Книжкові новинки за 2021 рік
Хань О. О. Теоретичні основи планування та програмування провадження слідчих (розшукових) дій : монографія / О. О. Хань ; за заг. ред. В. А. Журавля. - Одеса : Гельветика, 2021. - 197 с. : схеми, табл.
Монографія присвячена розробленню наукової концепції планування та програмування слідчих (розшукових) дій та наданню рекомендацій, спрямованих на вдосконалення організації та провадження окремих слідчих (розшукових) дій.
Запропоновано поняття планування та програмування слідчих (розшукових) дій, їх співвідношення як категорій криміналістики, розкрито їх природу та функціональне призначення, з’ясовано основні правила (принципи) побудови планів та програм провадження слідчих (розшукових) дій.
Розкрито технології планування та програмування слідчих (розшукових) дій, ситуаційна зумовленість побудови та реалізації планів і програм, у зв’язку з чим наголошено на необхідності дослідження типових моделей поведінки злочинця під час провадження слідчих (розшукових) дій.
Удосконалено та запропоновано типові форми письмових планів таких слідчих (розшукових) дій як допит, одночасний допит двох або більше вже допитаних осіб (очна ставка) та обшук за умови присутності обшукуваного. Розроблено типову програму провадження обшуку. Також акцентовано на пріоритетності застосування цільового підходу до розробки програм провадження окремих слідчих (розшукових) дій.
Видання розраховано на працівників слідчих органів.
Цивільне процесуальне право України : навч. посіб. (для підготовки до іспитів і тестування) / за ред. Н. Ю. Голубєвої ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". - 3-тє вид., перероб. і допов. - Одеса : Гельветика, 2021. - 515 с. : табл.
Навчальний посібник призначається для підготовки фахівців за спеціальністю «правознавство» і підготовлений із урахуванням положень нової редакції Цивільного процесуального кодексу України (2017 року), Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України та інших нормативно-правових актів, матеріалів судової практики, найсучасніших досягнень цивільного процесуального права.
Цивільне процесуальне право зазнало суттєвих трансформацій у зв’язку з законодавчими змінами. Внесення змін до Конституції України 2 червня 2016 року започаткувало побудову нової системи судів, що позначилося на цивільному судочинстві. Важливим завданням, яке стояло перед законодавцем, було скорочення терміну розгляду справ у судах і поневіряння особи судовими інстанціями, у зв’язку з чим здійснено перехід від чотириланкової системи до триланкової: перша апеляційна та касаційна інстанції. Ліквідовано вищі спеціалізовані суди, а судом касаційної інстанції став Верховний Суд.
Позитивним явищем є запровадження в новій редакції ЦПК України так званих «процесуальних фільтрів», завдяки яким не кожна справа може потрапити до суду касаційної інстанції. Важливою новелою є впровадження інформаційних технологій у судочинство («електронне судочинство») тощо.
Автори мали на меті зорієнтувати студентів у доволі великій кількості інформації, наголосити на найважливіших проблемах цивільного процесу, акцентувати увагу на найбільш цікавих і важких питаннях, що входять до курсу.
Книга розрахована на викладачів, студентів, аспірантів, суддів, працівників правоохоронних органів, адвокатів, юрисконсультів, нотаріусів, а також усіх, хто цікавиться питаннями цивільного судочинства України.
Смокович М. І. Адміністративний процес України: теорія, практика : підручник : [виклад станом на 1.05.2021] / М. І. Смокович, В. М. Бевзенко ; [заг. ред. В. М. Бевзенка ; пер. з нім. та адаптування Г. В. Рижкова] ; Нац. ун-т "Остроз. акад.". - Вид. 2-ге, змін., допов. і перероб. - Київ : Дакор, 2021. - 1203 с.
У підручнику викладено повний зміст сучасного адміністративного процесу України, пропонуються його історія, зміст, форми (провадження), інші поняття, категорії, інститути: передумови захисту в адміністративному процесі прав, свобод, інтересів, процесуальний розсуд, адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ. Охарактеризовано види й особливості учасників адміністративної справи і процесу, описано такі процесуальні інститути, як строки, судові витрати, судові виклики і повідомлення, докази і доказування, процесуальний примус. Розкрито особливості провадження в адміністративному суді першої інстанції; надано оцінку сутності перегляду рішень адміністративних судів, інших стадій адміністративного процесу.
Друге видання зміненого, доповненого і переробленого підручника має описання процесуальних помилок, сутність тактики й стратегії в адміністративному процесі, розкриття психолого-етичного виміру процесуальної поведінки учасників адміністративної справи. Обґрунтовано передумови захисту суб'єктивних прав, свобод, інтересів, процесуальні перешкоди стадій адміністративного процесу.
Видання розраховане на студентів, викладачів, науковців. Стане у нагоді юристам-практикам, адвокатам, суддям, працівникам апаратів судів, органів державної влади, державних органів, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів владних повноважень.
Литвиненко Ю. М. Громадянське суспільство і держава: ідея рефлексу: (основи теорії гуманізму) / Ю. М. Литвиненко ; [в авт. ред.]. - Київ : КВІЦ, 2020. - 526 с.
Мета цієї книги – захистити людство від вимирання і «включити» його потенціал до життя на максимум. У ній читач знайде пояснення того, як влаштований Світ, в якому ми існуємо, і який, на думку автора, є двомірним. В основі пояснення – механізм рефлексу, як механізм виникнення наслідків випадкового зіткнення двох елементарних частинок.
Такий підхід дозволяє автору відповісти не тільки на деякі фундаментальні питання фізики (загадка досліду Юнга, та інші таємниці, спроби їх розкрити, які зрештою призвели до народження квантової механіки) та суспільствознавства (проблеми взаємодії громадянського суспільства і держави, філософії права, державного устрою, формування державних органів, регулювання власності, забезпечення прав і свобод людини, поділу влади), але також пояснити суть духовних потреб (душі) і механізм їх виникнення і формування. Розкрити таємницю здатності бачити майбутнє (передбачати, давати пророцтва), дати наукове пояснення того, чому астрологія «працює». Пояснити з наукової точки зору багато інших таємниць магії та загадкових явищ (таких, наприклад, як дежавю).
Також автор відповідає на питання сенсу життя людства. А все разом це – як теорія найкращого збереження Людини, де найбільше життя всіх неможливе без найбільшого життя кожного з нас – автор називає це теорією гуманізму.
Барліт А. Ю. Адміністративно-правовий механізм реалізації та захисту суб'єктивних публічних екологічних прав : монографія / А. Ю. Барліт ; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2021. - 155 с. - (Нові грані адміністративного права України).
У монографії наголошено, що суб’єктивні публічні права та свободи приватної особи є складовою її адміністративно-правового статусу, визначають обсяг її процесуальної правосуб’єктності. Визначено наявність кореляційних зв’язків такого категоріального ряду, як «адміністративно-правовий статус приватної особи», «адміністративно-правове становище приватної особи», «правовий стан особи», «адміністративна правосуб’єктність приватної особи», які структурно складаються із поєднання таких елементів, як потреби, інтереси, мотиви, професійна та інші форми соціальної діяльності, взаємовідносини особи і держави.
Наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання щодо визначення напрямів забезпечення ефективності функціонування адміністративно-правового механізму реалізації та захисту суб’єктивних публічних екологічних прав приватної особи. Наприкінці монографії сформульовано висновки.
Результати дослідження можуть бути використані шляхом застосування основних положень роботи при проведенні семінарських і практичних занять та підготовці відповідних матеріалів, зокрема у формі схем і таблиць, для навчальної літератури та навчально-методичних матеріалів.
Шумейко І. П. Адміністративно-правова протидія порушенням корпоративних прав в Україні: монографія / І. П. Шумейко; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2020. - 189 с. - (Нові грані адміністративного права України).
