Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Серцем покликані до милосердя: до Міжнародного дня волонтера

Серцем покликані до милосердя: до Міжнародного дня волонтера

Серцем покликані до милосердя: до Міжнародного дня волонтера
 
(пам’ятка читачеві)

«Пишаюсь я козацьким духом,
Незламним, сильним та міцним,
Потужним волонтерським рухом,
Та як народ наш - вольовим…».
О. Кобиляка

У всьому світі 5 грудня відзначають День волонтера. Свято було засноване в 1985 році за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН.

Слово «волонтер» у перекладі з англійської мови означає «добровільний помічник». Це люди, які цілком безоплатно працюють будь-де, де потрібна їхня допомога: у дитячих будинках, притулках, школах-інтернатах і будинках престарілих. Вони доглядають хворих і допомагають літнім людям поратися по господарству.

Поняття «волонтерство» прийшло до нас разом зі словами «громадянське суспільство», «громадські організації», «демократія».

Волонтерство – фундамент громадянського суспільства. Без участі волонтерів сьогодні неможливо уявити собі здорового та ефективного існування суспільних інститутів. Послуги волонтерів із роками стають дедалі більшим ресурсом розвитку соціальної сфери. У багатьох країнах Європи, Азії та Америки волонтерство є звичним явищем, для України волонтерство стало по-справжньому дієвим і масовим протягом останніх років.

1859 рік вважається роком виникнення волонтерського руху у світі, коли французький письменник-журналіст Анрі Дюнан, вражений кривавими картинами війни, запропонував ідею створення Червоного Хреста як організації, що працювала б на добровільних засадах і надавала першу медичну допомогу пораненим бійцям. Проте першою формою благодійництва вважається подання милостині бідняку, і писемні згадки про це зустрічаються ще в творах Гомера. Пізніше благодійництво стає релігійною нормою в світі.

Офіційно вважається, що волонтерський рух бере початок у 20-х роках XX століття. Після Першої світової війни, у 1920 році, у Франції, під Страсбургом, був здійснений перший волонтерський проект за участю німецької та французької молоді, у рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми в районі місць найзапекліших боїв між німецькими й французькими військами. Потім цю естафету підхопила Індія, і рух поширився світом.

В Україні волонтерство з'явилося на початку 1990-х років, а офіційно воно визнано Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р., яким також затверджено «Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг».

Українцям здавна були притаманні традиції взаємодопомоги, але роком народження українського волонтерства по праву можна вважати 2014 рік – саме Революція Гідності, а потім і війна на Сході дали поштовх розвитку волонтерства в нашій країні, яке з поодиноких випадків виросло в потужний громадянський рух.

Саме волонтери добровольцями йшли на фронт, волонтери збирали по світу гроші й везли на передову все, що лише могли, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймали біженців, здавали кров пораненим, знаходили потрібні ліки, плели маскувальні сітки й готували борщові набори. Саме завдяки українським волонтерам – їхній шляхетній жертовності, активній громадянській позиції та фанатичній відданості справі – Україна вистояла й зберегла незалежність.

Завдяки старанням волонтерів десятки, якщо не сотні тисяч людей, отримують необхідну їм допомогу. Волонтери допомагають дітям і дорослим, вони піклуються про здоров’я людей і тварин, їх комфорт і безпеку. Часто волонтерам доводиться навіть ризикувати власним життям задля порятунку інших. Це воістину люди з величезним серцем, безкорисливі та добрі, готові протягнути руку допомоги та не залишити в біді тих, кому погано.

Найкращим подарунком на День волонтера може бути Ваша допомога – невеликий добродійний внесок, прояв турботи й теплоти щодо тих, кому це потрібно і важливо.

Волонтери – це мобільна резервна армія України. У ній є свої постачальники, медичні підрозділи, авторемонтні майстерні, фінансисти, медичний транспорт, служба тилу (яка виробляє необхідні для армії речі і продукти). Навіть свої засоби масової інформації: сьогодні в Україні волонтери стають відомими блогерами, які пишуть звіти в соцмережах.

Волонтер – це покликання, спосіб життя. Сьогодні волонтери сприяють перемозі України і збереження її державності, не чекаючи за це винагороди. Волонтерська діяльність як прояв милосердя і доброчинності буде існувати доти, доки існує потреба людей у тій чи іншій допомозі та обмежена державна участь у задоволенні потреб своїх громадян, їхній соціальній підтримці.

Список рекомендованої літератури:

  1. Білий Д. Д. Волонтер: [зб. творів] / Д.Д. Білий; ред. С.С. Коцуляк – Донецьк : Проспект-Прес, 2013. – 286 с.
  2. Буткевич Б. Волонтер Тарас Чмут: "Треба допомагати тому, хто безпосередньо воює і дає результат" / Б. Буткевич // Український тиждень. – 2015. – № 13. – С. 32-33.
  3. Вашкович В. В. Волонтерська діяльність у змісті соціальної функції держави: монографія / В. В. Вашкович; В. В. Манзюк, В. М. Рошканюк. – Ужгород : Ужгород. нац. ун-т, 2019. – 199 с.
  4. Вашкович В. Опис волонтерської допомоги (завдання) у договорах про надання волонтерської допомоги / В. Вашкович // Підприємництво, господарство і право. – 2018. – № 2. – С. 44-47.
  5. Волонтери. Мобілізація добра: збірка / Г. Вдовиченко, К. Бабкіна, Л. Денисенко, І. І. Карпа; уклад. І. І. Карпа – Х. : Кн. клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2015. – 253 с.
  6. Волонтерство як суспільне явище з точки зору активної молоді: [збірка] / ред.-упоряд. Л. Кудіна, ред.-упоряд. О. Рязанцева. – К. : Молодіжна Альтернатива, 2015. – 71 с.
  7. Волонтерські ініціативи / Регіональна непідприємницька громадська організація "Центр Соціального Партнерства". – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2009. – 62 с.
  8. Всесвітній день волонтерів // Соціальний захист. – 2019. – № 11/12. – С. 68-70.
  9. Закон України «Про волонтерську діяльність» : від 27.05.2011 р. // Офіційний вісник України. -.2011. – № 37. – С. 13.
  10. Матях Л. А. Я – волонтер! Я - патріот!: соціальний шкільний портрет / Л. А. Матях // Педагогічна майстерня. – 2016. – № 3. – С. 18-23.
  11. Серцем покликані до милосердя: до Міжнародного дня волонтерів // Календар знаменних і пам'ятних дат. – 2012. – № 4. – С. 75-81.
  12. Україна. Кабінет Міністрів. Положення про волонтерську діяльність у сфері соціальних послуг : від 10 грудня 2003 р. // Офіційний вісник України. – 2003. – № 51. – С. 144.

Укладач: Т. С. Федько

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 111213
14 151617181920
21222324252627
28293031