Головна Про відділ Проєкти відділу Правовий всеобуч Видатні правознавці Академік Побірченко Ігор Гаврилович – засновник українського арбітражу

Академік Побірченко Ігор Гаврилович – засновник українського арбітражу

Академік Побірченко Ігор Гаврилович – засновник українського арбітражу

«Сьогодні професія юриста дуже популярна, але, на жаль, далеко не кожен юрист,
зв'язавши з юстицією свою долю, усвідомлює, що юстиція – це, перш за все, справедливість».
Ігор Побірченко

Видатному вченому-правознавцю, талановитому Почесному Голові Міжнародного комерційного арбітражного суду і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України, заслуженому діячеві науки і техніки України, академіку, доктору юридичних наук, професору Ігорю Гавриловичу Побірченку відзначається 100 років від дня народження.

Ігор Гаврилович своєю життєвою мудрістю, компетентністю, величезною працездатністю і самодисципліною, чуйністю та людяністю заслужив авторитет і повагу оточуючих.

Ігор Гаврилович Побірченко народився  15 листопада 1923 року в м. Києві в сім’ї інженера-геодезиста. Закінчення одинадцятого класу школи припало на початок війни.

Ігор Побірченко зустрів війну в місті Стаханові на Донбасі. У червні 1941 року провів батька на фронт, а вже в листопаді вмовив військкомат відправити і його на війну, хоча йому навіть не було 18-ти. За кілька років уже як командир танку Ігор брав участь у звільненні Кракова. Від Кракова до Аушвіца біля години їзди, та Ігор пробивався до нього з боями 7 діб. Там побачив паркан з колючого дроту, за ним – знесилених людей у легкому смугастому одязі посеред снігу. Ігор дав команду механіку-водію танку не зупинятися та розбив ворота концтабору Аушвіц. Він згадував, що кілька тисяч звільнених навіть радіти не могли, настільки були знесилені.

За мужність і відвагу І. Г. Побірченко нагороджений багатьма бойовими орденами та медалями, іменною вогнепальною зброєю.

Після закінчення Київської юридичної школи (1949) 16 років перебував на керівних посадах в органах державного контролю, юстиції і державного арбітражу. У 1953 р. екстерном закінчив юридичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка.

Викладацька діяльність І. Г. Побірченка на юридичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка розпочалася 1961 р., коли його, який працював головним державним арбітром державного арбітражу при Київському облвиконкомі, було запрошено для читання спецкурсу «Арбітражний процес» на умовах погодинної оплати. З 11 червня 1965 р. наказом ректора університету Ігоря Гавриловича було затверджено на посаді доцента кафедри радянського процесуального права, і, після звільнення від обов'язків головного державного арбітра, з 2 серпня цього ж року приступив до роботи в університеті (у 1965-1971 рр. – доцент, з 1972 р. – професор).

Завдяки І. Г. Побірченку Київський університет став першим вищим навчальним закладом у СРСР, в якому викладався курс господарського права. На юридичному факультеті вперше було запроваджено господарсько-правову спеціалізацію з підготовки висококваліфікованих юристів.

 У 1971 р. захистив дисертацію ''Господарські спори та форми їх вирішення'' і здобув ступінь доктора юридичних наук.

І. Г. Побірченко по праву вважається фундатором київської школи господарського права та теорії господарського процесуального права.

Досліджував проблеми господарського права та міжнародного приватного права. Заснував наукову школу господарської юрисдикції. У 1992 р. році при Торгово-промисловій палаті України створив перший в історії України Міжнародний комерційний арбітражний суд, а в 1994 р. – Морську арбітражну комісію, які очолював з дня їх заснування. Був міжнародним арбітром міжнародних комерційних арбітражних судів 14 країн, членом Всесвітньої федерації міжнародних арбітражних інститутів і Європейської арбітражної групи при Міжнародній торговій палаті. Неодноразово розглядав зовнішньоекономічні спори у міжнародних арбітражних судах багатьох іноземних країн.

За свій життєвий шлях Ігор Гаврилович підготував цілу плеяду науковців, зокрема, і в галузі Держарбітражу, відзначений безліччю почесних відзнак та нагород.

У 1990 р. йому присвоєно почесне звання Заслуженого діяча науки і техніки України, а через три роки обрано академіком Національної академії правових наук України. За вагомий внесок у справу будівництва незалежної України відомий правознавець нагороджений орденами Ярослава Мудрого V та IV ступеня, Народного посольства та ТПП України – «За високий професіоналізм» та «Громадське визнання», почесними грамотами Верховної Ради та двома – Кабінету Міністрів України, має почесні відзнаки Президента України, Конституційного суду України, Верховного Суду, Вищого господарського суду України, Міністерства юстиції, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економіки, Спілки юристів України та інші нагороди.

Виступав із доповідями на міжнародних конференціях у 23 країнах. Майже щорічно організовував міжнародні конференції та семінари з проблем міжнародного арбітражу в Україні, доповідав на регіональних семінарах.
Читав лекції у Львівському, Тбіліському, Братиславському, Брненському, Кошицькому, Лейпцизькому університетах, Харківському і Саратовському юридичних інститутах. Нагороджений золотими медалями Брненського і Кошицького та срібною медаллю Братиславського університетів.