Проведено системний аналіз адміністративно-правової протидії порушенням корпоративних прав в Україні, виокремлено проблеми в її правовому регулюванні та правозастосовчій практиці, визначено перспективи її удосконалення з наданням пропозицій з вирішення виявлених проблем.
Досліджено та узагальнено положення правової доктрини щодо дефініції суб’єктивного корпоративного права. Доведено, що нормативні визначення цього поняття потребують уніфікації. Запропоновано історичну періодизацію виникнення та розвитку корпоративних правовідносин. Обґрунтовано, що у країнах Західної Європи періодизація виникнення та розвитку корпоративних правовідносин налічує три проміжки часу: перший (XV століття – середина XIX століття) – виникнення перших корпорацій та відсутність розвиненої нормативно-правової бази, другий (II половина XIX століття – 60-ті роки XX століття) – розвиток корпоративної форми підприємництва та впровадження відповідного законодавства, третій (60-ті роки XX століття – сьогодення) – глобалізація корпоративних правовідносин, спроба уніфікації їх правового регулювання в різних державах.
Рекомендовано оновлений підхід до визначення порушення суб’єктивних корпоративних прав, під яким пропонується вважати діяння (дію або бездіяльність), наслідком якого є унеможливлення реалізації або обмеження свободи реалізації права власника частки у статутному (складеному) капіталі господарського товариства, в тому числі окремих правомочностей цього права. Розкрито сутність та надано дефініцію кожному з видів порушень. Охарактеризовано існуючі способи порушень корпоративних прав та їхнє відношення до виокремлених видів порушень.
Досліджено особливості діяльності суб’єктів адміністративно-правової протидії порушенням корпоративних прав, проаналізовано повноваження цих суб’єктів, визначено сферу їхньої компетенції, дотичну до предмету дослідження, надано пропозиції щодо поліпшення ефективності їхньої діяльності.
Монографія розрахована на науковців, викладачів, студентів юридичних вузів. Результати дослідження можуть бути використані при проведенні семінарських і практичних занять та підготовці відповідних матеріалів, зокрема у формі схем і таблиць, для навчальної літератури та навчального-методичних матеріалів.
Туляков В. О. Пеналізаційна практика у європейському кримінальному дискурсі : навч. посіб. / В. О. Туляков, Ф. Ш. Іскандеров, А. С. Хильченко ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". - Одеса : Гельветика, 2020. - 112 с.
Навчальний посібник виданий у рамках фундаментального наукового проєкту «Євроінтеграційна кримінальна політика України» № 0118U003677 з метою напрацювання методичних матеріалів та навчальних посібників за програмою ERASMUS + КА 1 «Модернізація магістерських програм для майбутніх суддів, прокурорів, слідчих з урахуванням європейських стандартів з прав людини, 598471-EPP-1-2018-1-AT-EPPKA2-CBHE-JP».
Відповідні наукові розвідки у галузі розуміння порівняльно-правових характеристик кримінально-правового впливу, індивідуалізації покарання та розвідок сучасної пеналізаційної практики було розроблено з акцентом на відповідну практику Європейського суду з прав людини.
Пеналізаційна європейська практика базується на суворому використанні принципу верховенства права, але багато питань необхідно вирішити на шляху формування методології пенального дискурсу в Україні.
Для науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти, а також працівників галузі кримінальної юстиції.
Шимон О. М. Обмеження та заборони як засоби запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, у діяльності державних службовців в Україні : монографія / О. М. Шимон ; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2020. - 167 с. - (Нові грані адміністративного права України).
У монографії проведено системний аналіз обмежень та заборон як засобів запобігання адміністративним правопорушенням, пов’язаним із корупцією, у діяльності державних службовців в Україні, виокремлено проблеми в їх правовому регулюванні та правозастосовчій практиці, визначено перспективи вдосконалення застосування таких обмежень і заборон з наданням пропозицій з вирішення виявлених проблем.
Проаналізовано «обмеження» і «заборони» саме як правові категорії. Досліджено етимологію слів «обмеження» і «заборона», їх співвідношення між собою та із суміжними і синонімічними поняттями, і запропоновано авторський варіант розуміння змісту і сутності вказаних понять. Виокремлено низку особливостей, які характеризують обмеження і заборони як правові категорії.
Визначено поняття, ознаки, класифікацію та проведено системний аналіз обмежень і заборон як засобів запобігання адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією. З огляду на аналіз словникової, довідникової, енциклопедичної літератури, а також фахових правових джерел, у роботі сформульовано авторські дефініції «обмеження як засіб запобігання адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією» та «заборони як засіб запобігання адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією».
Результати дослідження можуть бути використані шляхом застосування основних положень роботи при проведенні семінарських і практичних занять та підготовці відповідних матеріалів, зокрема у формі схем і таблиць, для навчальної літератури та навчально-методичних матеріалів. У науково-дослідній сфері результати можливо використати шляхом проведення подальших досліджень питань запобігання корупції.
Діхтієвський В. П. Адміністративно-правове регулювання доступу до публічної інформації про стан використання природних ресурсів : монографія / В. П. Діхтієвський ; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2021. - 151 с. - (Нові грані адміністративного права України).
На основі комплексного аналізу наявних наукових та нормативних джерел досліджено особливості адміністративно-правового регулювання доступу до публічної інформації про стан використання природних ресурсів, а також розробити науково обґрунтовані пропозиції та рекомендації для вдосконалення вітчизняного законодавства і практики його реалізації.
Монографія є одним із перших у вітчизняній адміністративно-правовій науці комплексних наукових досліджень, присвячених вивченню проблем адміністративно-правового регулювання доступу до публічної інформації про стан використання природних ресурсів в умовах динамічного розвитку інформаційного суспільства, широкого використання інформаційно-комунікаційних технологій у діяльності суб’єктів публічної адміністрації.
Визначено сутність поняття інформації як об’єкту правовідносин, виділено її ознаки та критерії класифікації. Охарактеризовано інформацію про стан використання природних ресурсів як складову системи публічної інформації. Встановлено нормативно-правові засади доступу до інформації про стан використання природних ресурсів.
Сформульовані в монографії положення, пропозиції та висновки можуть бути використані в науково-дослідній діяльності, правотворчості, правозастосовній діяльності, освітньому процесі.
Коваленко Б. В. Принципи службового права України : монографія / Б. В. Коваленко ; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2021. - 181 с. - (Нові грані адміністративного права України).
У монографії проведено системний аналіз принципів службового права України, виокремлено проблеми у їх правовому регулюванні та застосуванні, визначено перспективи удосконалення їх нормативного закріплення з метою ефективного застосування. Досліджено та узагальнено положення правової доктрини щодо розуміння службового права та його місця, ролі у системі національного права, запропоновано авторське визначення службового права.
Зроблено аналіз положення сучасних доктринальних джерел щодо визначення службового права, його сутності, призначення, а також співвідношення з адміністративним правом.
Запропоновано розгляд службового права як сукупності правових норм, безпосередньо пов’язаних із регламентацією організації та функціонування публічної служби для забезпечення реалізації та захисту публічного інтересу особами, які перебувають на певних посадах й наділяються для цього певним обсягом публічно-владних повноважень.
Виділено ознаки принципів службового права: універсальність, засадничий характер, формальна визначеність, загальнообов’язковість, імперативність, соціальна зумовленість, примусова забезпеченість, прогресивність, стабільність, орієнтованість на реалізацію та захисту публічного інтересу під час організації та здійснення публічної служби, системність.
Практичне значення результатів визначається, зокрема, можливістю використання основних положень, висновків та рекомендацій, запропонованих у роботі, у правотворчості – шляхом внесення змін до Законів України, нормативних актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади тощо. Матеріали дослідження можуть бути також використані в правозастосуванні – у діяльності органів публічної влади, органів місцевого самоврядування тощо.
У навчальному процесі результати дослідження можуть бути використані при викладанні навчальних дисциплін службово-правового блоку в закладах вищої освіти, закладах перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та службових осіб місцевого самоврядування, при підготовці відповідних навчально-методичних, навчально-практичних матеріалів.
