Книжкові новинки за 2019 рік
Пайда Ю. Ю. Права людини і релігійна свобода в умовах діалогового характеру правової культури : монографія / Ю. Ю. Пайда. – Х. : ХНУВС, 2018. – 364 с.
У монографічному дослідженні здійснено теоретико-правове осмислення впливу релігії на принципи формування верховенства права. Окреслено питання впливу релігії як чинника, що регулює суспільні відносини, та церкви як міцної духовної інституції на формування права, на процес реалізації прав і свобод людини та громадянина, а особливо на реалізацію принципу верховенства права в Україні.
Для курсантів, студентів, слухачів, аспірантів, ад'юнктів та викладачів закладів вищої освіти і факультетів юридичного спрямування всіх форм навчання.
Кузніченко С. О. Воєнний стан: закордонний досвід та українська модель (досвід комплексного дослідження) : монографія / С. О. Кузніченко, В. О. Голуб ; за заг. ред. О. В. Гуляка. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 244 с.
Наукове дослідження присвячено аналізу теоретичних розробок нормативно-правового регулювання інституту адміністративно-правового режиму воєнного стану. Досліджено питання режиму воєнного стану, спеціальних правових механізмів регулювання суспільних відносин, що виникають у надзвичайних ситуаціях. Вивчено механізми створення комплексного міжгалузевого правового інституту воєнного стану та використання правових засобів, направлених на ефективну організацію діяльності органів публічної адміністрації у незвичайних (надзвичайних) умовах збройного конфлікту та воєнних загроз.
Монографія розрахована на посадових осіб інститутів державною управління, керівників міністерств і відомств сектору безпеки і оборони країни та їх структурних підрозділів, наукових і науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів (наукових установ) України, здобувачів вищої освіти, усіх тих, хто цікавиться питаннями правового регулювання режиму воєнного стану.
Кошіль Н. М. Систематизація конституційного законодавства України : монографія / Н. М. Кошіль. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2017. – 172 с.
Монографія є першим у національній юридичній науці дослідженням систематизації конституційного законодавства України, в якому виявлено перспективи інкорпорації, консолідації та кодифікації конституційного законодавства України та розроблено конкретні пропозиції. У монографії сформульовано мету систематизації конституційного законодавства України, виявлено задачі систематизації конституційного законодавства, розкрито особливості застосування таких форм систематизації законодавства, як інкорпорація, кодифікація та консолідація, щодо конституційного законодавства.
Книга розрахована на широку цільову аудиторію і буде цікавою науковцям, викладачам, студентам і здобувачам наукового ступеня ВНЗ юридичного профілю, працівникам державних органів і органів місцевого самоврядування, а також усім, хто цікавиться актуальними проблемами систематизації конституційного законодавства України.
Сарибаєва Г. М. Систематизація адміністративного законодавства в сфері охорони здоров’я в Україні: теорія, досвід та перспективи : монографія / Г. М. Сарибаєва. – Запоріжжя : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 392 с.
У монографії подається авторська концепція систематизації адміністративного законодавства у сфері охорони здоров’я в Україні із висвітленням історико-правового, теоретико-правового, системного, праксеологічного, класифікаційного аспектів, а також детальним аналізом всіх різновидів систематизації, перспектив її в Україні.
Одержані результати монографічного дослідження становлять як науково-теоретичний, так і практичний інтерес: можуть бути використані як основа для подальшої розробки теорії адміністративного права, враховані у нормотворчій діяльності, а також у навчальному процесі при підготовці майбутніх юристів.
Монографія розрахована на науковців, практичних працівників, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться досліджуваною проблематикою.
Дрозд В. Г. Правове регулювання досудового розслідування: проблеми теорії та практики : монографія / В. Г. Дрозд. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 448 с.
Монографію присвячено комплексному вивченню теоретичних, законодавчих і прикладних питань правового регулювання досудового розслідування, які є предметом гострих дискусій у науці кримінального процесу. У роботі розглянуто онтологічну та гносеологічну характеристику досудового розслідування. Надано теоретико-правову характеристику загальних положень досудового розслідування. Визначено сучасний стан забезпечення прав, свобод та законних інтересів особи на стадії досудового розслідування. Охарактеризовано сучасну парадигму правового регулювання закінчення досудового розслідування.
