Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Видатні правознавці Кульчицький Володимир Семенович – видатний український вчений-правознавець і педагог в галузі історії держави і права України

Кульчицький Володимир Семенович – видатний український вчений-правознавець і педагог в галузі історії держави і права України

Кульчицький Володимир Семенович – видатний український вчений-правознавець і педагог в галузі історії держави і права України

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю,
народ – нацією, країна – державою».
М. Грушевський

Володимир Семенович Кульчицький – відомий учений у галузі історії держави та права України, талановитий творець української юридичної науки, ініціатор нових фундаментальних пошуків та ще й Людина з великої літери.

Народився В. С.  Кульчицький 28 грудня 1919 р. у селянській сім’ї у селі Кульчиці на Самбірщині, цьому славному селі, що дало Україні гетьманів Петра Конашевича-Сагайдачного, Івана Сулиму. Український шляхетський рід Кульчицьких – це прямі нащадки короля Данила Галицького, гетьманів Петра Сагайдачного, Марка Жмайла, героя оборони Відня 1683 р. та засновника першої в Європі кав’ярні Юрія Кульчицького, Марія Кульчицька, мати Івана Франка –  і цей перелік можна продовжувати.

У рідному селі Володимир  закінчив початкову школу, згодом вступив до Самбірської гімназії, яку свого часу (у другій половині ХІХ ст.) закінчило кілька відомих українських громадсько-політичних діячів. Після закінчення гімназії, у 1939 р., вступив на перший курс юридичного факультету Львівського університету, що тоді називався університетом імені короля Яна Казимира. Проте німецько-радянська війна перервала навчання на  факультеті.

Після звільнення Галичини від нацистських загарбників, 18 серпня 1944 р., В. С. Кульчицького мобілізували до лав Радянської армії. Наприкінці вересня цього ж року він був тяжко поранений і демобілізований, отримавши статус інваліда Великої Вітчизняної війни. Бойові та професійні заслуги В. С. Кульчицького відзначені орденом Вітчизняної війни І ступеня, 11 медалями і нагрудним знаком Державного комітету СРСР з народної освіти «За відмінні успіхи в праці».

Після війни Володимир Кульчицький продовжив навчання на третьому курсі денної форми навчання юридичного факультету Львівського державного університету, деканом якого тоді ще був польський професор, історик права П. Домбковський. У той час прийом на денне навчання не перевищував 40-50 студентів. За перші післявоєнні 5 років (1945-1949 рр.) було підготовлено лише 205 випускників юридичного факультету, серед них – В. С. Кульчицький. У 1948 р. він вступив до аспірантури на кафедру історії та теорії держави і права Львівського державного університету,  завідувачем якої був професор П. О. Недбайло.

Значну увагу Володимир Семенович зосереджував на дослідженні суспільно-політичного ладу і права на землях Східної Галичини під владою Австрії та Австро-Угорщини, з цього питання писав кандидатську дисертацію. Керував написанням дисертації професор П. Домбковський. В. С. Кульчицький 19 квітня 1954 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Галицький сейм в системі колоніального апарату Австро-Угорщини». Захист відбувся на юридичному факультеті Московського університету імені М. В. Ломоносова. Рішенням Вченої ради цього університету Володимирові Семеновичу Кульчицькому присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук.

Як глибокий дослідник історії держави і права, В. С. Кульчицький ретельно вивчав різні архіви, щоб висвітлити історію правового становища західноукраїнських земель, зокрема в період ХІХ – початку ХХ ст. і на основі цього опублікував статті, наукові розвідки, матеріали конференцій у наукових виданнях України, Москви, Єревана, а також за кордоном (у Польщі, зокрема, в «Українському календарі», що тоді там видавався). Тісна наукова співпраця у нього склалася з професором Єреванського державного університету А. Г. Сукіасяном.

Плідно працював В. С. Кульчицький і над докторською дисертацією. Науковим консультантом у нього була відомий історик права, професор юридичного факультету Московського університету Ксенія (Оксана) Олександрівна Софроненко (сама родом з України), яку адміністрація юридичного  факультету Львівського університету іноді запрошувала головою державної екзаменаційної комісії та для читання лекцій студентам.