Ігор Гаврилович уперше в Україні підготовив підручники з господарського права та з арбітражного процесу. Під його загальною редакцією видано збірник нормативних актів «Міжнародний комерційний арбітраж. Закон України. Міжнародні конвенції. ІНКОТЕРМС 1990», науково-практичні видання «Міжнародний комерційний арбітраж в Україні: законодавство та практика», «Практика МКАС при ТПП України. Зовнішньоекономічні спори», «Міжнародний комерційний арбітраж в Україні. Теорія та законодавство».

6 квітня 2012 року на 89-му році життя пішов у засвіти.

Понад 60 років Ігор Гаврилович присвятив науковій та викладацькій діяльності, і його внесок, без перебільшення, неоціненний. Заснування нового напряму в юридичній практиці («Господарської юрисдикції»), теорії господарського процесуального права, Київської школи господарського права – лише кілька з визначних заслуг Ігоря Гавриловича.

Ігор Гаврилович Побірченко, як міжнародний арбітр вищої кваліфікації, дійсно став взірцем для кількох поколінь українських правників. Чимало відомих українських юристів вважають за честь називати його своїм вчителем, а колишні колеги по роботі – мудрим наставником, турботливим і чуйним керівником. «Він будував наукову школу так само, як і свої виступи – пристрасно, яскраво, але разом з тим і логічно, послідовно. Звісно, ​​навколо господарсько-правової ідеї завжди вирували дискусії. Ігор Гаврилович умів дискутувати. Але він і шанував гідних опонентів» (О. Онуфрінко).

Пам’ять про цю величну людину, його справа та надбання продовжують жити. У 2022 році Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України відзначав свій ювілей – 30-річчя з дня заснування організації. З нагоди цієї знакової події було проведено серію урочистих заходів, серед яких стало відкриття доступу до електронної версії книги «Воспоминания, документы, размышления» за авторства академіка І. Г. Побірченка.

Життя Ігоря Гавриловича було наповнене чесністю і відкритістю, любов'ю до людей і до рідної землі, на якій він працював до останку, і стало взірцем для багатьох.

«Все моє життя пов’язане з боротьбою за справедливість», – неодноразово повторював Ігор Гаврилович. Його життєве кредо: ''У нас не може бути науки, відірваної від життя: це суперечить нашому характеру''.

Шановні користувачі! Пропонуємо вам більше дізнатися про життя та діяльністю І. Г. Побірченка, ознайомившись  з такими джерелами:

  1. Довідка редакції: [Ігор Гаврилович Побірченко – 60 років професійної юридичної діяльності]. Право України. 2007. № 8. С. 5.
  2. Ігор Гаврилович Побірченко: [І. Г. Побірченку – 80 років. Біогр. ювіляра]. Вісник Академії правих наук України. 2003. № 4(35). С. 331–335.
  3. Материалы первых Международных арбитражных чтений памяти академика Побирченко И.  Г. 15 ноября 2013 года. (дата звернення: 10.08.2023).
  4. Метру української юриспруденції – 85! : [інтерв’ю з головою Міжнар. комерц. арбітраж. суду і Мор. арбітраж. комісії при ТПП України, заслуж. діячем науки і техніки України, академіком Акад. прав. наук України І. Г. Побірченком до його 85-річ. ювілею. Розмову вів В. Шаров]. Юридичний вісник України. 2008. № 47 (22-28 листоп.). С. 6.
  5. Побирченко И. Г. «Воспоминания, документы, размышления». (дата звернення: 10.08.2023).
  6. Побірченко І. Г.: «Вірність закону – кредо мого життя»: [інтерв’ю з головою Міжнар. комерц. арбітраж. суду і Мор. арбітраж. комісії при ТПП України, заслуж. діячем науки і техніки України, академіком Акад. прав. наук України І. Г. Побірченком до його 85-річ. ювілею. Розмову вела О. Щербак] Право України. 2008. № 12. С. 159–165.
  7. Побірченко І. Г.: «Ми з вами обрали професію, яка співзвучна зі словом «юстиція», а юстиція означає справедливість»: [інтерв’ю з головою Міжнар. комерц. арбітраж. суду при ТПП України, акад. Акад. прав. наук України, проф. І. Г. Побірченком до 50-річчя проф. діяльності. Розмову вела К. Андреєва]. Юридичний журнал. 2003. № 9 (15). С. 114–116.
  8. Побірченко І. Творчі зв’язки Міжнародного комерційного арбітражного суду з Академією правових наук України. Вісник Академії правових наук України. 2003. № 1(32). С. 253–258.
  9. Побірченко І. Діяльність міжнародного арбітражу в Україні та його міжнародні зв’язки. Право України. 2011. № 1. С. 8–21.
  10. Побірченко І. Міжнародний арбітраж – основний спосіб вирішення зовнішньоекономічних спорів. Діловий вісник. 2011. – № 11. С. 3.
  11. Побірченко І. Г. Діяльність державного арбітражу по зміцненню законності в господарських відносинах. Київ, 1982. 46 c.
  12. Святоцький О. Академік Побірченко Ігор Гаврилович – патріарх українського арбітражу. Право України. 2011. № 1. С. 300–303.

Підготувала Т. С. Федько.

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22 2324 25 26 27 28
2930