На підставі комплексного дослідження чинного кримінального процесуального законодавства України виявлено недоліки правового регулювання досудового розслідування та запропоновано шляхи їх усунення.
Розраховано на науковців, практичних працівників правоохоронних органів, викладачів, ад'юнктів, аспірантів, студентів і курсантів вищих юридичних навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться новітніми тенденціями розвитку сучасної юриспруденції.
Павлова Н. В. Теоретичні засади методики розслідування шахрайства, пов’язаного з відчуженням об'єктів нерухомого майна громадян : монографія / Н. В. Павлова, Д. А. Птушкін, К. О. Чаплинський ; Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. – Дніпро ; Херсон : Гельветика, 2019. – 195 с.
У монографії з урахуванням сучасного стану розвитку криміналістичної науки та правоохоронної практики визначено поняття й елементи криміналістичної характеристики шахрайства, пов’язаного з відчуженням об’єктів нерухомого майна громадян.
Окреслено способи, слідову картину таких злочинів, досліджено особу злочинця й потерпілого. Розкрито особливості організації та планування розслідування шахрайства, пов’язаного з нерухомістю. Досліджено особливості аналізу первинної інформації та обставини, що підлягають встановленню.
Запропоновано алгоритми дій слідчого у типових слідчих ситуаціях початкового етапу розслідування. Наголошено на проблемних питаннях взаємодії слідчого з оперативними підрозділами, органами державної влади й місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями. Удосконалено тактичне забезпечення проведення слідчих (розшукових) дій. Досліджено особливості використання спеціальних знань при розслідуванні злочинів вказаної категорії.
Для науковців, викладачів, курсантів, студентів та слухачів вищих юридичних навчальних закладів, ад’юнктів та аспірантів, працівників поліції, прокуратури та адвокатури, усіх тих, хто виявляє інтерес до юридичної науки.
Топчій, О. В. Адміністративно-правове забезпечення інформаційної безпеки неповнолітніх в Україні: сучасний стан і тенденції реалізації : монографія / О. В. Топчій ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород : [б. в.] ; Херсон : Гельветика, 2019. – 511 с.
Мета монографії полягає у репрезентації авторської ідеї щодо цілісного уявлення про адміністративно-правове забезпечення інформаційної безпеки неповнолітніх.
У монографії віднайшли відображення уявлення автора про систему забезпечення інформаційної безпеки, сутність цього механізму, взаємозв’язки інформаційної культури та інформаційної безпеки з виходом на культуру інформаційної безпеки, інформаційно-безпекову культуру та культуру інформаційного самозахисту, правові засади реалізації концепції медіа-освіти. В якості авторських оказіоналізмів запроваджуються номінації інформаційно-ювенальної деліктології, інформаційно-ювенальної превентології, ювенальної інформаційно-безпекової компаративістики.
Наявність значної кількості запозичених слів у назвах понять і явищ пояснюється загальними процесами інтернаціоналізації мови, тими змінами, що відбуваються на рівні термінологічного апарату окремих наук.
Видання буде корисним соціологам, психологам, педагогам, правникам.
Загальнотеоретичні, адміністративно- та кримінально-правові основи концептуалізації антикорупційної реформи в Україні : монографія / О. О. Дудоров [та ін.] ; Навч.-наук. лаб. з дослідж. пробл. служб. права НАПрН України, Юрид. ф-т Запоріз. нац. ун-ту. – Запоріжжя : [б. в.], 2019. – 475 с.
У колективній монографії висвітлюються загальнотеоретичні, адміністративно-правові та кримінально-правові основи концептуалізації антикорупційної реформи в Україні.
Охарактеризовано проблемні питання розмежування протиправних діянь, їх кваліфікації, основні проблеми правозастосування, шляхи їх вирішення, формування наукового базису для оновлення антикорупційного законодавства України.
Для науковців, практичних працівників, викладачів і студентів, широкого кола читачів.
Макаренко Н. П. Техника расследования преступлений : практ. рук. для судеб. работников / Н. П. Макаренко ; [авт. передм. А. І. Рипенко]. - (Репринт. изд.), репринт. воспр. текста изд. 1925 г. – Херсон : Гельветика, 2019. – 156 с. : рис.
Репринтне видання книги відомого криміналіста, засновника Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз і першого його директора професора Миколи Прокоповича Макаренко.