У 1970 р. Володимир Семенович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук «Політичний апарат колоніального управління Східною Галичиною (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)». Захист відбувся в Києві в Інституті держави та права Академії наук УРСР, директором якого був академік, професор Б. М. Бабій. Обсяг дисертації тоді не обмежувався, і дисертація В. С. Кульчицького складалася з двох томів, обсягом близько 400 сторінок кожен. Рішенням Вищої атестаційної комісії від 9 квітня 1971 р. В. С. Кульчицькому присуджено науковий ступінь доктора юридичних наук, а 9 лютого 1973 р. присвоєно вчене звання професора кафедри історії та теорії держави і права. Тоді вже, згідно з новим навчальним планом юридичного факультету, крім курсу історії держави та права Союзу РСР, уведено аналогічний курс з Української РСР. Його спочатку читав В. С. Кульчицький, згодом – доцент Настюк М. І., асистент Галичин В. П. та ін.

Володимир Семенович добре володів кількома мовами (крім рідної української, ще російською, польською, німецькою), що дозволило йому хоч у певній мірі користуватися доступними іноземними першоджерелами та науковою літературою. Пишемо – «у певній мірі», бо в радянські часи більшість іноземних джерел, літератури були засекречені, знаходилися в так званих «спецфондах», доступ до яких був вкрай обмеженим. Тим не менше професор переважно досліджував актуальні проблеми з історії держави та права західноукраїнських земель у різні періоди їхнього розвитку, зокрема, в часи австрійського та польського панування, а також у різні періоди становлення української державності. Він і далі активно займався проблемами українсько-вірменських політико-правових відносин, державно-правового розвитку сусідніх  Молдавії та Білорусії, виступав автором і співавтором навчальних посібників і підручників (зокрема, ще в «радянські» часи співавтором фундаментального підручника «История государства и права СССР», відп. ред., проф. К. О. Софроненко. – М., 1967), тощо.

У 1987 році вийшов у світ підручник «История государства и права Украинской ССР».  В. С. Кульчицький взяв участь у підготовці шостого і сьомого розділів: «Суспільно-політичний лад і право на Україні в період посилення феодально-кріпосницького гніту (друга половина XVII-XVIII століть)» і «Суспільно-політичний лад і право на Україні в період розкладу кріпацтва і розвитку капіталістичних відносин (перша половина XIX ст.)».

Незважаючи на існуючу в радянські часи заідеологізованість науки і освіти, В. С. Кульчицький зумів при читанні курсів, особливо з історії держави та права Української РСР, знаходити якісь шпаринки, якісь моменти і факти, щоб виховувати у студентів почуття патріотизму, національної гідності,  прищепити їм любов до рідної мови, до українських традицій, ознайомити студентів юридичного факультету з такими видатними пам’ятками українського права, як «Права, за якими судиться малоросійський народ», «Екстракт малоросійських прав», «Зібрання малоросійських прав», «Суд і розправа в правах малоросійських» тощо. 

В. С. Кульчицький читав лекції і проводив семінарські заняття завжди українською мовою. Цей факт дуже важливий, бо в часи генерального секретарства у ЦК КПРС Л. Брежнєва, Ю. Андропова чи К. Черненка  юридичний факультет Львівського університету потрохи, але невпинно русифікувався, низка предметів читалися російською мовою, причому не тільки російськомовними викладачами, але й деякі місцеві викладачі теж переходили на російську мову викладання – «щоб їх розуміли», як тоді це обґрунтовувалося, студенти з інших союзних республік, які навчались на юридичному факультеті (їх, щоправда налічувалось по 3-4 особи на курсі).

Високий науковий авторитет і міжнародне визнання дали змогу В. С. Кульчицькому підтримувати широкі наукові контакти зі вченими багатьох країн. Він одним із перших українських учених-правознавців досліджував історію правового статусу вірменських громад в Україні. Був одним із ініціаторів та організаторів трьох наукових конференцій, присвячених історичним зв’язкам і дружбі українського і вірменського народів, які відбувалися в Єревані (1959 р.), Львові-Києві (1964 р.), Єревані (1971 р.). Матеріали конференцій було опубліковано в наукових збірниках «Исторические связи и дружба украинского и армянского народов». Окрім цього, В. С. Кульчицький вивчав зв’язки українського з польським, молдовським, білоруським, російським, угорським, австрійським, румунським та іншими народами.

По-справжньому розквітнув талант професора В. С. Кульчицького як науковця та педагога після проголошення незалежності Української держави, яку він вітав від чистого серця.  Це була довгоочікувана мрія вченого. Саме професор Кульчицький В. С. після проголошення України незалежною державою став автором перших в Україні об’єктивних  підручників з історії  держави і права України.

