Головна Новини Кирило Розумовський та його внесок у розбудову Гетьманщини

Кирило Розумовський та його внесок у розбудову Гетьманщини

22.02.2024 13:51

21 лютого відбувся черговий «Вечір історії з Гончарівкою». Цього разу він був присвячений знаковій події в нашій історії: 22 лютого 1750 року в місті Глухові Кирило Розумовський був урочисто обраний гетьманом України. Ця дата є вагомим аргументом вкотре згадати визначну людину, діяльність якої була спрямована виключно на захист та представлення інтересів Гетьманщини.

Саме про його внесок у розбудову Гетьманщини й розповіла нам Юлія Фурсова, завідуюча відділом «Палац гетьмана Кирила Розумовського» НІКЗ «Гетьманська столиця в Батурині».

Зараз, коли йде війна, кожен із нас розуміє, що точиться й інша боротьба – з пропагандистськими російськими постулатами в інформаційному та культурному вимірах. Упродовж століть, шляхом фальсифікації документів та фактів, країна-агресор стирала імена видатних українців і применшувала значення їхньої діяльності. Тому зараз ми маємо популяризувати реальну історію незалежної України.

У радянські часи на уроках історії нам представляли Кирила Розумовського як гетьмана, який все своє життя провів у Петербурзі та був не зацікавлений у розвитку Гетьманщини. Та все було якраз навпаки.

Пані Юлія розповіла, що в середині ХVІІІ ст. Гетьманщина потерпала від загарбницьких амбіцій Російської імперії, яка фізично й морально знищувала українську державність. У таких умовах проводити власну проукраїнську політику було доволі ризикованим рішенням. Однак це вдалося Кирилові Розумовському, який не лише реформував розладнаний на той час державний апарат Гетьманщини, а й розумів чітку позицію держави та її інтеграцію в європейський простір.

Кирило Розумовський розумів історію рідної держави та історичне значення Батурина, тож своєю гетьманською столицею у 1750 р. обрав саме його. Такий вольовий крок і посприяв розбудові міста у середині ХVІІІ ст.

За своє 14-літнє гетьманування Кирило Розумовський реалізовував адміністративно-територіальну та судову реформи, сприяв економічному розвитку Гетьманщини. Згідно доручення гетьмана у 1760 р. був розроблений проект заснування вищого навчального закладу європейського типу в гетьманській столиці, однак царський уряд наклав на це заборону. Кирило Розумовський затверджує державну символіку, яка набуває поширення по всій території Гетьманщини. Так, згідно гетьманського універсалу 1755 р. у сотнях Гетьманщини починають використовувати єдину затверджену печатку, що засвідчувало сприйняття її як єдиного державного символу. У 1758 р. лубенський полковник Іван Кулябко за дорученням гетьмана розробив проєкт Національного герба – «Козак з мушкетом». Так поняття «Національний герб», не відступаючи від давніх українських традицій, за Кирила Розумовського набуває нового важливого значення, як загальнонаціонального символу.

За наказом і сприянням гетьмана в Україні було збудовано чимало православних церков.

Дуже велику увагу Кирило Розумовський приділяв розвитку господарства. У Батурині та Глухові були зведені цегляні та лісопильні заводи, у Почепі – пороховий завод, у Батурині і Нових Млинах – текстильні фабрики. Тоді ж в Україні запрацювали заводи з виробництва листового срібла і золота, кінний завод, а також свічні, миловарні, дзеркальні та керамічні фабрики.

У 1763 р. у м. Глухові на зібранні Генеральної старшинської ради гостро порушувалося питання обмеження політичних прав Гетьманщини. Після тривалих дискусій було підготовлено чолобитну полкової і сотенної старшини до імператриці Катерини ІІ, яка містила низку пунктів, що обґрунтовували важливість незалежної Гетьманської держави. На думку історика Зенона Когута, ця петиція містила найбільш самостійницькі погляди, які не висловлювалися так відкрито з часів Мазепи. Такі незалежні настрої, що вирували в Гетьманщині в середині ХVІІІ ст., непокоїли імперську владу і, як результат, – 10 листопада 1764 р. імператриця Катерина ІІ видає указ, яким скасовує Гетьманат. А Кирилу Розумовському навіть забороняється жити в Україні.

Не зважаючи на те, що намагання гетьмана зазнали поразки, ідеї національного державотворення в українців не згасли.
Сьогодні, живучи в незалежній державі ми розуміємо, що гетьман Кирило Розумовський є зразком відданості своїй справі, справжнім патріотом України.
Дуже цікаво пізнавати нашу справжню історію, історію видатних українців.

Більше про діяльність гетьмана Кирила Розумовського, його родину, оточення можна дізнатися з наукових розвідок нашої гості.

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
1617 18 19 20 21 22
23242526272829
3031