М. П. Макаренко працював на посаді професора і читав лекції з криміналістики під назвою «Техніка розслідування злочинів» для студентів судового профілю на юридичному факультеті Одеського інституту народного господарства, а також читав курс криміналістики для судових медиків в Інституті удосконалення лікарів.
Написаний М. П. Макаренко в 1925 р. практичний посібник «Техніка розслідування злочинів» був першим вітчизняним виданням в Україні і взагалі одним з перших серед подібних посібників, які були опубліковані на той час в колишньому Радянському Союзі.
Книга розрахована на науковців, практичних працівників, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться досліджуваною проблематикою.
Бойко В. П. Адміністративно-правове забезпечення діяльності місцевих судів: монографія. – Київ: Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 224 с.
У монографії проведено комплексний аналіз адміністративно-правового забезпечення діяльності місцевих судів. Сформульовано нові теоретичні положення, щодо адміністративно-правового регулювання, з'ясовано вплив норм адміністративного права на суспільні відносини у сфері діяльності місцевих суддів, який здійснюється через певні адміністративні інструменти. Обгрунтовано відповідні висновки, рекомендації та пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства України в зазначеній сфері.
Мета монографії полягає в тому, щоб на основі комплексного аналізу теоретико-методологічних засад, нормативних основ і практичної реалізації органами суддівського самоврядування, Державною судовою адміністрацією України, апаратом суду та іншими суб'єктами публічної адміністрації своїх повноважень у сфері забезпечення діяльності місцевих судів. Розробити та запропонувати пропозиції щодо вдосконалення чинного основоположного та спеціального законодавства, спрямованого на якісне організаційно-правове матеріально-технічне й інше адміністративне забезпечення діяльності місцевих судів.
Призначається для широкого кола читачів: для суддів, посадових осіб апарату суддів, членів Вищої ради правосуддя, учених, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів, а також для всіх хто цікавиться даною проблематикою.
Глуханчук О. В. Перегляд рішень адміністративних судів як конституційна гарантія судового захисту: монографія / О. В. Глуханчук ; за заг. ред. О. Ю. Дрозда. – Київ : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 214 с.
Монографію присвячено теоретичним засадам перегляду судових рішень адміністративних судів України як конституційної гарантії судового захисту. З точки зору адміністративного права розкрито поняття та види конституційних гарантій судового захисту. Досліджено сутність і місце, а також нормативно-правову регламентацію даного інституту. Детально охарактеризовано принципи та розкрито стадії перегляду судових рішень.
У монографії автор наголошує, що на сьогоднішній день тема конституційних гарантій судового захисту вивчена недостатньо. Про це говорить відсутність цілісних дисертаційних і монографічних робіт на рівні комплексних досліджень, присвячених перегляду рішень адміністративних судів. Необхідно конкретизувати та уточнити завдання, функції, підстави, межі, процесуальний порядок перегляду рішень адміністративних судів.
Систематизація відповідної наукової інформації, аналіз та узагальнення різноманітних наукових підходів щодо спірних теоретичних положень та правових ситуацій, наявність прогалин та суперечностей у правовій регламентації важливих та юридично значущих питань, що виникають на відповідних стадіях розгляду адміністративних справ дасть змогу провести комплексний загальнотеоретичний аналіз рішень адміністративних судів як важливої складової адміністративного процесу.
Проаналізовано зарубіжний досвід та сформульовано шляхи вдосконалення вітчизняного адміністративного законодавства у сфері перегляду судових рішень адміністративних судів.
Монографія розроблена для науковців, викладачів, аспірантів, студентів, практикуючих юристів, та всіх, хто цікавиться проблематикою зазначеної теми.
Конституційний принцип рівності: правозастосовчі аспекти: монографія/ І. М. Фаловська [та ін.]. – Ужгород : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 204 с.
Монографія присвячена розробці науково-обгрунтованої концепції конституційного принципу рівності.
Результати проведеного дослідження можуть бути використані у науково-дослідній діяльності для подальшої розробки та аналізу проблем загальнотеоретичного та конституційно-правового характерів щодо застосування принципів права. Допоможе у вдосконаленні нормативно-правової бази, яка регулює питання застосування принципів права, закріплює механізми їх застосування. Може бути використано у навчальному процесі: під час викладання курсів конституційного права, конституційно-процесуального права, дисциплін, пов'язаних із проблемами практичної діяльності, а також при підготовці відповідних розділів підручників та навчальних посібників.
