За роботу на комп’ютері – додаткові дні відпустки

За роботу на комп’ютері – додаткові дні відпустки

Сучасний розвиток технічного та технологічного стану виробництва передбачає постійну автоматизацію та оптимізацію виробничих процесів. Сьогодні, напевно, важко уявити компанію, організацію, діяльність у якій здійснювалася б без використання комп’ютерної техніки. Через масовий характер робіт, що виконуються працівниками за допомогою комп’ютера, законодавством України чітко врегульовано норми та вимоги до використання комп’ютерної техніки на підприємстві чи в організації, безпосередньо й охорона праці при роботі з комп'ютером.
Робота за комп’ютером не проходить безслідно для нашого здоров'я: страждають шия, спина, печуть очі, болить голова. Але робота із комп’ютером не вважається важкою чи шкідливою, якщо дотримані вимоги Державних санітарних правил і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПіН 3.3.2.007-98, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7, та Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 26.03.2010 р.
Правила охорони праці поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, які у своїй діяльності здійснюють роботу, пов’язану з ПК, у тому числі на тих, які мають робочі місця, обладнані ПК і периферійними пристроями, при цьому незалежно від виду застосовуваного візуального дисплейного термінала.

Під час роботи з екранними пристроями необхідно дотримуватися мінімальних вимог безпеки, що прописані в Санітарних нормах мікроклімату виробничих приміщень:
1. Щодня перед початком роботи необхідно очищати екранні пристрої від пилу та інших забруднень.
2. Після завершення роботи екранні пристрої слід відключати від електричної мережі.
3. У разі виникнення аварійної ситуації необхідно негайно відключити екранний пристрій від електричної мережі.
4. Не допускається:
- виконувати технічне обслуговування, ремонт і налагодження екранних пристроїв безпосередньо на робочому місці працівника під час роботи з екранними пристроями;
- відключати захисні пристрої, самочинно проводити зміни в конструкції та складі екранних пристроїв або їх технічне налагодження;
- працювати з екранними пристроями, у яких під час роботи виникають нехарактерні сигнали, нестабільне зображення на екрані та інші несправності.
5. Під час виконання робіт операторського типу, пов’язаних з нервово-емоційним напруженням, у приміщеннях під час роботи з екранними пристроями, на пультах і постах керування технологічними процесами та в інших приміщеннях мають дотримуватися оптимальні умови мікроклімату згідно вимог ДСН 3.3.6.042-99.

На підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці працівникам, робота яких пов’язана з персональними комп’ютерами, і яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Її тривалість, згідно з поз. 58 розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290 (зі змінами), становить до 4 календарних днів.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (стаття 8 Закону України «Про відпустки»).
Відповідно до пунктів 6 і 7 Порядку застосування Списку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. № 16 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.01.98 р. за № 58/2498 (із змінами), додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.
Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.
Оскільки законодавством не визначено, в який спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення щодо проведення такого обліку.
Водночас, щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про відпустки» особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно з законодавством.
Отже, працівники, які за своїми посадовими обов’язками працюють за комп’ютером, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів.
Для отримання «комп’ютерної» відпустки працівник має бути зайнятий роботою за комп’ютером не менше половини тривалості робочого дня.
Надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці – обов’язок роботодавця.

 

1. Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями : Наказ Міністерства соціальної політики України від 14.02.2018, № 207  // Офіційний вісник України. – 2018. – № 38. – С. 121-124.
2. Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99 : постанова Міністерства охорони здоров’я України, Головного державного санітарного лікаря від 01.12.99, № 42 // Все про бухгалтерський облік. – 2012. –  № 48. – С. 106-115.
3. Додаткова відпустка працівникам за роботу на персональних комп'ютерах // Соціальний захист. – 2018. – № 3/4. – С. 33.
4. Охорона праці при роботі з комп'ютером [Електронний документ] // Режим доступу: https://www.sop.com.ua/article/183-ohoron-prats-pri-robot-z-kompyuterom

21.11.2024
 
Захопливі «Книгомандри» юних друзів Гончарівки: зустріч з письменницею Галиною Вдовиченко
21.11.2024
 
Сходження до величі: Русь та Литва в добу середньовіччя: публічна лекція Артема Петрика в рамках проєкту «Вечори історії з Гончарівкою»
20.11.2024
 
Перший історик української бібліографії
20.11.2024
 
Херсон-Харків об’єднані українською: тема зустрічі – як завоювати друзів
16.11.2024
 
«Ми є. І ми будемо». Вечір пам’яті Олександра Меньшова
14.11.2024
 
Оленка Ґердан-Заклинська. Танок на все життя
13.11.2024
 
Херсонцям про особливості реєстрації народження дітей від юристки Алли Берлім
08.11.2024
 
Книжки – найкращий подарунок
07.11.2024
 
«Єдине, що від нас іще залежить, – принаймні вік прожити як належить»: зустріч учасників розмовного клубу «Єдині»
06.11.2024
 
Презентація книги Олени Маляренко «Жизель і мир» на «Вечорі з Гончарівкою»

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 222324
252627282930