1. Популяризатор цікавої науки
Співак математики, бард фізики, поет астрономії, герольд космонавтики - таким був і залишився в пам'яті Яків Ісидорович Перельман, чиї книги розійшлися по всьому світу в мільйонах екземплярів.
З ім'ям цієї чудової людини пов'язане виникнення і розвиток особливого - цікавого - жанру наукової популяризації основ знань. Автор більше ста книг і брошур, він володів рідкісним даром захоплююче цікаво розповідати про сухі наукові істини, збуджувати жагучу цікавість і допитливість - ці перші ступені самостійної роботи розуму.
Досить хоча б навіть побіжно ознайомитися з його науково-популярними книгами і нарисами, щоб побачити особливу спрямованість творчого мислення їх автора. Перельман ставив своїм завданням показати звичайні явища в незвичайному, парадоксальному ракурсі, зберігаючи в той же час наукову бездоганність їх тлумачення. Головною рисою його творчого методу було виняткове вміння здивувати читача, прикувати його увагу з першого ж слова. «Ми рано перестаємо дивуватися, - писав Перельман у своїй статті «Що таке цікава наука», - рано втрачаємо здатність, що спонукає цікавитися речами, які не зачіпають безпосередньо нашого існування... Вода була б, без сумніву, найдивовижнішою речовиною в природі, а Місяць - найбільш вражаючим видовищем на небі, якби те і інше не потрапляло на очі занадто часто».
Щоб показати звичайне в незвичному світлі, Перельман блискуче застосовував метод несподіваного порівняння. Гостре наукове мислення, величезна загальна й фізико-математична культура, уміле використання численних літературних, наукових і життєвих фактів і сюжетів, їх разюче дотепне, зовсім несподіване тлумачення приводили до появи захоплюючих науково-художніх новел і есе, які читаються з незмінною увагою та інтересом. Однак при цьому цікавість викладення аж ніяк не є самоціллю. Навпаки, не науку перетворювати на забаву і розвагу, а жвавість, художність викладу поставити на службу з'ясування наукових істин - така сутність літературного та популяризаторського методу Якова Ісидоровича.
Саме в поєднанні суворої наукової вірогідності і цікавій, нетривіальній форми подачі матеріалу криється секрет незмінного успіху книг Перельмана.
Перельман не був кабінетним літератором, відірваним від живої дійсності. Він публіцистично оперативно реагував на практичні потреби своєї країни. Коли в 1918 році було видано декрет РНК РРФСР про введення метричної системи мір і ваг, Яків Ісидорович першим опублікував кілька популярних брошур на цю тему. Він часто виступав з лекціями в робітничих, шкільних і військових аудиторіях (прочитав близько двох тисяч лекцій).
Необхідно підкреслити, що справжнім талантом відзначена також педагогічна діяльність Перельмана. Протягом ряду років він читав курси математики та фізики у вищих і середніх навчальних закладах. Крім того, їм було написано 18 підручників і навчальних посібників для радянської Єдиної трудової школи.
Надзвичайно велика заслуга Перельмана як невтомного пропагандиста ідей і праць Костянтина Едуардовича Ціолковського, з яким він перебував у дружньому листуванні з серпня 1913 року. На початку 30-х років Яків Ісидорович очолював в ЛенГІРДе відділ наукової пропаганди космічних ідей. Збереглося листування між С. П. Корольовим (керівником московської групи ІРД) та Я. І. Перельманом. Сергій Павлович високо цінував діяльність Перельмана на терені популяризації ракетно-космічної техніки. Ось що писав С.П. Корольов в одному зі своїх листів: «Дуже б хотілося бачити і Ваші прекрасні книжки в рядах тих робіт, які агітують за ракетну справа, вчать і борються за її процвітання. А якщо це буде, то буде і той час коли перший земний корабель вперше покине Землю». Перельман відповів на це побажання випуском брошури «Ракетою на Місяць», а також новим виданням книги «Міжпланетні подорожі».
З повним правом можна вважати, що Яків Ісидорович Перельман разом з іншими діячами вітчизняної космічної науки і техніки стояв біля її колиски!
15 жовтня 1935 в Ленінграді почав функціонувати Будинок цікавої науки - зрима, матеріалізована експозиція книг Перельмана. Сотні тисяч відвідувачів пройшли по залах цього унікального в своєму роді культурно-просвітнього закладу.
Коли розпочалася Велика Вітчизняна війна, яскраво проявивися радянський патріотизм Я. І. Перельмана, його високе усвідомлення громадянського обов'язку перед Батьківщиною. Залишившись в блокадному Ленінграді, він, уже далеко не молодий чоловік (йому йшов 60-й рік), стійко переносив разом з усіма ленінградцями нелюдські муки і труднощі блокади. Незважаючи на ворожі артилерійські обстріли і повітряне бомбардування міста, Яків Ісидорович знаходив у собі сили, щоб, долаючи голод і холод, ходити пішки з кінця в кінець Ленінграда на лекції у військові частини. Армійським, флотським розвідникам, а також партизанам він читав лекції про вкрай важливу тоді справу - вміння орієнтуватися на місцевості і визначати відстані до цілей без всяких приладів. Так, і цікава наука слугувала справі розгрому ворога! На превеликий жаль, 16 березня 1942 Якова Ісидоровича не стало - він помер від голоду ...