Титаренко М. В. Стимули у службовому праві України: питання теорії та практики : монографія / М. В. Титаренко ; М-во освіти і науки України, Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя : Гельветика, 2020. - 167 с. - (Нові грані адміністративного права України).
Монографія є одним із перших наукових досліджень, в яких комплексно та системно осмислено сутність, характерні особливості, класифікаційний розподіл та системний аналіз стимулів у службовому праві, процедури їх застосування, сформульовано основні напрямки вдосконалення правових засад використання їх ресурсу, в т.ч. із урахуванням позитивного, апробованого досвіду нормотворення та правозастосування.
Досліджено та узагальнено положення правової доктрини щодо розуміння службового права, місця і ролі його у системі права та запропоноване авторське розуміння службового права як сфери об’єктивізації стимулів. Проведено системний аналіз стимулів у службовому праві України, виокремлено проблеми у їх правовому регулюванні та правозастосовчій практиці, визначено перспективи їх удосконалення з наданням пропозицій з вирішення виявлених проблем.
Результати дослідження можуть бути використані при проведенні семінарських і практичних занять та підготовці відповідних матеріалів, зокрема у формі схем і таблиць, для навчальної літератури та навчально-методичних матеріалів.
Лемеха Р. І. Теоретико-методологічні та правові засади митних режимів в Україні: монографія / Р. І. Лемеха. – Запоріжжя : Гельветика, 2020. – 343 с.
Монографія присвячена актуальним проблемам становлення та розвитку інституту митних режимів в Україні. Комплексний аналіз наукових джерел, джерел національного права та досвіду країн світу дозволив визначити місце цього правового інституту в системі митного та адміністративного права України.
Актуальні проблеми правового регулювання та адміністрування митних режимів обумовлені системними недоліками національного законодавства та юридичної практики в даній сфері суспільних відносин. Основною проблемою є високий рівень корупційних ризиків, які закладені в чинному Митному кодексі України щодо порядку та процедури митного оформлення, визначення митної вартості товарів та здійснення митного контролю.
Дослідження теоретико-методологічних та правових засад митних режимів в Україні є основою для подальшого удосконалення чинного національного законодавства та юридичної практики, розробки перспективного законодавства у сфері правового регулювання митних режимів.
Особлива увага приділяється понятійному апарату, адже в наукових джерелах представлено різноманітні підходи до визначення поняття митних режимів, до визначення їх ознак та класифікації.
Для порівняльно-правового дослідження були використані акти митного законодавства, а також рекомендаційні та роз’яснювальні матеріали митних органів Канади, Грузії, Королівства Іспанія, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки, Французької Республіки тощо. Окрема увага була приділена митному законодавству Європейського Союзу.
З огляду на позитивний досвід країн світу пропонуються шляхи вирішення існуючих у цій сфері проблем на теоретичному, правотворчому і правозастосовному рівнях.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів юридичних факультетів, а також читачів, які цікавляться актуальними проблемами митного та адміністративного права.
Верлос Н. В. Рецепція у конституційному праві: досвід компаративного аналізу : монографія / Н. В. Верлос. Запоріжжя : Гельветика, 2020. – 358 с.
Монографія присвячена компаративному аналізу рецепції як необхідної складової сучасного етапу конституційної модернізації в Україні. Висвітлюються та розкриваються доктринальні підходи та поняття рецепції як конституційно-правового феномену, відмежування її від споріднених правових категорій.
Досліджується вплив рецепції на інституційний дизайн конституційної моделі організації публічної влади та вітчизняної доктрини прав людини. Аналізуються негативні наслідки рецепції, такі як дисгармонізація, конституційно-правова мутація, декультурація, анігіляція, конституційна комплікація та інші.
Книга буде цікава для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та читачів, які цікавляться проблемами розвитку конституційного права в сучасних умовах глобалізації та транснаціоналізації.
Нуруллаєв І. С. Міжнародно-правове співробітництво у боротьбі зі злочинністю (сучасні особливості та основні тенденції розвитку): монографія / І. С. Нуруллаєв. – Одеса : Гельветика. 2020. – 519 с.
Монографію присвячено питанням взаємодії правових систем у регулюванні міжнародного співробітництва у боротьбі зі злочинністю та окреслення кола суспільних відносин, що виникають в ході такої діяльності, що підпадають під предмет регулювання міжнародного публічного права. Зауважується, що поняття «міжнародне співробітництво у боротьбі зі злочинністю» перебуває в сфері дії різних правових систем як міжнародного публічного права, так і внутрішньодержавного права держав-учасниць співробітництва. Проведено аналіз правової категорії «міжнародне співробітництво у боротьбі зі злочинністю» крізь призму аналізу такої правової категорії як «міжнародне співробітництво», її суб’єктів, принципів та завдань.
Досліджено підходи до характеристики вченими цього питання та досліджено засади полісистемності його правового регулювання. Акцентовано на необхідності чіткого відмежування предмету міжнародно-правового регулювання такого виду взаємодії держав та міжнародних організацій. Зазначено, що за допомогою правових норм як міжнародного публічного права, так і внутрішньодержавного права розкривається зміст міжнародного співробітництва.
З’ясовано, що одним із завдань науки міжнародного публічного права є встановлення закономірностей та тенденцій розвитку сфери норм міжнародного публічного права, окремих його галузей, на який впливає велике коло чинників, зокрема вдосконалення норм відповідних галузей внутрішньодержавного права держав співробітництва, їх уніфікації, поширення кращих практик та закріплення їх як стандартів в джерелах міжнародного права.
На підставі проведеного аналізу поняття «міжнародно-правове співробітництво» та особливостей співробітництва в окремих сферах міжнародних відносин встановлені напрями та основні форми міжнародного співробітництва у боротьбі зі злочинністю, що регулюються нормами міжнародного публічного права.
Для наукових працівників, викладачів закладів вищої освіти, аспірантів, студентів юридичних спеціальностей, фахівців із міжнародного права та міжнародних відносин.
Бараненко Д. В. Оптимізація системи та діяльності центральних органів виконавчої влади: адміністративно-правові засади: монографія / Д. В. Бараненко. – Херсон : Гельветика, 2020. – 399 с.
Монографія присвячена комплексному дослідженню теоретичних і практичних питань адміністративно-правових засад оптимізації системи та діяльності центральних органів виконавчої влади. Розглядаються місце, призначення, принципи організації діяльності, адміністративно-правовий статус центральних органів виконавчої влади, а також адміністративно-правові аспекти їх взаємодії з інститутами громадянського суспільства.
З’ясовано особливості функціонування центральних органів виконавчої влади, інформаційно-правової взаємодії цих органів, зарубіжного досвіду використання інформаційних технологій у їх діяльності, теоретичні і практичні аспекти реалізації електронного урядування.
Розкрито концептуальні питання оптимізації адміністративно-правових засад діяльності центральних органів виконавчої влади, напрями підвищення якості надання ними адміністративних послуг, вдосконалення правових засад відповідальності та їх взаємодії з іншими публічними органами і суспільством.
Автор наголошує на тому, що існує нагальна потреба в дослідженні теоретико-методологічних аспектів адміністративно-правових засад оптимізації системи та діяльності центральних органів виконавчої влади, виробленні практичних рекомендацій щодо вдосконалення цього правового інституту. У результаті проведеного дослідження сформульовано низку висновків і пропозицій, зміст яких викладено у розділі «Висновки».
Монографія розрахована на науковців, науково-педагогічних працівників і практичних працівників правоохоронних і судових органів, органів державної влади та місцевого самоврядування.
Міхеєв М. В. Конфліктні та неконфліктні провадження в адміністративному процесі : монографія / М. В. Міхеєв. – Херсон : Олді-плюс, 2021. – 247 с.
