З біблійною мудрістю по життю

З біблійною мудрістю по життю

Не хлібом єдиним має жити людина...
Матвія 4:2-4

 

Тема біблійних афоризмів є актуальною насамперед тому, що ми маємо розвивати, підвищувати авторитет Святого Письма, щоб воно дійсно стало основою мудрості народу. Через афоризми передається уся мудрість Біблії. Сталі вирази легко запам’ятовуються й мають повчальний зміст.
Біблія як витвір книжності мала велике значення для формування лексико-фразеологічної системи української літературної мови. Показником такого впливу на мову є засвоєння нею великої кількості біблійних слів, фразеологізмів, афоризмів, більшість з яких не асоціюється в мовній свідомості зі Святим Письмом. Лексична система представлена великою кількістю лексико-семантичних груп слів із біблійних текстів, які активно функціонують у сучасному мовленні. Біблійні витоки має також велика кількість усталених словосполучень і фраз, які активно вживаються у мові в найрізноманітніших текстових ситуаціях у прямому і переносному значеннях.
Літературні твори й усне мовлення постійно вбирали у себе дух і букву Божого Слова, активно його використовували та являли в єдності з мовною стихією. Багаті виражальні можливості містять у собі вислови біблійного походження, які, будучи активними елементами мовної системи, вживаються в різних текстових ситуаціях, набувають переосмислення і стають «крилатими». Але біблійні афоризми ще не всі досліджені, а отже, потребують глибокого вивчення.
Український народ читає Біблію. Такі висновки можна зробити, якщо дослідити, скільки словесних перлин «витягнули» з цієї Книги люди. Деякі фрази і вирази з Біблії постійно на вустах. Дуже багато біблійних афоризмів вживається у мовленні. Звичайно, не всі вони зафіксовані у словниках, адже вони ще не повністю досліджені, але їх є безліч. Та все ж, якщо народ, читаючи Біблію, вживає у повсякденній розмові біблійні вислови, чи то навчаючи, чи то застерігаючи, а може й бажаючи чогось, це говорить про духовну культуру нашого народу.
У Святому Письмі є багато висловів, які мають узагальнену, закінчену і глибоку думку, тобто афоризмів. Як зазначає О. Пономарів, «характерними рисами афоризму є влучність, виразність, несподіваність судження, здатність до самостійного існування». Саме такими і є біблійні афоризми-порівняння, які увійшли у фразеологічний фонд української мови як невід’ємні складники її системи.

     

 

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031