Головна Новини "Люди можуть багато чому навчитися у моря..."

"Люди можуть багато чому навчитися у моря..."

27.09.2023 12:09

Всесвітній день моря - це один з міжнародних днів у системі Організації Об’єднаних Націй. Відзначається з 1978 року за рішенням Х сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації в останній четвер вересня. В 2023 році припадає на 28 вересня.

Мета Всесвітнього дня моря привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Два найбільш важливі завдання – підвищення безпеки на морі і попередження забруднення морського середовища, зокрема нафтою.

На території України знаходяться води 2-х морів - Азовського та Чорного. 

Чорне море - море між Європою та Західною Азією (проходить водна межа між Європою і Малою Азією). Площа 422 тис. км2, найбільша глибина до 2 211 м (на південь від Ялти), солоність 17-18%. Розвинене рибальство (ставрида, скумбрія, тюлька, кефаль, бички, шпрот, осетрові, камбала, хамса, судак, креветки). Сьогодні 95% всього вилову це чорноморська кілька (шпрот). Майже повністю зникли в уловах скумбрія, ставрида, сарган, катран. Чорне море - важливий район транспортних перевезень: зерно, залізна руда, металопрокат, боксити, непродовольчі товари особистого вжитку. Один з найбільших курортних регіонів Євразії. 

Азовське море - внутрішнє море басейну Атлантичного океану, сполучене з Чорним морем Керченською протокою (Босфор Кіммерійський в давнину, завширшки в 4,2 км), між Україною та Росією. Площа водного дзеркала 39 тисяч кв.км, середня температура води +11 °C.  Розвинене рибальство: хамса, лящ, оселедець, камбала, тюлька, судак, бички, осетрові. Це наймілкіше море у світі. Азовське море, яке вважалося самим рибопродуктивним в світі через неконтрольований промисловий вилов, та забруднення промисловими стоками перетворюється на мертву водойму. Багато видів риб, зграї яких ще зовсім недавно були численні, сьогодні знаходяться в Червоній Книзі України як зникаючі. Всі осетрові види знаходяться на межі зникнення.
Тож Всесвітній день моря покликаний нагадати нам про велику відповідальність, яку несе людина за використання морських ресурсів. Бережімо водойми, піклуймося про їх чистоту, адже майбутнє океанів, морів та річок (а головне – мільйонів їх жителів) – у наших руках!

Відділ наукової інформації та бібліографії підібрав для вас, наші читачі, книги із запахом морських хвиль, присмаком солоного бризу та криком чайок на задньому плані.

Сьогодні флора та фауна наших Чорного та Азовського морів страждає від ворожих дій. Окупанти вбивають не тільки українців, а й морських мешканців, ставлячи на межу екологічної катастрофи весь Азово-Чорноморський регіон. Переможемо, очистимо наші моря від агресора!

 

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
1617 18 19 20 21 22
23242526272829
3031