У монографії виконано комплексний аналіз системи адміністративних проваджень в Україні та її історичний розвиток. Проведено детальний аналіз складових адміністративного процесу адміністративних проваджень, які поділено на конфліктні та неконфліктні. Доведено, що як конфліктні так і неконфліктні провадження мають свої притаманні їм риси і відрізняються від кримінальних, цивільних та господарських проваджень за різними ознаками.
Конфліктні провадження є досить поширеними, а кількість їх вираховується сотнями тисяч. Неконфліктні адміністративні провадження здійснюються в переважній більшості адміністративними органами після відповідних заяв фізичних та юридичних осіб. Визначено типи адміністративних неконфліктних проваджень. Доведено, що кожен тип неконфліктних адміністративних проваджень відповідає тим видам правовідносин, які виникають у сфері здійснення діяльності органів публічної влади.
На сьогодні Україна активно переходить на систему електронних проваджень, які стосуються різних сфер життєдіяльності громадян. Разом з тим ще існує досить багато адміністративних проваджень, які здійснюються у паперовому варіанті. Таким чином існує ризик порушення прав громадян при здійсненні того чи іншого адміністративного провадження.
У результаті комплексного дослідження адміністративних проваджень, як конфліктних так і неконфліктних, чітко визначено такі поняття, як: «конфліктні адміністративні провадження», «неконфліктні адміністративні провадження», «суб’єкти адміністративних проваджень», «принципи конфліктних та неконфліктних адміністративних проваджень».
Для студентів, аспірантів, викладачів, науковців закладів вищої освіти юридичного профілю, а також для всіх, хто цікавиться актуальними проблемами юридичної практики.
Петров С. Є. Головний сервісний центр МВС України: питання теорії та практики реалізації адміністративно-правового статусу: монографія / С. Є. Петров. – Одеса: Гельветика, 2020. – 403 с.
Монографія присвячена проблемі визначення особливостей адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС, його поняття, ознак, елементів. У роботі широко представлено теоретичні погляди на зміст елементів адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС, відповідність рівня правового регулювання потребам здійснення завдань, покладених на цей орган, визначено прогалини, недоліки та протиріччя нормативно-правового регулювання.
Монографія є першим у вітчизняній науці адміністративного права спеціальним комплексним дослідженням адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС.
У результаті дослідження визначено методологічні підходи до пізнання адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС:
- основоположні ідеї людиноцентризму, організації та здійснення адміністративного управління на основі принципів верховенства права та закону, пріоритетності прав людини, спрямованості діяльності на забезпечення прав людини, відповідність сучасним принципам «розумного управління»;
- цифрова трансформація як одна із засобів досягнення мети сучасної доктрини публічного адміністрування;
- визначення адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС України як органу, принципи діяльності якого повинні поєднувати компоненти сучасного підходу до надання адміністративних послуг у їх широкому розумінні та надання сервісних послуг як засобу здійснення правоохоронної діяльності на основі виваженого балансу та компромісу інтересів окремої особи приватного права та публічних інтересів як інтересів спільноти осіб приватного права.
Запропоновано авторський підхід до оновленої концепції адміністративно-правового статусу Головного сервісного центру МВС як правоохоронного органу в широкому розумінні, діяльність якого у сфері забезпечення публічно-сервісної функції держави в особі МВС має виконувати правоохоронну роль щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та експлуатації транспортних засобів. На основі науково обґрунтованого підходу та аналізу досвіду зарубіжних країн внесено пропозиції з удосконалення чинного законодавства.
Розрахована на викладачів, аспірантів (ад’юнктів), магістрів і студентів юридичних навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться проблемами сучасного адміністративного права.
Новак Н. П. Адміністративно-правове забезпечення виробництва та обігу органічної продукції в Україні: теорія та практика: монографія / Н. П. Новак. - Херсон : Олді-плюс, 2020. – 375 с.
У монографії на основі аналізу вітчизняного, європейського й міжнародного законодавства та практики його застосування суб’єктами публічної адміністрації проведене комплексне наукове дослідження адміністративно-правового забезпечення виробництва та обігу органічної продукції в Україні. На основі цього сформована відповідна теорія.
Одним із невід’ємних чинників публічно-правового регулювання стосовно забезпечення безпечного і якісного харчування є публічне адміністрування виробництва, маркування, транспортування та продажу продуктів харчування. Адже способи вирощування, обігу та споживання продовольчої продукції мають провідний вплив на здоров’я людини та збереження й відновлення навколишнього природного середовища. Громадяни нашої держави мають право вибору споживати органічні та звичайні «безпечні» продукти. Проте і в першому, і в другому випадку без правового регулювання нормами адміністративного права не обійтися.
Автор зазначає, що в Україні як великій аграрній країні ефективно розвивається виробництво органічної продукції. Незважаючи на позитивні тенденції, проблема адміністративно-правового забезпечення виробництва та обігу органічної продукції залишається нагальною. Недосконале законодавство, корупція серед суб’єктів публічної адміністрації, домінування великих виробників, неналежна публічна підтримка з боку держави малих виробників і непоодинокі випадки фальсифікації органічної їжі – питання адміністративно-правового забезпечення залишаються на часі.
Монографія призначається для вчених у галузі адміністративного та аграрного права, аспірантів, курсантів та студентів вищих навчальних закладів, а також для всіх, хто цікавиться даною проблемою.
Бобрик В. І. Диференціація цивільного судочинства: методологія, стан і перспективи: монографія / В. І. Бобрик. – Одеса : Гельветика, 2020. – 634 с.
Монографія присвячена дослідженню питань теорії та проблем диференціації цивільного судочинства, що відображає його динамічну сутність, багатогранність та складність його системи внаслідок різної правової природи й змісту цивільних справ. У роботі розкрито поняття, засади і критерії диференціації цивільного судочинства, його стадійність, правова природа основних і особливих судових процедур, категоризація цивільних справ.
Зважаючи на те, що диференціація цивільного судочинства об’єктивується в процесуальному законодавстві, її концепція дозволяє виявити як системні, так й окремі недоліки і прогалини в цивільному процесуальному законодавстві та понятійно-термінологічному апараті.
Диференціація також цілком придатна для додаткового обґрунтування існуючих концептуальних положень та отримання нових знань про цивільне судочинство в цілому, його складові, їх правову природу, співвідношення проваджень та особливостей розгляду та вирішення окремих категорій цивільних справ, цивільне процесуальне право та законодавство, взаємозв’язок норм матеріального і процесуального права, судову спеціалізацію тощо.
Для науковців, юристів і всіх, хто цікавиться сучасним станом і перспективами диференціації цивільного судочинства й розвитку цивільного процесуального права України.
Дроботов І. С. Зловживання процесуальними правами в адміністративному судочинстві : питання теорії та практики : монографія / І. С. Дроботов. - Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 175 с.
Монографія присвячена актуальним проблемам зловживання процесуальними правами в адміністративному судочинстві. Неприпустимість зловживання процесуальними правами закріплено однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
Зроблений комплексний аналіз наукових джерел, джерел національного права та досвіду зарубіжних країн дозволив визначити місце інституту зловживання процесуальними правами в системі права України та системі адміністративного процесуального права. Особлива увага приділяється встановленню та обґрунтуванню співвідношення меж реалізації права на судовий захист, доступ до суду та зловживання процесуальними правами в адміністративному судочинстві.
На підставі аналізу норм чинного адміністративного процесуального законодавства визначено, що поряд із гарантією реалізації належного особі процесуального права на судовий захист, вказане право не є абсолютним та може бути обмеженим (зловживання правом на позов в адміністративному судочинстві є неприпустимим). Виокремлено проблеми нормативної бази та правозастосування, запропоновано способи вдосконалення законодавства та вирішення проблемних питань судової практики щодо констатації на національному рівні випадків зловживання процесуальними правами.
