Головна Новини "Соловей співає, доки голос має": онлайн-зустріч до Дня рідної мови

"Соловей співає, доки голос має": онлайн-зустріч до Дня рідної мови

21.02.2023 15:36

Сьогодні Міжнародний день рідної мови. Це особливо трепетне свято в житті кожної людини. Адже мова відіграє таку важливу роль у нашому житті.

Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Однак початок цьому святу дали трагічні події. 21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови.

З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають у країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, вітаючи українців з цим святом у 2023 році, зауважив, що "за українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни". Важко не погодитися з його словами: «Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України. Підтримувати культурне розмаїття, захищати мови корінних народів, утверджувати українську мову як державну, посилювати обороноздатність держави – наше спільне завдання».

Виховувати шанобливе ставлення до мови в юного покоління – одне з важливих завдань сучасності. Тому завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, викладачка проєкту «Безкоштовні курси української мови в Херсоні» Лілія Віжічаніна організувала для херсонської учнівської молоді захід у форматі «живої книги» під назвою «Соловей співає, доки голос має».

Пані Лілія розповіла про історію свята, а також про те, які нелегкі випробування мала українська мова в часи Російської імперії та радянщини. Особливо чуттєвим був перегляд офіційного трейлеру до фільму «Соловей співає, доки голос має», в якому зображено багато аспектів сучасної мовної проблеми в Україні, яка має давню історію.

Гостя заходу Наталія Кудрявцева, докторка філологічних наук, професорка, дослідниця питання вивчення українського мови дорослим населенням в Україні, розповіла про мотиви вивчення сучасними дорослими українцями української мови,  а також спонукала юне покоління вивчати різні мови та особливо шанобливо ставитися до рідної.  

Лейла Лжаксім, представниця кримськотатарського народу, розповіла про те, яких зусиль доводиться докладати сьогодні цьому корінному народу України, щоб зберегти свою самобутність через мову. Також вона провела цікаві паралелі між українськими та кримськотатарськими словами і відкрила нам багато цікавого.

Особливо вразив дітей виступ вчительки історії Катерини Пархомової, яка розповіла присутнім про особливу мову – мову жестів, якою тільки в Україні спілкуються 120 тисяч осіб із вадами слуху. Вона навела цікаві приклади, які показують образність цієї унікальної мови. А відео про те, як можна передавати мовою жестів різні емоції, всі – і діти, і дорослі, - переглянули з величезним захопленням.

Така зустріч дозволила кожному з присутніх задуматися про те, як важливо кожному народові зберегти свій мовний генетичний код,  а також побачити, який різноманітний наш світ у мовному аспекті. І ми повинні поважати право кожної людини говорити її рідною мовою.

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
1617 18 19 20 21 22
23 242526272829
3031