Книги Я. І. Перельмана й досі продовжують служити народу - їх постійно перевидають, вони користуються незмінним успіхом у читачів. Згідно з підрахунками московського бібліофіла Ю. П. Ірошнікова, книги Я. І. Перельмана 126 разів видавалися в 18 зарубіжних країнах на мовах: німецькій - 15 разів; французькій - 5; польській - 7; англійській - 18; болгарській - 9; чеській- 3 ; албанській - 2; хінді - 1; угорській - 8; новогрецькій - 1; румунській - 6; іспанській - 19; португальській - 4; італійській - 1; фінській - 4; на східних мовах - 7; інших мовах - 6 разів.
Яків Ісидорович Перельман не здійснив жодних наукових відкриттів, нічого не винайшов в області техніки. Він не мав ніяких наукових звань і ступенів. Але він зробив самий справжній переворот в науково-популярній літературі! Він палко, до самозабуття, любив науку, якій був безмежно відданий.
Анітрохи не перебільшуючи, можна сказати, що в тій сфері, якій він присвятив своє життя, йому вдалося зробити відкриття - знайти єдино правильний і дієвий спосіб захопити мільйони людей наукою, знаннями.
Хто багато з собою несе,
Той багатьом щось приносить - ці слова Гете сказані немов би про Якова Ісидорович, бо він упродовж сорока трьох років невтомно ніс людям величезну радість спілкування з наукою.
Мишкевич Г. И Доктор занимательных наук : жизнь и творчество Я. И. Перельмана / Г. И. Мишкевич ; предисл. В. П. Глушко. - М. : Знание, 1986. - 192 c. Науково-популярна книга про життя та творчу діяльність Я. І. Перельмана, з ім'ям якого пов'язане виникнення і розвиток особливого напрямку в науковій популяризації - цікавого: «Цікава фізика», «Цікава астрономія», «Цікава геометрія» та інші. Я. І. Перельман був ініціатором створення в Ленінграді Будинку цікавої науки. |
|
Кожухов А. Доктор занимательных наук // Техника-молодежи. – 2007. - №4. - С.38-41. | |
«Межпланетные путешествия» Якова Перельмана // Техника-молодежи. – 2010. - №4. - С.40-43. | |
Перельман Я. И. Занимательная арифметика : загадки и диковинки в мире чисел / Я. И. Перельман; под общ. ред. Ю. А. Данилова. - М. : Изд-во Русанова, 1994. - 205 с. - (Занимательная наука). Розповіді про один з найдавніших розділів математики - арифметику, про числа-гіганти і числа-карлики, про різні системи числення, про арифметичні парадокси і головоломки та про багато іншого, про що замовчують шкільні підручники. Книга пропонує читачеві захоплюючу гру з числами, повідомляючи водночас безліч цікавих відомостей і непомітно долучаючи до високого мистецтва логічного мислення. |
|
Перельман Я. И. Занимательная геометрия / Я. И. Перельман ; ред. Б. А. Кордемский. - М. : ТРИАДА-ЛИТЕРА, 1994. - 328 c. Викликати в читача інтерес до геометрії, або, кажучи словами автора, «вселити бажання й виховати смак до її вивчення - пряме завдання цієї книги». З цією метою автор виводить геометрію «зі стін шкільної кімнати на вільне повітря, у ліс, поле, щоб під відкритим небом віддатися невимушеним геометричним заняттям без підручника і таблиць ...», привертає увагу читача до сторінок Л. М. Толстого і А. П. Чехова, Жюля Верна і Марка Твена, знаходить тему для геометричних задач у творах М. В. Гоголя та О. С. Пушкіна. |
|
Перельман Я. И. Занимательная алгебра / Я. И. Перельман. - М. : Триада-Литера, 1994. - 200 c. Перш за все, це не навчальний посібник, а книга для вільного читання. Читач, якого вона має на увазі, повинен вже володіти деякими пізнаннями в алгебрі, хоча б погано засвоєними або напівзабутими. Книга ставить собі за мету уточнити, воскресити і закріпити ці розрізнені і нестійкі відомості, але головним чином - виховати в читачеві смак до заняття алгеброю і викликати бажання самостійно поповнити за навчальним книгам пробіли своєї підготовки. |
|
Перельман Я. И. Занимательная математика : мат. рассказы и очерки К. Лассвица, Уэллса, Ж. Верна, Аренса, Симона, Б. Пена, Бенедиктова и д. : с 25 рисунками / Я. И. Перельман. - М. : Изд-во МГИК, 1993. - 95 c. У пошуках засобів для пожвавлення в широких колах інтересу до математики, автору спало на думку зібрати ряд творів, котрі тлумачать математичні теми в белетристичній або напівбелетристичній формі, і запропонувати їх читачеві з відповідними коментарями. Кількість таких творів, звичайно, досить обмежена. |
Коментарі