Психічне здоров'я: як його зберегти
10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров'я
Психічне здоров'я: як його зберегти
(пам’ятка читачеві)
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я
Починаючи з 1992 року, 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. Його ініціювала Всесвітня організація охорони здоров'я з метою підвищення рівня обізнаності про проблеми психічного здоров'я та мобілізації зусиль на підтримку кращого психічного здоров'я.
Всесвітня організація охорони здоров'я визначає психічне здоров'я як стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати і робити внесок у свою спільноту. У цьому сенсі психічне здоров'я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування спільноти.
Показники поширеності порушення психічного здоров'я в Європі є дуже високими. Психоневрологічні розлади є другою за значимістю причиною хвороб (після серцево-судинних). На долю психоневрологічних розладів припадає також більше 40% всіх хронічних захворювань.
У 2013 році Всесвітня організація охорони здоров'я затвердила Комплексний план дій в галузі психічного здоров'я на період 2013-2020 років. План спрямований на глобальні та національні дії зі зміцнення психічного благополуччя, запобігання психічних розладів, забезпечення медичної допомоги, прискорення одужання, зміцнення прав людини і зниження смертності, захворюваності та інвалідності осіб із психічними розладами.
Цей план спрямований на досягнення таких завдань:
- зміцнювати ефективне лідерство і керівництво в галузі охорони психічного здоров'я;
- забезпечувати на первинному рівні комплексну інтегровану медико-санітарну та соціальну допомогу, яка оперативно реагує на зміни;
- здійснювати стратегії зміцнення психічного здоров'я та його профілактики;
- зміцнювати інформаційні системи, статистику і проведення досліджень в області психічного здоров'я.
Міністерство охорони здоров'я України підготувало проєкт Концепції Державної цільової програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1018-р. Метою Програми визначено створення цілісної, ефективної системи охорони психічного здоров’я, яка функціонує в єдиному міжвідомчому просторі, забезпечує покращення якості життя та дотримання прав і свобод людини.
ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я: КРИТЕРІЇ ТА ЧИННИКИ ВПЛИВУ
Проблеми з психічним здоров'ям завдають страждань сотням мільйонів людей у всіх куточках світу і впливають на життя їхніх рідних та близьких.
Критерії психічного здоров'я:
- відповідність суб’єктивного внутрішнього відображення оточуючій дійсності;
- відповідність усіх реакцій людини на зовнішні подразники, буденні чи значні життєві події;
- адекватний до віку рівень зрілості емоційно-вольової та пізнавальної сфер;
- адаптивність у мікросоціальних відносинах (дружба, кохання, сім'я, колектив);
- здатність до самоуправління поведінкою, розсудливого планування життєвих цілей і підтримка активності для їх досягнення;
- відчуття захищеності, базова довіра до світу, до життя, інших людей;
- відсутність підвищеної тривожності, неврозів, страхів;
- збереження психологічної рівноваги в усіх життєвих ситуаціях тощо.
До основних суспільних чинників, що впливають на психічне здоров'я громадян, належать:
- соціальні й політичні конфлікти та нестабільність;
- наявність роботи або безробіття;
- позиція і змістовна спрямованість ЗМІ;
- певний соціально-психологічний стан, у якому перебуває суспільство;
- соціальна бідність;
- тривала дія негативних емоцій;
- соціальна справедливість чи несправедливість;
- правова захищеність чи незахищеність;
- соціальний оптимізм;
- співвідношення матеріальних і духовних потреб у суспільстві;
- соціальна деградація тощо.
ЩО ДОПОМОЖЕ ЗБЕРЕГТИ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я
- Дотримуйтеся приписів кваліфікованих фахівців у галузі психічного здоров’я.
- Складіть збалансований розпорядок дня та дотримуйтеся його.
- Займайтеся фізичними вправами.
- Добре висипайтеся.
- Щодня приділяйте час відпочинку.
- Харчуйтеся збалансовано.
- Обмежте вживання алкоголю, а також ліків, які вам не приписані.
- Не усамітнюйтеся; проводьте час із людьми, яким ви довіряєте і які дбають про вас.
