Свято щастя на курсах української мови
20 березня для проекту «Безкоштовні курси української мови» – особливий день. Адже саме 20 березня 2013 року вперше весь світ відзначив Всесвітній день щастя. І так співпало, що перше заняття на курсах української мови було проведено теж саме в цей день.
Тому вже доброю традицією є четвертий рік поспіль у цей день на курсах української говорити про щастя. Сьогодні цю тему ми обговорювали з групою слухачів з Управління Пенсійного фонду в Херсонській області.
Спочатку ми визначили лексичне значення слова «щастя», його тлумачення у різних словниках. Далі обговорювали улюблені афоризми та особисті уявлення слухачів про щастя. У результаті обговорення дійшли одностайної думки: щастя – це коли в твоєму житті існує гармонія та коли ти віддаєш іншим частку своєї душі. А підтвердив цю думку слухачів Григорій Сковорода – ми разом прочитали уривок з його твору «Розмова подорожніх про істинне щастя». Усі погодилися з такою думкою філософа: «Шукаємо щастя по країнах, століттями, а воно є завжди і всюди, як риба у воді, так ми в ньому, а воно коло нас шукає нас самих. Немає його ніде, тому що воно є всюди. Воно подібне до сонячного сяйва: відкрий тільки вхід йому в душу свою. Воно завжди штовхає в стіну твою, шукає проходу і не знаходить, а твоє серце темне й невеселе. І ти маєш пізнати себе і здобути його».
Слухачі курсів дізналися більше про «гормони щастя» та при яких умовах організм починає самостійно їх продукувати. Усім відомо, що у цьому дуже допомагає шоколад. Тому на занятті ми з задоволенням ласували шоколадними цукерками.
Ну і звісно, на занятті ми не могли не згадати Ліну Костенко, яка вчора відзначила свій день народження. А вона, як ніхто інший, знає, що є щастям для українців. Тож на згадку усі слухачі отримали листівки з найкращими побажаннями у віршах Ліни Костенко.
А завершилося наше заняття казкою про щастя, яку підготувала Оксана Дмитрієва – одна зі слухачок курсів.
Дане заняття допомогло усім ще більше зрозуміти, що все ж щастя не існує незалежно від нас, а передумови задоволення і щастя лежать у нас самих, у наших зусиллях. Тож з упевненістю можна сказати, що щастя є – і знаходиться воно у простих речах! Як пише Ліна Костенко:
І все на світі треба пережити,
І кожен фініш – це, по суті, старт,
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.
Тож веселімось, людоньки, на людях,
Хай меле млин свою одвічну дерть.
Застряло серце, мов осколок в грудях,
Нічого, все це вилікує смерть.
Хай буде все небачене побачено,
Хай буде все пробачене пробачено,
Хай буде вік прожито, як належить,
На жаль, від нас нічого не залежить...
А треба жити. Якось треба жити.
Це зветься досвід, витримка і гарт.
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.
Отак як є. А може бути й гірше,
А може бути зовсім, зовсім зле.
А поки розум од біди не згірк ще, –
Не будь рабом і смійся як Рабле!
Тож веселімось, людоньки, на людях,
Хай меле млин свою одвічну дерть.
Застряло серце, мов осколок в грудях,
Нічого, все це вилікує смерть.
Хай буде все небачене побачено,
Хай буде все пробачене пробачено.
Єдине, що від нас іще залежить, –
Принаймні вік прожити як належить.
«Пісенька з варіаціями» Л. Костенко