Соціокультурні проєкти Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара
Соціокультурні проєкти Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара
Протягом останніх п'яти років у бібліотеці продовжується реалізація проектів, спрямованих на посилення її ролі як центру розвитку громади, місця зустрічі, спілкування та відпочинку.
Саме з цією метою реалізується загальноміський культурологічний проєкт «Таврійський тиждень мистецтв/Zабалка», краєзнавчо-туристичний проєкт «Міфи та бувальщини міста «Річкової зірки»», креативний молодіжний проєкт «Аrt-pidval» та проект «Уікенд в Гончарівці».
З метою організації змістовного дозвілля, залучення нових користувачів та популяризації фондів бібліотеки серед школярів, з 2009 року і до сьогодні продовжується активна реалізація щорічної програми «Літо в бібліотеці», яка включає низку різноманітних заходів, а саме: розвиваючі ігри, вікторини, колективні змагання, дискусії, віртуальні та літературні подорожі, інтерактивні години, квести, спрямовані на розвиток пізнавальних здібностей школярів та інтересу до навколишнього світу. Учасники заходів вирушали у літературну подорож «У світі казки», яка виховувала найкращі людські риси, прагнення допомагати людям, доброту, спонукала інтерес до читання казок. Інтелектуально-динамічна гра «Пошук літературних скарбів» проходила у формі квесту, в ході якого учні отримали нові знання з літератури та історії Херсонщини.
Під час інтерактивної години здоров'я «Гармонії надійне джерело» школярів вчили свідомо ставитися до свого здоров’я. Вони отримали чимало порад щодо його збереження та зміцнення. Цьому сприяла і демонстрація пізнавальних відеороликів.
У ході дискусії «Сонце: користь чи шкода?» діти були залучені до розмови про користь і шкоду небесного світила та отримали з уст героїв мультфільмів рекомендації щодо того, як поводитися на сонці. Учні з задоволенням переглянули пізнавальні відеофільми «Цікаве про навколишній світ» з колекції Центру екологічної інформації. Інтерактивна година «Весела екологія» допомогла замислитися над серйозними екологічними проблемами.
Особливим попитом серед школярів користувалася розвиваюча гра-вікторина «Від океанських глибин до гірських висот», яка розширила знання дітей про світ флори та фауни, особливості життя екзотичних тварин. Гра сприяла формуванню любові до природи та тварин. Ігрові завдання розвивали дитячу увагу, пам’ять, логічне мислення та вміння працювати в команді.
У 2014 році програма «Літо в бібліотеці» включала низку різноманітних захоплюючих заходів, таких як екскурсії, інтерактивні години, пізнавальні посиденьки, розвиваючі ігри, вікторини, дискусії, віртуальні подорожі тощо. Під час інтерактивної бесіди «Я і вміння долати конфлікти» діти визначилися з поняттям «конфлікт», розглянули його різновиди та способи поведінки в конфліктах. Учасники бесіди протестували ступінь власної дратівливості та ознайомилися зі способами зняття напруги та гніву. Захід супроводжувався фрагментами мультфільмів та відеопрезентацій, що представляли конфліктні ситуації. Школярі проаналізували їх та запропонували власні варіанти виходу з конфліктних ситуацій. Розвиваюча гра «Турнір ввічливих» узагальнила та закріпила в дітей основи культури поведінки, звичку вживати ввічливі слова – привітання, чемну форму звертання, слова пошани та подяки. Переглянувши відеоролик «Ввічливість», школярі отримали пізнавальну інформацію: як поводитися в транспорті, у школі тощо. За допомогою конкурсу «Чарівні слова» учасники без вагань пригадали якомога більше добрих, ввічливих слів та продемонстрували на практиці, як вони вміють користуватися цими словами. Діти навчилися правильно розуміти ввічливі слова та вживати їх відповідно до ситуації, зокрема вирази: «Усього найкращого», «Бувайте здорові», «Будьте ласкаві», «Перепрошую», «Красно дякую», «Щиро вдячний» тощо. Захоплива інтерактивна година «Чат-чат-чат» роз’яснила дітям правила інтернет-безпеки та інтернет-етики. Впродовж заходу школярі підвищили свою інформаційну культуру, ознайомилися з такими поняттями – «Інтернет», «чат», «пошукова система», відгадали інформаційні загадки, переглянули пізнавальні відеоролики. Під час тренінгу вони мали змогу попрацювати за комп’ютерами, скористатися безкоштовним Інтернетом та виконати практичні завдання з пошуку в мережі Інтернет.
