"Афоризми: мудрість крізь віки і країни"

14 березня 2013 року відбулося чергове засідання Клубу любителів історії «КЛІО». Тема його була дуже цікава: «Афоризми: мудрість крізь віки і країни». А метою засідання було згадати або ближче познайомитися з афоризмами народного походження та їх роллю у передачі досвіду, збагаченні мовної культури особи тощо.
Афоризми – мудрість народу та окремих осіб. Особливо усім відома мудрість народна. Вона твориться століттями, передається від покоління до покоління. Англійське прислів’я твердить: «Добрий вислів завжди вчасний». Німці говорять, що «прислів’я вчить і досвід збагачує». Поляки впевнені, що прислів’я – народна мудрість, а мудрий, дотепний вислів характеризує співрозмовника. Подібної думки дотримуються усі народи світу.
Афористична мудрість становить невід'ємну частину світової фольклорної спадщини. Завдяки афористичним висловам, дослідники мають можливість вивчати історичні, культурні, ментальні особливості певного народу. Утвердження моральних чеснот, засудження людських вад, висміювання негативних явищ – універсальна тематика перлин мудрості, які у кожного народу, у кожного окремого їх автора звучать неповторно та своєрідно.
Афоризми, особливо народного походження, є неодмінним способом передачі історичного, суспільного, морального досвіду від одного покоління до іншого.
Вживання афоризмів – серйозно чи насмішкувато, прямо чи натяками – збагачує мовлення, а тому людина може сподіватися на посилений емоційний ефект, який справляє на співрозмовника.
На засіданні було приділено увагу такому питанню, як проблеми перекладання афоризмів на інші мови, і виявилося, що кожен народ має дуже схожу тематику афоризмів, тільки різні відтінки. Ось, наприклад, як звучать деякі афоризми на українській та російській мовах:
- Буває, що й слон літає. – Бывает, что и таракан кашляет.
- Був волом, та став козлом. – Был пан да и пропал.
- Гладенько-рівненько. – Без сучка без задоринки.
- Голод усього навчить. – Станеш лапти плести, как нечемо есть.
- Гроші гроші родять. – Копейка рубль бережет.
- Добра порада ціни не має. – Хороший сонет дороже золота.
- Люби і тебе полюблять. – Ответная любов – лучшая награда.
- Як оженився, так і зажурився. – Женихом весел, а мужем нос повесил.
Зі сценарієм нашого заходу можна познайомитися тут. Сподіваюся, він багатьом стане у нагоді.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930