Вважаючи Львівський університет, де він працював, найкращим, Володимир Семенович написав статтю «Юридичний факультет Львівського державного  університету ім. І. Я. Франка» до збірника «Юридична наука i освіта на Україні» (1992 р.)

Найбільшим науковим досягнення професора В. С. Кульчицького було визнання всією українською науковою громадськістю здобутків Львівської історико-правової школи, яку він очолював.

Саме під  його керівництвом історико-правова школа почала свій активний розвиток: проводилися цікаві дослідження з історії українського права, яким професор присвятив усе своє життя в університеті. При ньому остаточно сформувалася нова наукова школа історії українського права, засновником якої власне й став професор В. С. Кульчицький.

У новітній період незалежності України в рамках наукової історико-правової школи Львівського університету імені Івана Франка з ініціативи професора В. С. Кульчицького розроблено концепції етапів розвитку української держави і права, походження української державності та права, проводиться дослідження основних галузей та інститутів українського права в їхньому історичному розвитку, аналізуються причини  здійснення і сутність кодифікацій українського права упродовж історичного розвитку.

Вагомий і багатогранний внесок професора В. С. Кульчицького у розвиток української історико-правової науки відзначено обранням його у 1992 р. членом-кореспондентом Академії правових наук України. У липні 1999 р. за особистий внесок у розвиток дружніх взаємин між народами та зміцнення міжнародного авторитету України йому присвоєно почесне звання «Народний посол України». У жовтні цього ж року він удостоєний Почесної відзнаки лауреата Всеукраїнського конкурсу на краще професійне досягнення «Юрист року» в номінації наукового співробітника за підсумками 1999 р.

У грудні 1999 р. В. С. Кульчицькому Указом Президента України присвоєно почесне звання «Заслужений юрист України», а 10 жовтня 2001 р. Вчена рада Львівського університету присвоїла йому почесне звання «Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка» – за особливі заслуги у розвитку науки і освіти, підготовку наукових кадрів вищої кваліфікації, довголітню науково-педагогічну та громадську діяльність в університеті. У 2006 р. його нагороджено ювілейною медаллю університету з нагоди 150-річчя від дня народження Івана Франка.

Надзвичайно всебічним є науковий доробок професора Володимира Кульчицького. Він – автор чи співавтор близько 500 наукових і науково-популярних праць, зокрема 20 колективних монографій, 20 навчальних посібників, 8 вузівських підручників, кількох сотень статей та матеріалів, понад 30 навчально-методичних розробок. У своїх працях професор В. С. Кульчицький досліджував гострі політичні та маловідомі державно-правові проблеми з історії становлення й розвитку Української державності у різні періоди її існування, інші вагомі й актуальні питання з історії держави, права, політичних систем тощо.

Професор В. С. Кульчицький був членом Наукової ради юридичного журналу «Право України» (м. Київ), членом спеціалізованої вченої ради у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Упродовж десятків років керував він і студентським науковим гуртком, члени якого отримували дипломи та інші відзнаки на всеукраїнських конкурсах та олімпіадах.

В. С. Кульчицький –  співавтор шеститомної «Юридичної енциклопедії», виданої в Києві в 1998-2004 рр.ю. Також брав участь у складанні «Довідника з історії України» (2001 р.).

Своїми знаннями й досвідом професор В. С. Кульчицький щедро ділився з молоддю. Упродовж багатьох років він читав курси та спецкурси, керував науковою роботою магістрів, аспірантів та докторантів. Як науковий керівник або консультант, Володимир Семенович безпосередньо сприяв підготовці і захисту докторських дисертацій О. Д. Святоцького, М. М. Кобилецького, І.  Й. Бойка, а також кандидатських дисертацій О. І. Мінаєва, Т. В. Фецича, О. Д. Святоцького, М. В. Кравчука, Біласа І. Г., Я. М. Пігача, тощо. Чимало цих здобувачів під час навчання на юридичному факультеті Львівського університету працювали у студентському науковому гуртку з історії держави та права України, яким протягом 60 років опікувався В. С. Кульчицький.

Володимир Семенович помер 23 липня 2009 р. і був похований у Львові на Личаківському кладовищі.

В. С. Кульчицький залишив значну теоретичну спадщину і плеяду підготовлених ним учнів – докторів і кандидатів юридичних наук, а також світлу пам’ять про себе. Він був, є і буде прикладом порядності, фаховості, патріотизму та людяності.