З огляду на узагальнення правозастосовчої практики, пропонуються шляхи вирішення існуючих проблем щодо законодавчого інструментарію та механізму його практичного застосування, який попереджатиме, зменшуватиме, присікатиме зловживання процесуальними правами в адміністративному судочинстві, а за необхідності – дозволятиме застосовувати відповідні заходи процесуального примусу.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів юридичних факультетів, а також читачів, які цікавляться актуальними проблемами зловживання процесуальними правами.
Оновлення Цивільного кодексу України: формування підходів : колект. моногр. / [О. І. Виговський та ін. ; редкол.: А. С. Довгерт (співголова), Є. О. Харитонов (співголова) та ін.]. – Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 673 с.
Колективна монографія представила результати наукових досліджень вчених Києва, Львова, Одеси, Харкова та Хмельницького, присвячених формуванню концептуальних підходів щодо системного оновлення (рекодифікації) Цивільного кодексу України.
Зазначено, що новий Цивільний кодекс України став значним досягненням вітчизняної правничої думки та суттєвим кроком на шляху демократичних перетворень у країні за всі роки незалежності. Кодекс спрямовує відносини в напряму ринку та громадянського суспільства.
Завдяки новому Цивільному кодексу України вітчизняна нормативна система і доктрина приватного права набули основних світових характеристик та розпочався процес їх поступового з’єднання з природно-детермінованими і традиційними приватноправовими уявленнями світу. Особливо великого значення для зближення національної системи приватного права з відповідними іноземними системами набула об’єктивізація принципів справедливості, добросовісності та розумності, які є сутністю права та вказують на його природне походження.
Видання розраховано на студентів, аспірантів, викладачів юридичних та економічних вузів, спеціалістів-практиків і широкі кола читачів.
Боровик А. В. Тлумачний словник пенітенціарної лексики / А. В. Боровик ; [ред. Л. А. Богуш] ; М-во освіти і науки України, Міжнар. екон.-гуманіт. ун-т ім. акад. Степана Дем'янчука. – Вид. 3-тє, випр. і допов. - Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2021. – 467 с.
Науково-довідкове видання присвячене дослідженню змісту кримінальної субкультури та її впливу на правопорядок у суспільстві та державі. Змістове відображення субкультурної лексики у науковому джерелі дає можливість усім суб’єктам наукової та навчальної діяльності усвідомити її суспільно-небезпечні наслідки для населення в цілому, та для держави зокрема.
Практичне значення даного видання полягає в тому, що воно створює відповідні умови для удосконалення запобіжної діяльності, спрямованої на усунення, блокування, нейтралізацію причин та умов, як рецидивної, так і в цілому злочинності в Україні.
Робота становить інтерес для працівників правоохоронних органів, науковців, аспірантів (ад’юнктів), курсантів, студентів та викладачів вищих навчальних закладів юридичного профілю, а також усіх, кого цікавлять проблеми кримінального та кримінально-виконавчого права.
Кікалішвілі М. В. Стратегія й тактика протидії корупційній злочинності в Україні : монографія / М. В. Кікалішвілі. – Запоріжжя; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 415 с.
У монографії сформовано цілісну концепцію кримінологічних засад стратегії й тактики протидії корупційній злочинності в Україні як системи знань про їх сутність, форми, види і засоби забезпечення, а також основні напрями удосконалення у кримінально-превентивній практиці й протидії злочинності в цілому. Об’єктивна оцінка кримінологічної ситуації, котра склалась в нашій країні, підтверджує те, що сучасний стан корупційної злочинності й рівень боротьби з нею є одними з основних чинників, які дестабілізують соціально-економічне становище та політичні умови в Україні.
Монографія є одним із перших у вітчизняній кримінологічній науці комплексно-цілісних досліджень, в якому, із врахуванням останніх змін антикорупційного законодавства та передового досвіду країн ЄС, запропоновано комплекс сучасних знань стосовно теоретико-прикладних засад формування та реалізації стратегії й тактики протидії та запобігання корупційній злочинності в Україні.
Видання розраховано на науковців, викладачів, здобувачів першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти закладів вищої освіти, в яких готують правників, співробітників правоохоронних органів, прокуратури та суду, а також на усіх, хто цікавиться розвитком наук кримінально-правового циклу.
Шкляренко А. М. Адміністративно-правовий статус поліції охорони : монографія / А. М. Шкляренко. – Київ ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 211 с.
Монографію присвячено комплексному науковому аналізу сутності та особливостей адміністративно-правового статусу поліції охорони, а також окресленню напрямів вдосконалення адміністративного законодавства, норми якого визначають правовий статус даного структурного підрозділу Національної поліції України.
У першому розділі монографії представлено історію становлення та розвитку правового статусу поліції охорони. Другий розділ висвітлює правові засади роботи поліції охорони: права і обов’язки, юридичну відповідальність. Питання вдосконалення адміністративного статусу поліції охорони, зарубіжний досвід – тематика третього розділу.
Правові засади діяльності поліції охорони охарактеризовано як систему нормативно-правових актів, що містять положення, які регламентують роботу зазначеного правоохоронного органу. На підставі аналізу всієї системи правових засад діяльності поліції охорони запропоновано розробити та прийняти окремий нормативно-правовий акт, положення якого встановлювали б особливості діяльності, структуру, принципи та інші аспекти діяльності поліції охорони як окремої складової частини Національної поліції України.
Монографія може бути корисною для науковців, науково-педагогічних працівників і здобувачів вищої освіти, а також правоохоронців, суддів і юристів-практиків.
Адміністративно-правові засади реалізації кадрової політики в системі правосуддя України : навч. посіб. / [О. Ю. Дрозд та ін.]. - Одеса : Гельветика; [Херсон] : Гельветика, 2021. – 245 с.
Викладений у навчальному посібнику матеріал присвячений ґрунтовному аналізу адміністративно-правових засад реалізації кадрової політики в системі правосуддя України, проведеному зважаючи на зміни в сучасному адміністративному законодавстві, зумовлені судово-правовою реформою відповідно до концепції людиноцентризму.
Розглянуто особливості та принципи кадрової політики в системі правосуддя України, а також мету, завдання та функції адміністративно-правового забезпечення кадрової політики в цій системі. Наведено характеристику специфіки організації діяльності окремих суб’єктів реалізації кадрової політики в системі правосуддя України – Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Національної школи суддів, органів суддівського самоврядування.
Висвітлено питання адміністративно-правових інструментів реалізації кадрової політики в системі правосуддя в сучасних українських реаліях, а також проаналізовано різновиди та форми взаємодії суб’єктів реалізації означеної кадрової політики.
Зазначене видання розраховано на науковців, викладачів, аспірантів, студентів юридичного та гуманітарного профілю та суддів.
Маслова А. Б. Органи, що реалізують державну митну політику, як складова системи публічного адміністрування: організаційно-правові аспекти реформування : монографія / А. Б. Маслова. – Запоріжжя; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 387 с.
У монографії розкрито теоретичні проблеми та практичні аспекти ефективності діяльності органів публічної адміністрації в цілому та митних органів зокрема. Проведене дослідження дало змогу не тільки зрозуміти суть та призначення публічної адміністрації, але й визначити теоретико-правові аспекти діяльності органів, що реалізують державну митну політику.
Для порівняльно-правового дослідження використовувалися акти митного законодавства, а також рекомендаційні та роз'яснювальні матеріали митних органів Канади, Сінгапуру, Великобританії, США, Франції та Японії.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що вони становлять як науково-теоретичний, так і практичний інтерес і можуть бути використані у науково-дослідній сфері – під час проведення наукових семінарів, наукових досліджень; правотворчості – для підготовки пропозицій до чинного митного та адміністративного законодавства України; правозастосовчій діяльності – з метою вдосконалення правозастосовчої діяльності митних та інших органів публічної адміністрації, а також адміністративних судів; навчальному процесі – під час підготовки навчальної літератури, навчальних програм, навчально-методичних матеріалів, викладання на юридичному факультеті спецкурсів: «Митне право», «Адміністративне право», «Реалізація та захист прав громадян у сфері публічного адміністрування», «Адміністративне судочинство».
