пілотному режимі відкрилася платформа закупівель ProZorro, яку розробили разом із бізнесом, громадськими активістами, світовими експертами, недержавними організаціями із боротьби з корупцією та іншими активними учасниками процесу. Ця система вперше дозволила постачальникам подавати свої пропозиції в електронному вигляді і, відповідно, залучити великі групи вже існуючих постачальників до державних тендерів.

Що змінилося? Закупівлі за державні кошти тепер відбуваються в онлайн-режимі:

  • Будь-яка людина, представник ЗМІ чи контролюючих органів, можуть бути віртуально присутніми на закупівлі.
  • Спроба провести корумпований тендер одразу отримує розголос.
  • Система назавжди зберігає історію редагувань та дає можливість подивитись видалені документи.
  • Введено зрозумілий та публічний процес вибору переможця.
  • Будь-який учасник торгів у режимі онлайн може подивитись, які компанії брали участь та онлайн подати скаргу.
  • Система надає повний доступ до комерційних пропозицій всіх учасників та ходу торгів.
  • У систему викладається повна інформація про товар, послугу або роботи переможця, включно з укладеним договором.
  • Побудований простий доступ, просте користування та проста участь.
  • Мінімальний пакет довідок при подачі пропозиції.
  • Відомості з відкритих державних реєстрів замовник зобов’язаний перевіряти самостійно.
  • Немає витрат на логістику та час, пов’язаних із підготовкою та доставкою паперів, поїздкою та присутністю при розкритті.
  • Інтуїтивний інтерфейс та подання пропозиції в декілька кліків.
  • Постійна підтримка професійними кол–центрами майданчиків.

Філософія ProZorro

1. Створено гібридну електронну систему, що побудована на відкритому коді open source.
Гібридна система – це взаємодія між центральною базою даних та комерційними майданчиками, коли вся інформація, що знаходиться у ЦБД, дублюється на майданчики. Програмний код системи є повністю відкритим та знаходиться у вільному доступі для завантаження та використання.

2. Усі бачать все. Після закінчення аукціону в електронній системі можна побачити всю інформацію щодо поданих пропозицій всіх учасників, рішень тендерної комісії, всі кваліфікаційні документи тощо.

Інфраструктурні та інституційні міни, які внесла система ProZorro

  • Реформа зробила сферу публічних закупівель більш помітною для ширшої публіки, відкритість системи підвищила рівень обізнаності громадян щодо сфери публічних закупівель та доступу до результатів торгів.
  • Реформа об’єднала всіх замовників, учасників та Колегію з розгляду скарг Антимонопольного комітету в єдиній електронній системі, яка покриває всі типи процедур і всі етапи окреслені Законом про публічні закупівлі. Українська електронна система, на відміну від систем країн ЄС, є комплексною та включає всі етапи процедури закупівель в одній системі. Це полегшує процес моніторингу та зменшує адміністративні витрати з обслуговування закупівлі.
  • Україна як член Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA підписана 18 травня 2016 року) стала ще більш відкритою для іноземних учасників і отримала доступ до закупівель за кордоном.
  • Електронна система спростила доступ до торгів для учасників, зокрема МСП, знизила рівень витрат на адміністрування як самої системи з боку держави, так і витрат на адміністрування процесу з боку закупівельників та учасників і в цілому прискорила процес закупівель.
  • Моніторинг процесу закупівель, який охоплює електронна система (публічний та професійний модуль аналітики на базі QlikView), став більш простим та доступним.
  • У рамках реформи відбулася децентралізація торгових майданчиків: станом на кінець березня 2017 року працює 15 акредитованих приватних торговельних майданчиків (для всіх закупівель) замість одного державного. Комерціалізація цього сегменту додала конкуренції між майданчиками і, як це очікувалось творцями, має забезпечити постійне вдосконалення послуг.


Використання стандарту відкритих даних у процесі закупівель забезпечило доступність інформації, таким чином позитивно впливаючи на рівень сприйняття прозорості влади. Доступність даних зменшує асиметрію інформації і дає рівні можливості для участі у публічних тендерах.
Систему переводили в два етапи: з 1 квітня 2016 року ProZorro стала обов’язковою для центральних органів влади та монополістів, а з 1 серпня – для всіх інших державних замовників.
У процесі підготовки і запуску ProZorro отримала найбільшу міжнародну винагороду в сфері закупівель World Procurement Award 2016, стала найкращою реформою 2015 року за результатами опитування, проведеного Національною Радою Реформ, а також отримала статус show-case як винятковий приклад електронізації публічних закупівель від EBRD та Open Contracting Partnership.

Список рекомендованої літератури та інтернет-ресурсів:

  1. Україна. Кабінет Міністрів. Про реалізацію пілотного проекту щодо організації електронних торгів (аукціонів) з використанням електронної торгової системи ProZorro. Продажі: Постанова від 6 вересня 2017 р. № 717 // Офіційний вісник України. – 2017. – № 78. – С. 87– 90.
  2. Голуб А. Від prozorroсті до контролю / А. Голуб // Український тиждень. – 2017. – № 6. – С. 15–16 : граф.
  3. Коваль Л. Новації та підводні рифи в публічних закупівлях / Л. Коваль // Фінансовий контроль. – 2017. – № 1. – С. 13–15.
  4. Насонов О. Відкриті торги – основна процедура закупівлі / О. Насонов // Фінансовий контроль. – 2017. – № 1. – С. 16-19.
  5. Нижній Т. В. Публічні закупівлі у системі електронного урядування / Т. В. Нижній // Інвестиції: практика та досвід. – 2017. – № 10. – С. 110–114. – Бібліогр. наприкінці ст.
  6. Петруненко Я. Господарсько–правова природа засобів забезпечення ефективного використання державних коштів / Я. Петруненко // Підприємництво, господарство і право. – 2017. – № 3. – С. 85–90. – Бібліогр. наприкінці ст.
  7. ProZorro. Продажі – ProZorro.Sale. Електронна торгова система [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://prozorro.sale/
  8. Річниця ProZorro: що змінила реформа публічних закупівель [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://voxukraine.org/

Укладач:  Т.С. Федько

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930