Гостьовому етикету була присвячена інтерактивна гра «Подорож країною етикету», під час якої учні засвоїли правила поводження за столом вдома та у місцях громадського харчування. Майстер-клас допоміг запам'ятати правила сервірування столу, розташування посуду та столових приборів відповідно до етикету. Після перегляду відеоролику школярі проявили свої вміння складати серветки та знання правильного вживання різних страв. Набуті навички діти закріпили під час виконання таких практичних завдань: «Розташуйте у правильній послідовності» та «Про що говорить посуд».
Захоплюючою та пізнавальною для дітей стала й гра-екскурсія «Таємниці зоряного неба». Цікава подорож-гра розширила їхнє уявлення про наш Всесвіт та зоряне небо. Даний захід також сприяв розвитку логічного мислення, пам'яті та уваги. Діти переглянули мультфільми «Сонячна система» і «Чорна діра», відеосюжет «Земля з космосу». Завдяки проведеним заходам та екскурсіям діти переконалися, що в бібліотеці можна змістовно відпочити, розважитися та набути нові корисні знання.
У 2015 році в рамках реалізації проекту «Літо в бібліотеці» дітям були запропоновані театралізоване караоке «Бризки сонячного літа» та «Музика нас зв’язала», літературно-спортивна гра «Бібліостадіон», диспути, віртуальні подорожі тощо.
З метою презентації бібліотеки як центру дозвілля та культури у 2015 році було започатковано міні-проект «Уікенд в Гончарівці». Кожного вихідного дня бібліотека пропонувала відвідувачам екскурсії, перегляди відеофільмів, ігри, зустрічі в клубах, майстер-класи та інші заходи для дорослих і дітей. Періодично відвідувачів запрошували на тематичні увікенди, до організації та проведення яких залучались різноманітні громадські організації. Зацікавленості користувачів у відвідуванні цих заходів сприяла можливість їх активної у часті у заходах: діти та підлітки демонстрували свої таланти на справжній сцені, дорослі брали участь у диспутах, конкурсах та майстер-класах, грали у настільні ігри, співали під гітару, читали, вчилися користуватися туристичним спорядженням, випробовували свою силу та вміння у козацьких забавах тощо.
В один з вихідних вересня бібліотека долучилась до святкування Дня міста і провела черговий вікенд «Вітрила надії Гончарівки» на набережній. Для усіх бажаючих було організовано декілька палуб за інтересами: для наймолодших – палуба майстер-класів в техніці оріґамі; для найспритніших – палуба краєзнавчого дартсу та морських конкурсів; для тих, хто цікавиться історією рідного міста – читацька палуба з журналістом, краєзнавцем Віктором Хмелем; для усіх бажаючих – радіорубка вуличного Інтернет-радіо. На початку набережної було розміщено інсталяцію «Червоні вітрила», яка налаштовувала усіх відвідувачів на романтичний лад: під такими вітрилами усі бажаючі могли зізнатися у коханні.
Зміни у соціокультурному просторі України суттєво трансформували концепцію розвитку бібліотеки. У 2015 році бібліотека презентувала себе не лише як інформаційний, освітній та культурний центр, а перш за все як комунікаційний майданчик місцевої спільноти. Саме тому започаткований у 2015 р. проект «Бібліотека: зміни...реалії...майбутнє...» був спрямований на посилення ролі бібліотеки як центру розвитку громади, її трансформацію у місце для вільного спілкування, творчості, самоосвіти та сімейного відпочинку, надання допомоги користувачам у вирішенні актуальних соціальних питань. До його впровадження активно залучались громадські організації, представники влади, читачі бібліотеки.
Успішними виявилися тренінги в рамках започаткованого у 2015 році проекту «Курс відповідального споживача», що реалізовувалися і протягом 2016 року, а також тренінги з онлайн-мовлення та суспільної радіожурналістики, які проводились неодноразово для різних груп користувачів. Усе це в черговий раз підтвердило важливість бібліотеки у розвитку освітнього процесу.
З метою залучення місцевих мешканців до обговорення та вирішення проблем міста спільно з управлінням комунальної власності Херсонської міської ради у 2015 році було запроваджено проект «Муніципальна лабораторія ідей» – своєрідний майданчик, де збираються активні жителі міста з різноманітними пропозиціями щодо розв'язання існуючих в місті проблем. Засідання лабораторії були присвячені таким темам як: «Велосипедна інфраструктура міста», «Катакомби та підземні ходи міста Херсона: освоєння, вивчення та подальше використання», «Створення міського мобільного додатку «SMART CITY» тощо.
Ці проекти – яскраве свідчення важливої ролі бібліотеки у соціокультурному житті мешканців міста Херсона.
Лілія Віжічаніна, провідний бібліограф ХОУНБ ім. О. Гончара
Коментарі