Монографія призначена науковцям, практичним працівникам, викладачам і студентам, широкому колу читачів.
Нікіфоренко В. С. Формування та реалізація державної політики у сфері безпеки державного кордону України: монографія / В. С. Нікіфоренко. - Одеса; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 430 с.
Монографія є одним із перших у вітчизняній науковій літературі комплексним науковим дослідженням, присвяченим актуальним проблемам державотворення – безпеці державного кордону України.
Досліджено засади формування та реалізації державної політики у сфері безпеки державного кордону, визначено питання становлення та розвитку її інституційного забезпечення, окреслено методології наукового дослідження державної політики в цій сфері, досліджено категоріально-понятійний апарат, принципи та методи, питання диференціації внутрішньої структури та конкретизація місця та ролі безпеки державного кордону в системі наукових знань.
Зроблено ґрунтовний аналіз системи правового регулювання функціонування державного кордону, в тому числі надано оцінку впливу міжнародно-правових механізмів на забезпечення безпеки державного кордону, а також законодавчого та відомчого забезпечення функціонування державного кордону та його безпеки.
Окремої уваги в рамках дослідження приділено адміністративно-правовому механізму забезпечення безпеки державного кордону. Надано структурно-функціональну характеристику, визначено правовий статус суб'єктів забезпечення безпеки державного кордону, а також проаналізовано структуру адміністративно-правового механізму реалізації державної політики у цій сфері. У контексті дослідження механізму забезпечення безпеки державного кордону більш детально висвітлено компоненти системи інтегрованого управління кордонами.
Монографія розрахована на правників, учених, державних службовців, політиків, а також усіх, хто цікавиться проблемами безпеки державного кордону.
Єфімов М. М. Методика розслідування кримінальних правопорушень проти моральності: наукові та праксеологічні основи : монографія / М. М. Єфімов. – Одеса; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 391 с.
Монографію присвячено аналізу складного та багатоаспектного явища – розслідування кримінальних правопорушень проти моральності. У роботі з урахуванням сучасного стану розвитку наук криміналістики та кримінального процесу розглянуто особливості розслідування відповідних категорій протиправних діянь. Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми методики розслідування кримінальних правопорушень проти моральності.
Автором виокремлено структурні елементи криміналістичної характеристики досліджуваного виду кримінальних правопорушень і сформульовано їх чітку структуру з відповідними кореляційними зв'язками. Значна увага направлена на висвітлення планування й організації розслідування визначених діянь: планування розслідування, обставини, що підлягають встановленню, типові слідчі ситуації. Також було акцентовано увагу на особливостях проведення окремих слідчих (розшукових) дій і використання спеціальних знань у досліджуваній категорії кримінальних проваджень. Крім того, висвітлено особливості подолання протидії розслідуванню та профілактики кримінальних правопорушень проти моральності.
Для фахівців криміналістики, кримінального процесу, оперативно-розшукової діяльності, науковців інших юридичних спеціальностей, науково-педагогічного складу закладів вищої освіти, здобувачів, курсантів, слухачів і практичних працівників правоохоронних органів.
Інформаційне забезпечення розслідування злочинів : матеріали VIII Міжнар. круглого столу, 5 черв. 2020 р., м. Одеса / Нац. ун-т "Одес. юрид. акад." – Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 186 с.
Матеріали міжнародного круглого столу «Інформаційне забезпечення розслідування злочинів» присвячено розробці криміналістикою та кримінальним процесуальним правом науково обґрунтованих правил і рекомендацій, які спрямовані на ефективне використання сучасних можливостей інформаційного забезпечення правоохоронної діяльності з виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних проступків і злочинів та подальшого їх запобігання.
У представленому збірнику висвітлюються наукові положення, пов'язані з розробкою деяких проблем окремих методик розслідування: екологічних злочинів, незаконного обігу лікарських засобів, злочинів у сфері публічних закупівель, інвестування будівництва тощо.
Суттєва увага приділяється питанням застосування в розслідуванні спеціальних знань, зокрема поліграфологічних досліджень, ролі судових експертиз у дослідженні доказів, особливостям проведення різноманітних експертиз у кримінальному провадженні.
Збірник розрахований на наукових працівників, викладачів, аспірантів, студентів юридичних навчальних закладів, а також юристів-практиків.
Савицький Я. Ф. Адміністративно-правовий статус апеляційних господарських судів в Україні: монографія / Я. Ф. Савицький. – Херсон: Гельветика, 2020. – 187 с.
У монографії наведено наукове завдання стосовно визначення адміністративно-правового статусу апеляційних господарських судів в Україні. У результаті здійсненого аналізу сформульовано наукові положення й висновки. Мета роботи полягає в тому, щоб на основі комплексного аналізу адміністративно-правових засад, теоретичних та нормативних основ, а також практики діяльності судових органів, органів судового адміністрування та публічної адміністрації розкрити адміністративно-правовий статус апеляційних господарських судів в Україні.
Для досягнення мети в монографії було вирішено такі завдання: розкрито наукове розуміння апеляційного господарського суду як елементу адміністративно-правових (судово-владних та організаційних) правовідносин; з'ясовано категорійний апарат та розкрито зміст елементів адміністративно-правового статусу апеляційних господарських судів в Україні; описано об'єктивні характеристики; визначено статус судді апеляційного господарського суду; розкрито суб'єктивні характеристики адміністративно-правового статусу апеляційних господарських судів в Україні; охарактеризовано роль працівників апарату суду, які не мають статусу державних службовців у діяльності апеляційного господарського суду; здійснено наукове узагальнення зарубіжного досвіду адміністративно-правового статусу судових органів апеляційної інстанції, що розглядають господарські та прирівняні до них справи; сформовано пропозиції щодо оптимізації та удосконалення законодавства у сфері адміністративно-правового статусу апеляційних господарських судів в Україні.
Монографія буде корисною для суддів України та їх помічників, посадових осіб апарату судів, вчених, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів, а також для всіх, хто цікавиться аналізованою проблемою.
Поняття та зміст прогалин і колізій у кримінально-виконавчому законодавстві України та шляхи їх подолання : навч. посіб. [для студ. ВНЗ] / [А. В. Боровик та ін. ; за заг. ред. О. Г. Колба]. – Одеса; [Херсон] : Гельветика, 2021. – 334 с.
У навчальному посібнику матеріал присвячений ґрунтовному аналізу прогалин і колізій у кримінально-виконавчому законодавстві України.
У роботі сформульовано низку доктринальних положень, висновків і рекомендацій, що мають важливе теоретичне та практичне значення з метою подолання існуючих прогалин та удосконалення кримінально-виконавчого законодавства України.
Сформульовано науково обґрунтовані теоретичні, правові та практичні засади, що стосуються шляхів усунення у кримінально-виконавчому законодавстві України існуючих прогалин і колізій. Доведено вплив прогалин і колізій, що мають місце у кримінально-виконавчому законодавстві України, на ефективність процесу виконання-відбування покарань.
Для здобувачів вищої освіти, науково-педагогічних працівників, працівників правоохоронних органів, адвокатів, суддів, представників громадських правозахисних організацій, а також всіх тих, хто цікавиться питаннями удосконалення кримінально-виконавчого законодавства.
Адміністративно-правова наука та освіта у персоналіях: довідник / за заг. ред. Ю. П. Битяка, Т. О. Коломоєць, Д. В. Лученка. – Запоріжжя; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 311 с.
У довіднику висвітлюються основні віхи життєвого шляху та наукові досягнення відомих учених адміністративно-правової науки. Підготовлене бібліографічне видання є не лише ілюстрацією значного внеску вчених у сучасну науку адміністративного права, а й допоможе тим, хто цікавиться історією розвитку адміністративно-правової науки, оскільки довідник містить біографії вчених дореволюційного й радянського періодів, що в історичній ретроспективі відображає потужне наукове середовище.