У правозастосовній сфері – безпосередньо у практичній діяльності органів державної влади, зокрема, органів судової влади, Конституційного Суду України та інших.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів, посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, а також інших осіб, які цікавляться теоретичними та практичними проблемами правозастосування принципу рівності, його природи, особливостей закріплення у Конституції України та чинному законодавстві.
Колич О. І. Полемічна література: філософсько-правова концепція України: монографія / О. І. Колич. – Львів : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 178 с.
У монографії розглядаються філософсько-правові концепти в українській полемічній літературі XVI-XVII ст. та з'ясовується їх значення для подальшого державотворення і правотворення, а також розвитку філософії права в Україні.
Процес утвердження української державності на сучасному етапі розвитку міжнародних зв'язків й орієнтації на євроінтеграцію зумовлює передусім збереження й удосконалення класичних універсальних духовно-моральних, соціальних цінностей, ідентифікацію демократичних ідеологічних, політичних та економічних пріоритетів, що мають формуватися й набувати подальшого розвитку в контексті здійснення сучасної правової реформи в Україні. Одним з головних завдань цього реформування є оптимізація участі держави у регулюванні суспільних відносин, розвиток яких може успішно стимулювати право, як показує досвід демократичних країн світу. Сучасній Українській державі необхідне глибинне реформування права, зміна фундаментальних засад його розвитку.
Для науковців, викладачів та аспірантів, студентів юридичних навчальних закладів, а також для усіх, хто цікавиться історією української філософії права. Видано в авторській редакції.
Коваль М. М. Особливості розслідування катувань вчинених співробітниками, що здійснюють правоохоронні функції: монографія / М. М. Коваль. – Львів : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 180 с.
У монографії розглянуто актуальні проблеми розслідування катувань, що вчиняються співробітниками Національної поліції. У процесі дослідження визначено обставини, які впливають на методику розслідування катувань, класифіковано категорії осіб, які найчастіше стають жертвами катувань з боку поліцейських, виділено місця катувань. Автором запропоновано низку змін і доповнень до чинних нормативно-правових актів, спрямованих на підвищення ефективності процесу розслідування катувань, що вчиняються співробітниками Національної поліції.
Результати дослідження, які викладені в монографії та запропоновані нами пропозиції є основою для подальшого розроблення криміналістичної методики розслідування катувань, що вчиняються співробітниками Національної поліції, удосконалення її положень, а також втілення сформульованих рекомендацій у практичну діяльність слідчих органів прокуратури, СБУ.
Відтак наведені в монографії положення можуть бути використані для підготовки відповідних навчально-методичних матеріалів: підручників, посібників, курсів лекцій, практикумів. Також результати дослідження можуть слугувати підгрунтям для подальших досліджень процесуальних і криміналістичних аспектів виявлення та розслідування катувань, що вчиняються співробітниками Національної поліції.
Для науковців, викладачів, студентів і курсантів юридичних факультетів та закладів освіти, а також для практичних працівників органів внутрішніх справ.
Назаренко К. Ю. Методика розслідування злочинів, пов'язаних зі створенням або утриманням місць розпусти і звідництвом: монографія / К. Ю. Назаренко. – Дніпро: Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 172 с.
В монографії з урахуванням сучасного стану розвитку криміналістичної науки та правоохоронної практики розглянуто криміналістичну характеристику злочинів, пов'язаних зі створенням або утриманням місць розпусти і звідництвом. Визначено поняття й елементи криміналістичної характеристики, окреслено способи і слідові картини злочинів, досліджено обстановку злочинного посягання та особу злочинця.
Кризові процеси в Україні, складне суспільно-політичне та економічне становище держави створили підгрунтя для суттєвого збільшення злочинів проти моральності, зокрема тих, що пов'язані зі створенням або утриманням місць розпусти і звідництва. Так, за даними Генеральної прокуратури України, 2014 р. вчинено 509 злочинів, пов'язаних зі створенням або триманням місць розпусти і звідництва, за якими у 321 випадку було складено обвинувальні акти.
Дедалі спостерігається збільшення кількості порнографічної інформації та можливість її використання телекомунікаційними мережами та мережами Інтернет. Все це свідчить про небезпечний характер поширення злочинів проти моральності та зумовлює потребу у посиленні боротьби з цими проявами, а також вжиття заходів з метою найбільш ефективного їх попередження та розслідування.
