Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Мир на землі - це найбільше багатство

Мир на землі - це найбільше багатство

Мир на землі – це найбільше багатство: До Міжнародного року миру і довіри
(пам’ятка читачеві)

«Найсвітліша мрія у людей –
Мир, єднання, злагода і згода.
Мир – найвища з-поміж всіх ідей,
поряд з ним завжди стоїть свобода!»
Даніела Ямпольськ
а

Шановні читачі!

Ще донедавна для всіх українців мир був повсякденною реальністю. Але сьогодні на Сході держави тривають бойові дії і колись такі прості слова з побажанням миру стали головними і визначальними в житті кожного українця зі Сходу і Заходу, Півночі і Півдня.

Генеральна Асамблея ООН проголосила 21 вересня 2021 року Міжнародним днем миру і довіри, днем загального припинення вогню і відмови від насильства:

«…1. ООН проголошує 2021 Міжнародним роком миру і довіри;

2. підкреслює, що проведення Міжнародного року миру і довіри є спосіб мобілізувати міжнародне співтовариство на діяльність по зміцненню миру і довіри у відносинах між державами, зокрема на основі політичного діалогу, взаєморозуміння і співпраці, з метою досягнення стійкого миру, солідарності і гармонії;

3. закликає міжнародне співтовариство продовжувати сприяти зміцненню миру і довіри у відносинах між державами як цінності, що сприяє сталому розвитку, миру і безпеки, а також поваги прав людини;

4. пропонує всім державам-членам, організаціям системи Організації Об'єднаних Націй, іншим відповідним міжнародним і регіональним організаціям та громадянському суспільству, включаючи неурядові організації, приватних осіб та інші відповідні зацікавлені сторони, вживати відповідних заходів для проведення Міжнародного року миру і довіри та поширювати інформацію про переваги миру й довіри, в тому числі в рамках освітньої та інформаційно-просвітницької діяльності;

5. просить Генерального секретаря довести справжню резолюцію до відома всіх держав-членів, організацій системи Організації Об'єднаних Націй та інших міжнародних і регіональних організацій, а також громадянського суспільства, включаючи неурядові організації та приватних осіб;

6. підкреслює, що витрати на всі заходи, які можуть проводитися у зв'язку з виконанням цієї резолюції, повинні покриватися за рахунок добровільних внесків».

В Україні свято було закріплене на законодавчому рівні та отримало назву «День миру в Україні» відповідно до Наказу Президента України № 100 від 5 лютого 2002 року. Це свято закликає людей задуматись не лише про мир, але і зробити щось заради нього. Миру і стабільності прагнуть усі українці, тому в цей день разом з усіма народами світу українці моляться за мир на землі.

Міжнародний день миру відзначають у всьому світі з 1981 року за ініціативи Генеральної Асамблеї ООН як день всесвітньої відмови від насильства та вогню.

Організація Об’єднаних Націй була створена 24 жовтня 1945 року 51 країною, які були сповнені рішучості зберегти мир за допомогою розвитку міжнародної співпраці та забезпечення колективної безпеки. Членами Організації Об’єднаних Націй є 193 країни, тобто майже всі країни світу. Коли держави стають членами ООН, вони беруть зобов’язання, викладені в Статуті ООН, що є міжнародним договором, в якому висвітлені основні принципи міжнародних відносин.

Відповідно до Статуту діяльність Організації Об’єднаних Націй має на меті: підтримувати міжнародний мир і безпеку, розвивати дружні стосунки між націями, здійснювати міжнародну співпрацю щодо розв’язання міжнародних проблем і заохочення поваги до прав людини, а також бути центром узгодження дій націй в досягненні цих загальних цілей.

Емблемою Міжнародного дня миру є білий голуб з оливковою гілкою. Уперше цей символ було представлено на Всесвітньому конгресі прихильників миру, що проходив у Парижі в 1949 році.

Християни вважали, що цей птах є символом Святого Духа, що голуб приносить у дім щастя, лад і спокій.

Вислів «голуб миру» отримав популярність після закінчення Другої світової війни.

У квітні 1949 року в Парижі та Празі одночасно проходив перший Всесвітній конгрес прихильників миру під гаслом: «Захист миру – справа всіх народів миру». Засіданню необхідною стала емблема, завдяки якій слово «мир» стане зрозумілим кожній людині на планеті. За допомогою звернулися до геніального іспанця, великого Пабло Пікассо. Емблема була намальована: це був білий голуб, який ніс у дзьобі оливкову гілку. Голуб – прагнення до польоту, свободи, миру. Білий колір   – символ чистоти, чесноти, радості. Оливкова гілка – символ перемоги, миру та примирення.

«Білий голуб – птах Миру, символ
Миру. Голубко біла, ти лети у світ.
Хай буде мир у небі голубому.
Бо голуб миру, кажуть з давніх літ,
Приносить радість родові людському».
                                         О. Пономарьов

Найбільше у світі щастя – це мир, коли люди живуть дружньо та спокійно, земля не здригається від страшних вибухів, не ллються сльози горя та втрат. Цей день присвячено ідеалам миру як у відносинах усередині держав, так і у відносинах між усіма державами, народами та покликаний змусити всіх не тільки задуматись, але й зробити щось заради спокою на Землі.

Сьогодні мир в Україні не є абстрактним бажанням. Це усвідомлена мета, адже за мирне існування, за право жити у власній державі триває боротьба на сході країни. І найвищу цінність миру, який є запорукою щасливого життя, сьогодні відчула кожна українська родина. Мир не означає програти війну, мир – це щоденна праця кожного громадянина задля вдосконалення, розвитку і спокою в країні.

Міжнародний день миру покликаний змусити кожного не тільки задуматись, але й зробити що-небудь дієве заради спокою на Землі. Адже найбільше у світі щастя – це мир.

Радимо почитати:

  1. Баляльова Н. Хочемо, щоб усі жили в мирі. Всесвітня література в сучасній школі. 2018. № 8. С. 53–56.
  2. День мира. 23 октября 1986 / ред. В. М. Фалин. М. : Новости, 1987. 559 с.
  3. Ізмайлова О. В. Міжнародний день миру. Виховна робота в школі. 2020. № 8. С. 29–32.
  4. Коломієць Л. Світ без війни. Зарубіжна література в школах України. 2016. № 12. С. 63–64.
  5. Коротко про ООН : інформ. станом на лют. 2005 р. / Департамент громад. інформації представництва ООН в Україні ; прим. ред. К. : [б. в.], 2008. 32 с.
  6. Мокій А. І. Міжнародні організації / А. І. Мокій, Т. П. Яхно, І. Г. Бабець. К. : Центр учб. л-ри, 2011. 279 с.

Укладач:   Т. С. Федько

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
252627282930