Книга є цікавою та актуальною також з огляду на те, що ретельний і клопіткий пошук дав її авторам можливість уперше узагальнити та представити широкому науковому загалу достатньо повну й об’єктивну інформацію щодо біографій учених-правників, яких об’єднують проблеми адміністративно-правової науки. Видання додає можливість дізнатися багато цікавого про науковий шлях видатних учених, а також молодих представників адміністративно-правової науки.
Допоміжний апарат складається з алфавітно-іменного покажчика, який виконує інформаційно-пошукову функцію.
Довідник становить значний інтерес не лише для широкого кола науковців, а й для викладачів і студентів, які цікавляться елітою адміністративно-правової науки.
Стефанчук Р. О. Народовладдя та надзвичайні правові режими (міжнародний досвід та українська модель) : монографія / Р. Стефанчук, С. Кузніченко, А. Янчук. – Одеса; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 251 с.
Запропонована праця є спробою комплексно, з урахуванням новітніх досягнень правової науки, з’ясувати закономірності взаємодії та взаємного впливу народовладдя і надзвичайних правових режимів, розробити й обґрунтувати низку положень і рекомендацій щодо подальшого розвитку цих правових явищ.
Особливої уваги заслуговує здійснення народовладдя саме в умовах впливу глобальних факторів небезпеки на суспільство, тобто під час введення надзвичайних правових режимів. Трансформація сучасного українського суспільства вимагає нових підходів до вирішення питань у сфері народовладдя і наукового забезпечення національної безпеки. Тому, автори показали взаємозв’язок народовладдя з надзвичайними правовими режимами, дослідили міжнародний досвід і побудували власну наукову концепцію.
Монографію адресовано науковцям, фахівцям, аспірантам, студентам, курсантам юридичних закладів вищої освіти та широкому колу читачів, які цікавляться сучасними проблемами правового забезпечення національної безпеки нашої держави.
Стефанчук Р. О. Всеукраїнський референдум у системі референдної демократії : монографія / Р. Стефанчук, В. Федоренко. – Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 161 с.
Монографія присвячена дослідженню проблем теорії, історії, методології та практики утвердження й функціонування інституту всеукраїнського референдуму в системі референдної демократії.
Монографія є вагомим здобутком не лише для вітчизняної правничої науки, а й теоретико-методологічною основою для прийняття та реалізації майбутнього закону про здійснення народовладдя через всеукраїнський референдум.
У роботі враховано позитивний зарубіжний досвід реалізації народного суверенітету через загальнонаціональні референдуми. Аналізуються передумови та генезис референдумів і референдної демократії в Україні та за кордоном. Визначаються шляхи та напрями вдосконалення законодавства про всеукраїнський референдум. Обґрунтовується визначення всеукраїнського референдуму та характеризуються його основні види. Приділяється увага конституційним, законодавчим та іншим видам всеукраїнського референдуму. Розкривається зміст референдного права в його суб’єктивному та об’єктивному значенні.
Монографія розрахована на науковців, експертів, державних діячів і політиків, а також усіх, хто цікавиться питаннями безпосередньої реалізації народного суверенітету через всеукраїнський референдум.
Стефанчук Р. О. Вплив конституційного судочинства на формування інституту народовладдя в умовах глобалізації : монографія / Р. О. Стефанчук, О. В. Совгиря, Ю. Ю. Ремінська. – Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 153 с.
Монографія присвячена сутнісним аспектам функціонування інституту референдуму за допомогою інструментів конституційного судочинства. У рамках конституційного права розкривається новий аспект у теорії референдних правовідносин – поняття референдного спору, методологію його вирішення органами конституційної юрисдикції як необхідної умови розвитку самого референдного права. Дана колективна робота є частиною наукових досліджень природи народовладдя як одного з центральних інститутів конституційного права. Під час підготовки дослідження щодо потенційного впливу конституційного правосуддя на розвиток інституту референдуму, автори виклали свої висновки і пропозиції, які є результатом критичного аналізу та порівнянням з існуючими поглядами вчених і практиків. Запропоноване бачення проблеми насамперед ґрунтується на здобутках відомих зарубіжних конституціоналістів, а також компаративному аналізі європейських практик.
Підготовлені в дослідження висновки та рекомендації можуть бути використані в науково-дослідній сфері, у сфері законотворчості та правозахисній діяльності, у навчальному процесі – при підготовці навчальних посібників та підручників, у викладанні курсу конституційного права України, спеціальних курсів, присвячених вивченню референдної тематики.
Монографія призначена для студентів, аспірантів і викладачів дисципліни «Конституційне право», науковців, законотворців, представників органів конституційної юстиції та всіх, хто займається проблемами і перспективами розвитку сучасного українського конституціоналізму.
Шаповалова І. С. Застосування практики Європейського суду з прав людини слідчим суддею місцевого загального суду під час здійснення судового контролю : монографія / І. С. Шаповалова. - Одеса; [Херсон] : Гельветика, 2020. – 273 с.
Монографію присвячено дослідженню питань застосування практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) слідчим суддею місцевого загального суду під час здійснення судового контролю, зокрема визначено сутність, стадії, функціональне призначення та напрями підвищення ефективності застосування практики ЄСПЛ слідчим суддею місцевого загального суду.
Проаналізовано та систематизовано правові позиції ЄСПЛ, які доцільно застосовувати слідчому судді під час реалізації своїх повноважень, особливо під час вирішення питань, що найменш врегульовані в кримінальному процесуальному законодавстві України.
Викладено відповідні пропозиції, спрямовані на вдосконалення та підвищення ефективності застосування слідчим суддею практики ЄСПЛ при здійсненні судового контролю в кримінальному провадженні.
Видання розраховано на науковців, викладачів, аспірантів (ад’юнктів), студентів (курсантів) юридичних факультетів, юридичних навчальних закладів, співробітників МВС, СБУ, прокуратури та суддів, а також правозахисників і усіх, хто цікавиться зазначеною проблематикою.
Приватні та публічні інтереси в умовах пандемії COVID-19: колізії та правові шляхи вирішення : монографія / Є. О. Харитонов та ін.; за ред. Є. О. Харитонова, О. І. Харитонової, К. Г. Некіт. - Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2021. – 315 с.
У монографії досліджуються актуальні проблеми, пов’язані з колізією публічних та приватних інтересів в умовах пандемії COVID-19. Ситуація, що склалася, робить нагальною проблему врегулювання колізії публічного та приватного інтересів, що виникають в особливих умовах, зокрема, при епідеміях, а тим більше при пандеміях. При цьому досягнення головної мети, якою тут є максимальний захист прав та інтересів приватної особи з одночасним запобіганням зловживанню цими правами, потребує також вирішення загальної проблеми вибору між приватноправовим (гуманітарним) і публічно-правовим (державно-регулятивним) підходами, котра в умовах пандемії набуває звучання визначення світоглядного імперативу: «Чи можна задля збереження здоров’я людей нехтувати їхніми правами?».
Колектив авторів проаналізував причини колізії приватних та публічних інтересів в умовах пандемії та шляхи їх подолання. Розглядаються як загальні напрями забезпечення балансу публічних та приватних інтересів під час пандемії COVID-19, так і способи забезпечення балансу приватних та публічних інтересів в окремих сферах суспільного життя.
Дослідження переслідує мету розробити цілісну концепцію вирішення численних правових проблем, що виникли у зв’язку з кризою, зумовленою пандемією.
Монографія розрахована на наукових та науково-педагогічних працівників, правознавців-практиків, а також допоможе кожному, хто стикнувся з колізією приватних та публічних інтересів в умовах пандемії COVID-19.
Стефанчук Р. О. Концептуальні аспекти становлення народовладдя в умовах глобалізації : монографія / Р. Стефанчук, І. Мищак, А. Янчук. - Одеса ; [Херсон] : Гельветика, 2020. –167 с.