Розкрито особливості організації розслідування злочинів, пов'язаних зі створенням або утриманням місць розпусти і звідництвом. Досліджено особливості аналізу первинної інформації та обставини, що підлягають встановленню. Запропоновано алгоритми дій слідчого у типових слідчих ситуаціях початкового та подальшого етапів розслідування.
Для науковців, викладачів, курсантів, студентів та слухачів вищих юридичних навчальних закладів, ад'юнктів та аспірантів, працівників поліції, прокуратури, Служби безпеки України та адвокатури, усіх тих, хто виявляє інтерес до юридичної науки.
Губанова Т. О. Публічне адміністрування у сфері організації та функціонування коледжів в Україні: історія, зарубіжний досвід, сучасний стан та тенденції розвитку: монографія / Т. О. Губанова. – Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 344 с.
У монографії наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що полягає в розкритті сутності публічного адміністрування у сфері організації й функціонування коледжів в Україні та у формулюванні пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства в досліджуваній сфері. Проблеми, з якими стикнулися сьогодні коледжі, потребують термінового вирішення, внесення змін або розроблення відповідних нормативно-правових актів, проведення роз'яснювальної роботи Міністерством освіти і науки України. Головне завдання сучасних освітянських реформ – не втратити цілу систему підготовки фахівців середньої ланки, які завжди були затребуваними в українській економіці.
Мета монографії полягає в тому, щоб на підставі узагальнення як такого, що втратило чинність, так і чинного галузевого законодавства, проектів законів, аналізу вітчизняних і зарубіжних наукових, публіцистичних, довідникових, навчальних та інших джерел виявити сутність і характерні особливості, закономірності розвитку та напрями вдосконалення публічного адміністрування у сфері організації й функціонування коледжів в Україні, з'ясувати їх систему з урахуванням найкращого досвіду зарубіжних країн у цій сфері.
Водночас автор усвідомлює, що монографія не позбавлена певних дискусійних положень щодо методології дослідження організації й функціонування коледжів, а також визначення функціональних особливостей коледжів як закладів вищої освіти. Проте автор сподівається, що отримані наукові здобутки сприятимуть удосконаленню діяльності суб'єктів публічного адміністрування у сфері вищої освіти.
Монографія стане в нагоді науковцям, викладачам, аспірантам і студентам закладів вищої освіти юридичного профілю, іншим працівникам закладів вищої освіти та всім, хто бажає поглибити свої знання з теоретичних і практичних питань щодо організації й функціонування коледжів.
Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє: матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 17 листопада 2018 р.) / редкол.: Н. М. Бакаянова (голова) та ін. – Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 822 с.
У збірнику містяться матеріали доповідей VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє», яка відбулася 17 листопада 2018 р. у Національному університеті «Одеська юридична академія». Доповіді учасників присвячені реформі адвокатури та сфері надання правової допомоги, історичному розвитку адвокатури, проблемам адвокатського самоврядування, кримінально-правовим та кримінальним процесуальним питанням здійснення адвокатської діяльності, наданню адвокатами правничої допомоги у різних видах судочинства, питанням професійної етики та дисциплінарної відповідальності адвокатів, захисту професійних прав адвокатів та дотриманню гарантій адвокатської діяльності.
Актуальним питанням сьогодення є внесення у Верховну Раду України проектів нового Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Законопроекти відображують різні погляди на принципові для адвокатів питання – складення кваліфікаційного іспиту для набуття статусу адвоката, порядок проходження стажування, дисциплінарну процедуру, механізми захисту професійних прав адвокатів. Наукові підходи до визначення усіх переваг і недоліків положень законопроектів дозволяють обрати найкращий шлях розвитку адвокатури, який має відповідати меті та завданням судово-правової реформи, яка провадиться в Україні.
Вирішення проблем української адвокатури є неможливим без теоретичних напрацювань, у тому числі пропозицій науковців, які є представниками Одеської школи права. В той же час, наукові розробки повинні враховувати практичний досвід здійснення адвокатської діяльності та організації адвокатури.
Під час конференції учасники обмінялися думками і професійним досвідом, окреслили найбільш гострі і актуальні для української адвокатури проблеми.
Матеріали збірника розраховані на вчених, практиків, аспірантів та студентів, які займаються цією проблематикою.