- Задовольняйте свої емоційні потреби.
«РЕЦЕПТ» ЗМІЦНЕННЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я
За будь-яких умов та негараздів духовне завжди має переважати над матеріальним, оскільки лише духовне виражає єство Людини, її цінність, значущість.
РАДИМО ПОЧИТАТИ:
- Бех І. Д. Особистість на шляху до духовних цінностей. Київ Чернівці. 2018. 320 с.
- Білотіл Н. Психологічна допомога: план заходів на 2024-2026 рр. URL: https://hubz.ua/news/psyhologichna-dopomoga-plan-zahodiv-na-2024-2026-roky/ (дата звернення 07.10. 2024).
- Блінов О. А. Психологія бойової психічної травми. Київ. 2016. 246 с.
- Булах І. С. Психологія особистісного зростання підлітків: реалії та перспективи. 2016. 340 с.
- Волинець Н. Теоретичний аналіз категорії; психологічне благополуччя особистості у сучасній психологічній науці. Теорія і практика сучасної психології. 2017. № 1. С. 4–17.
- Гординя Н. Смисложиттєві орієнтації та копінг-стратегії у професійній діяльності державних службовців в умовах війни. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Психологія». 2023. № 16. С. 66–72.
- Карамушка Л. М. Психічне здоров’я особистості під час війни: як його зберегти та підтримати: метод. рекомендації. Київ. 2022. 52 с.
- Кравчук С. Психологічні особливості емоційної лабільності та емоційної стійкості особистості юнацького віку. Проблеми сучасної психології. 2014. Вип. 26. С. 308–325.
- Литвиненко І. Психологічна допомога дітям молодшого шкільного віку, які є внутрішньо переміщеними зі Сходу України. Науковий вісник МНУ імені В. О. Сухомлинського. Психологічні науки. 2021. № 2 (21). С. 33–37.
- Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи. Том 3. Київ, 2018. 236 с.
- Підтримка ментального здоров'я в часи війни URL: https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/pidtrymka-mentalnoho-zdorovya-v-chasy-viyny (дата звернення 07.10. 2024).
- Повернення з зони бойових дій. Пам’ятка для сімей військовослужбовців, які повернулися з зони АТО. Житомир. 2015. 32 с.
- Потапчук Т. М. Цінність особистості: змістова сутність поняття. Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Вип. 136. 2017. С. 200–206.
- Про затвердження плану заходів на 2024-2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 червня 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/572-2024-р#Text (дата звернення 07.10. 2024)
- Рубан А. О. Вплив політичних міфів на свідомість та морально-психологічне здоров’я людини. Молодий вчений. 2016. № 9.1. С. 142–146.
- Сіренко Т. Особливості психологічної допомоги людям, що пережили полон та тортури. Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи. Том 3. Київ, 2018. С. 64–71.
- Сумішин О. Психічне здоров’я особистості як категорія людського буття. Вісник Київського інституту бізнесу та технологій. 2013. № 2. С. 99–100.
- Терлецька Л. Г. Психологія здоров’я: АРТ-терапевтичні технології. Київ. 2017. 126 с.
- Титаренко Т. М. Соціально-психологічні технології відновлення особистості після травматичних подій. Кропивницький. 2019. 220 c.
- Тюріна В. О. Вплив військових конфліктів на психічне здоров’я людини: короткий огляд зарубіжних досліджень. Особистість. Суспільство. Війна. Харків, 2022. С. 116–118.
- Хаметова Л. М. Вплив маніпуляції на психічне здоров’я особистості. Молодий вчений. 2016. № 9.1 спец. вип. С. 165–169.
- Шпак М. Стресостійкість особистості в дискурсі сучасних психологічних досліджень. Габітус. 2022. Вип. 39. С. 199–203.
- Як зберегти психічне здоров'я під час війни: топ-8 порад психолога. URL: https://www.enableme.com.ua/ua/article/ak-zberegti-psihicne-zdorov-a-pid-cas-vijni-top-8-porad-psihologa-7570 (дата звернення 07.10. 2024).
Укладач: Л. М. Віжічаніна