У монографії розглянуто базові теоретико-концептуальні аспекти становлення й розвитку інституту народовладдя в умовах глобалізації. Досліджуються причини та особливості різноманітних підходів до розуміння сутності народовладдя та меж його здійснення. Проведений аналіз дозволив дійти висновку, що розуміння сутності народовладдя та межі його здійснення значною мірою відрізняються. Залишаючись одним із найбільших цивілізаційних надбань людства, народовладдя є однією з найбільш дискусійних категорій як юридичної, та і інших наук. Реалізація принципів народовладдя поступово еволюціонували впродовж багатьох століть як у світі, так і в Україні. Основним механізмом забезпечення і реалізації принципу народного суверенітету є теорія і практика конституціоналізму, заснована на ідеях правової держави і верховенства права.
На основі положень нормативних актів та новітніх досліджень виокремлено особливості конституціоналізації інституту народовладдя та його зв’язок із громадянським суспільством в умовах глобалізації. Аналізується вплив глобалізацій них процесів на інститут безпосередньої демократії, трансформацію інституту установчої влади народу.
Видання розраховане на працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, науковців, викладачів та студентів, а також усіх, хто цікавиться питаннями розвитку народовладдя в Україні.
Правова система України в умовах новітніх викликів міжнародного порядку : матеріали наук.-практ. заоч. конф. 20 трав. 2020 р., м. Одеса / Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". – Херсон : Гельветика, 2020. – 127 с.
Кафедра міжнародного та європейського права Національного університету «Одеська юридична академія» в рамках модуля Жана Моне «ЄС як глобальний актор і агент змін» провела науково-практичну заочну конференцію «Правова система України в умовах новітніх викликів міжнародного порядку», яка відбулась 20 травня 2020 року в Національному університеті «Одеська юридична академія». У ній взяв участь 41 науковець, тези приймалися в рамках секцій: Трансформація сучасної системи міжнародних відносин та Україна; Сценарії реформування ЄС у контексті інтеграційних та дезінтеграційних процесів; Міжнародні правовідносини: публічні, приватні та інтеграційні аспекти; Феномен міжнародного публічного та міжнародного приватного права; Європеїзація правової системи України.
За результатами конференції було видано збірник «Правова система України в умовах новітніх викликів міжнародного порядку : матеріали науково-практичної заочної конференції (м. Одеса, 20 травня 2020 р.)».
Збірка висвітлює широке коло як загальнотеоретичних, так і різноманітних аспектів міжнародного права. Певна частина матеріалів конференції поглиблює знання теорії пізнання міжнародного права та права ЄС. Деякі напрацювання містять спроби по-новому підійти до осмислення вже достатньо розробленої проблематики.
Збірник матеріалів науково-практичної заочної конференції буде цікавим фахівцям права, науковцям, студентам, усім, хто цікавиться проблемами розвитку міжнародного права та України як суб’єкта міжнародних відносин.
Адміністративне право України. Повний курс: підручник / за ред. В. Галунька, О. Правоторової. – Вид. 3-тє. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 582 с.
У підручнику розкрито повний курс адміністративного права на основі однойменної основоположної галузі публічного права. За основу взято теоретичні положення та практику діяльності публічної адміністрації, що відповідає цінностям людиноцентристської ідеології, коли публічна адміністрація має якнайповніше задовольняти права, свободи й законні інтереси фізичних і юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС.
Підручник може бути використаний студентами в навчальному процесі, аспірантами та викладачами юридичних і гуманітарних вищих навчальних закладів та факультетів, науковцями, народними депутатами України, державними службовцями, посадовими особами органів місцевого самоврядування та апарату суду, активістами громадських об’єднань, а також усіма, хто цікавиться адміністративним правом.
Підручник стане в нагоді під час підготовки до вступних випробувань і під час вступу на основі ступеня бакалавра на навчання для здобуття ступеня магістра за спеціальністю «Право», а також у підготовці до відповідних кваліфікаційних іспитів кандидатів на посади суддів, прокурорів, на здобуття свідоцтва про право на адвокатську діяльність.
Кельман М. С. Загальна теорія права: підручник / М. С. Кельман, В. М. Стратонов. – Вид. 6-те, допов. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 741 с.
Підручник висвітлює питання загальної теорії права з урахуванням сучасного стану вітчизняної та зарубіжної юридичної науки. Поряд із традиційними темами у ньому вміщено розділи, що відображають зміни в теорії права, української державності та галузевому законодавстві.
При викладенні матеріалу автори використовують нові методичні підходи, методи, прийоми, теоретичні положення, висвітлюють актуальні проблеми сучасної правової дійсності. Читачам пропонується практикум, у якому вміщено схеми, тести, практичні ситуації, завдання, кросворди тощо.
Розрахований на широку аудиторію – студентів, слухачів, магістрів, аспірантів, викладачів юридичних вузів і фахівців у сфері загальнотеоретичного правознавства, а також читачів, які цікавляться проблемами правознавства.
Адміністративно-правове регулювання експертно-криміналістичних досліджень транспортних засобів: монографія / В. В. Галунько [та ін.]. – Херсон : Грінь Д. С., 2015. – 179 с.
У монографії на основі аналізу чинного законодавства, досвіду країн Європейського Союзу, думок учених в сфері адміністративного права та практики діяльності публічної адміністрації розкрито особливості сучасного адміністративно-правового регулювання експертно-криміналістичних досліджень транспортних засобів.
Методологічно монографія побудована на працях вітчизняних і зарубіжних учених у галузях філософії права, теорії держави і права, кримінального права, криміналістики, судової експертології, фінансового права, адміністративного права тощо.
Монографію призначено для вчених у галузі адміністративного права, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів, посадових осіб публічної адміністрації, а також для всіх, хто цікавиться цією проблематикою.
Задорожня Н. О. Конституційне право України : метод. рек. до самост. роботи студ. / Н. О. Задорожня, О. В. Задорожня. – Херсон : Олді-плюс, 2020. – 39 с.
Навчальний посібник висвітлює основні проблеми конституційного права України. Конституційне право – це галузь права, яка закріплює основні засади демократії, правовий статус особи та організацію державної влади і місцевого самоврядування. В умовах становлення України як демократичної, правової, соціальної держави вивчення цієї дисципліни має особливе значення та надає студентам широкий діапазон світоглядних уявлень із найбільш важливих політико-правових проблем розвитку нашої держави: 1) конституційно-правовий статус людини і громадянина; 2) форми безпосередньої демократії та конституційно-правові основи організації і здійснення державної влади в Україні; 3) законодавча влада в Україні; 4) конституційно-правовий статус Президента України; 5) судова влада; 6) конституційний статус місцевого самоврядування.
Розраховано на студентів денного відділення юридичного факультету для самостійної роботи.
Реформування правової системи України під впливом євроінтеграційних процесів : матеріали V всеукр. студ. наук.-практ. конф. (20 берез. 2020 р.) м. Херсон / Н. О. Петренко (відп. ред.) [та ін.]. – Херсон : ХДУ, 2020. –141 с.
Вашій увазі пропонується збірник наукових праць, в яких представники вузів України, судових, правоохоронних органів, здійснили спробу проаналізувати правову систему України, запропонувати нові підходи до її реформування в контексті Європейських інтеграційних процесів та чинників.
У збірнику представлені тези подані на П'яту Всеукраїнську студентську науково-практичну конференцію «Реформування правової системи України під впливом євроінтеграційних процесів», які містять результати теоретичних досліджень з загальнотеоретичної юриспруденції та окремі питання актуальних проблем щодо реформування правової системи в контексті євроінтеграційних процесів.
Тематика публікацій охоплює актуальні проблеми правознавства, правоохоронної діяльності та юридичної освіти.
Матеріали конференції можуть бути використані в науково-дослідній роботі та в освітньому процесі закладів вищої освіти.