Василь Авраменко: «Я танцюю, отже, я живу...»
Перший у 2025 році «Вечір історії з Гончарівкою» пройшов із чудовою гостею Іриною Садулою – дослідницею маловідомих імен української культури. Цього разу вона розкрила нам портрет геніального українського хореографа, кінорежисера, етнографа, артиста, народного учителя, мандрівника Василя Авраменка.
Це перший українець у США, котрий поставив художні повнометражні фільми з історії України. Україна, США, Ізраїль, Канада, Польща, Бразилія, Чехія, Аргентина, Мексика – ось неповний список країн, де бував, танцював та створював неповторну стихію українського танку великий українець Василь Авраменко. 71 танцювальна школа у США та численні танцювальні гуртки, школи в Канаді та Україні, сотні-тисяч учнів стали випускниками талановитого учителя. Авраменко не просто відкривав нашу неповторну культуру для чужинців, він її відкривав для українців! Його вітала дружина Рузвельта… Численні концерти у світі разом з відомою капелою хормейстера Олександра Кошиця.
Серед учнів майстра у Празі – 19-річна студентка Олена Шовгенів (Теліга) та її майбутній чоловік, старшина армії УНР, 26-річний Михайло Теліга, а також українські січові стрільці. Вихованців ж самого Авраменка називали «божевільними танцюристами», а вони творили – як дихали.
Навесні 1922 року Авраменко заснував танцювальну школу у Львові, і уже за кілька місяців вони із трупою об’їздили всю Галичину. Далі – понад 70 концертів на Волині. А вже 1927-го митець проводить 70-денне турне всією Канадою… Діапазон вмінь та здобутків вражає! Він творець перших звукових українських фольклорних фільмів «Наталка-Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», «Забутий рідний дім», «Маруся» та інших.
На початку 1930-х років Василь Авраменко захопився ще однією мистецькою стихією – кіномистецтвом. Мало показати український танок світові, треба йти вперед з українською історією і за допомогою фільмової стрічки. І він створив власне кіновиробництво «Avramenko Film Production». І 1936-го вперше у Штатах вийшла у світ українська стрічка «Наталка-Полтавка», з українськими танцями, звісно… Це був перший український звуковий фільм у світі!. 1954 року дебютував звуковий фільм «Тріумф українського танцю», матеріал для якого майстер збирав і монтував протягом 25 років! За свої фільмові роботи мав багато схвальних відгуків.
Василь Авраменко зібрав та уклав багато українських танків. У 1947 р. видав у Вінніпезі власним коштом книгу «Українські національні танки, музика і стрій», де доступно і детально описує всі ті основні танкові композиції, які сам укладав.
Цей неймовірний чоловік зробив для утвердження української культури надбагато, він жив Україною і попри все прагнув показати світові, що українська культура унікальна!
Дякуємо пані Ірині за неймовірну дослідницьку працю, за те, що повертаєте забуті імена. Ваша праця неймовірна і така необхідна для відродження нашої культури.
Дізнатися більше можете за покликаннями:
- Авраменко В. На хвилях революційних років (зі спогадів) / З фонозапису переписала Галина Полтава. Альманах УНСоюзу. Джерзі Ситі – Нью Йорк: «Видавництво Свобода», 1978. – С. 51–56. – Режим доступу: https://localhistory.org.ua/texts/chitanka/vasil-avramenko-na-khviliakh-revoliutsiinikh-rokiv-iz-spogadiv/ (дата звернення: 03.01.2025).
- Садула І. Василь Авраменко: Я танцюю, отже, я живу… – Режим доступу: https://ukrainianpeople.us/%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C-%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D1%8F-%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8E%D1%8E-%D0%BE%D1%82%D0%B6%D0%B5-%D1%8F-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D1%83 (дата звернення: 03.01.2025).
А хто не міг бути цього «Вечора» з нами, залишаємо відеозапис зустрічі: