Іван Федоров в екслібрисах
Подвиг Івана Федорова різноманітно відображено не тільки в книгах, але і в образотворчому мистецтві. Цікаво увічнена пам'ять про російською першодрукаря в графіці малих форм - екслібрисі.
Вперше образ Івана Федорова з'явився на екслібрисах чудових художників 20-30-х років Н.П. Дмитревського (1890-1938) і О.Д. Силіна (1883-1942). Це сталося в 1925 році в Вологді та Ростові-на-Дону. У композицію екслібриса «З книг В.Я. Адарюкова» Микола Павлович Дмитревський помістив фрагмент пам'ятника першодрукаря в Москві, Олександр Дмитрович Силін в мініатюрі «З книг Н.П. Проскурніна» намалював поясний портрет Івана Федорова, який розглядає надруковану їм книгу.
Слід зазначити, що перші екслібриси на цю тему були адресовані відомим діячам російської культури минулого століття. На сьогоднішній день існує близько 150 екслібрисів пам'яті Івана Федорова.
Основний їхній корпус було створено у другій половині минулого століття. Більшість знаків було приурочено до ювілейних дат Першодрукаря: 400 і 425-річчя російського і українського друкарства і 400-річчя від дня смерті Івана Федорова.
Домінантою добірки екслібрисів пам'яті Івана Федорова є портретні знаки. І це при тому, що зображення Першодрукаря не збереглося / а може його і зовсім не було /. Схоже, що таке положення створило для художників безмежні можливості для вирішення непростої задачі.