Пропонуємо вам ознайомитися з працями В. С. Кульчицького та літературою про нього:

  1. Довідник з історії України : А-Я : посiб. для серед. загальноосвіт. навч. закл. / Ін-т іст. дослідж., Львів. нац. ун-т ім. І. Франка ; заг. ред.: І. З. Пiдкова, Р. М. Шуст. - 2-ге вид., доопрац. i доповн. - К. : Генеза, 2001. - 1136 с.
  2. История государства и права Украинской ССР : в 3-х т. - К. : Наук. думка, 1987. - Т.1 : История общественно-политического строя и права на Украине : с древнейших времен до Великой октябрьской социалистической революции / Б. М. Бабий, В. Д. Гончаренко, И. А. Греков. - 1987. - 315 c.
  3. Кульчицький В. С. Історія держави і права України [Електронний документ]  / В. С. Кульчицький, М. І. Настюк. – 1996. // Режим доступу:  // https://scicenter.online/prava-derjavi-istoriya-scicenter/istoriya-derjavi-prava.html
  4. Кульчицький В. Іван Франко про Австрійську Конституцію 1867 р. / В. Кульчицький // Право України. – 2006. - № 5. – С. 153-156.
  5. Кульчицкий В. С. Осуществление правосудия в армянских поселениях в Прикарпатье / В. С. Кульчицкий // Исторические связи и дружба украинского  армянского народов. – Ереван : изд. АН Армянской ССР, 1971. – Вып. 3. – 1971. – С. 271-275.
  6. Кульчицкий В. С. Армянский «Судебник» Гоша и его применение во Львове / В. С. Кульчицкий // Исторические связи и дружба украинского и армянского народов : сб. материалов второй украинско-армянской научной сессии. / Редкол., ред. А. Е. Арутюнян. – К. : Наук. думка, 1965. – С. 145-150.
  7. Кульчицький В. Тимчасові органи народної влади Західної України / В. Кульчицький // Право України. – 1989. – № 8. – С. 17-20.
  8. Кульчицький В. Система судових органів Галичини у складі Австро-Угорщини / В. Кульчицький, І. Бойко // Право України. – 2001. – № 11. – С. 137-139.
  9. Кульчицький В. Суд присяжних і наукова думка про нього в Україні після судової реформи 1864 р. / В. Кульчицький, О. Сидорук // Право України. – 2003. – № 6. – С. 125-128.
  10. Кульчицький В. Кодекс українського права 1743 р. / В. Кульчицький // Право України. – 1994. – № 9. – С. 28-29.
  11. Кульчицький В. Фундатор судової реформи у царській Росії С. І. Зарудний та суд присяжних / В. Кульчицький, І. Бойко, О. Сидорук // Право України. – 2004. – № 8. – С. 114-117.
  12. Кульчицький В. С. Юридичний факультет Львівського державного університету ім. І. Я. Франка / В. С. Кульчицький // Юридична наука i освіта на Україні / Ю. С. Шемшученко, I. Б. Усенко, Б. М. Бабiй. – К. : Наук. думка, 1992. – С.182-212.

Література про нього:

1. Бойко І. Й. Володимир Семенович Кульчицький – видатний український вчений [Електронний документ] / І. Й. Бойко // Режим доступу:  http://kul.kiev.ua/doc/CHAS18_1.pdf#page=9&zoom=auto,-12,157
2. Бойко І. Й. Кульчицький Володимир Семенович – основоположник Львівської історико-правової дослідницької школи [Електронний документ] / І. Й Бойко // Режим доступу: https://www.bitlex.ua/uk/blog/news/post/kulchytskyy_volodymyr_semenovych___o
3. Світлій пам’яті видатного вченого-правознавця і педагога // Право України. – 2009. – № 8. – С. 174-175.
4. Тищик Б. Пам’яті визначного вченого-правознавця Володимира Семеновича Кульчицького (до 90-річчя від дня народження) / Б. Тищик, В. Нор, О. Святоцький, В. Бондаренко, І. Усенко, І. Бойко // Право України. – 2009. – № 12. – С. 258-260.
5. Ювілейний збірник наукових праць на пошану професора  Володимира Семеновича Кульчицького з нагоди 100-річчя від дня народження [Електронний документ] // Режим доступу: http://law.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/11/Kul-chyts-kyy.pdf

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 161718192021
22232425262728
2930