Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Президентська виборча кампанія – 2019

Президентська виборча кампанія – 2019

Президентська виборча кампанія – 2019
(пам’ятка читачеві)

Шановні читачі!
В Україні стартувала президентська передвиборча кампанія.
31 березня 2019 відбудуться вибори Президента України. Його оберуть шляхом таємного голосування громадяни України на п’ятирічний термін.

Хто може висуватися на посаду президента?
Чергові вибори президента України відбуваються раз на п'ять років і регламентуються статтею 103 головного Закону держави – Конституції, а також Законом про вибори Президента та про Центральну виборчу комісію (ЦВК). Згідно з Конституцією, для того щоб стати кандидатом у президенти, потрібно:
* бути громадянином України;
* досягти 35-річного віку;
* мати право голосу на виборах;
* проживати в Україні протягом 10 років перед днем виборів;
* знати державну українську мову.

Крім того, кандидатові потрібно внести до Центральної виборчої комісії (ЦВК) "виборчу заставу" на суму у 2,5 мільйони гривень. ЦВК повертає заставу тільки тим кандидатам, які потрапили до другого туру виборів або ж переміг. Одна й та сама особа не може обіймати вищу посаду в державі понад два терміни підряд.
Відповідно до ст. 103 Конституції України чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України.

Вибори Президента України призначаються Верховною Радою України шляхом прийняття відповідної Постанови. Парламент призначає чергові вибори Президента України не пізніш як за сто днів до дня виборів.
Верховна Рада України забезпечує опублікування рішення про призначення чергових виборів Президента України в засобах масової інформації.

Виборчий процес включає такі етапи:
- висування та реєстрація кандидатів на пост Президента України;
- утворення окружних та дільничних виборчих комісій;
- проведення передвиборної агітації;
- утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі;
- складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
- голосування у день виборів Президента України;
- підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів виборів Президента України та їх офіційне оголошення;
- припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.

Передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів. Голосування проводиться в день виборів та в день повторного голосування з 8 до 20 години. На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться за місцевим часом країни, де утворені ці дільниці.

Що треба знати, щоб проголосувати, і які документи брати з собою на дільницю?
Якщо вам 31 березня 2019 року буде як мінімум 18 років, то сміливо йдіть на виборчу дільницю за місцем реєстрації. Не забудьте взяти один із документів, що підтверджує громадянство України:
- паспорт,
- закордонний паспорт,
- тимчасове посвідчення громадянина України,
- дипломатичний паспорт,
- службовий паспорт,
- посвідчення особи моряка,
- посвідчення члена екіпажу,
- посвідчення особи на повернення в Україну.

Перед виборами органи державного реєстру складуть списки виборців. До них потрапляють усі повнолітні громадяни України, які мають право голосу. Взяти участь у виборах можна лише маючи спеціальне запрошення. Воно прийде на вашу адресу за місцем реєстрації не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів.
У запрошенні будуть зазначені час і місце проведення голосування.

Що робити, якщо запрошення не прийшло?
Потрібно підійти до дільничної виборчої комісії за місцем реєстрації і перевірити, чи є ви в попередньому списку виборців. Комісії почнуть роботу не пізніше 13 березня 2019 року.
Якщо є – то запрошення ще йде до вас поштою, якщо ні – треба звернутися до відділу ведення державного реєстру виборців і написати там відповідну заяву.
Важливо: заява може бути подана не пізніше, ніж за п’ять днів до дня виборів.

За свою майже 29-річну історію незалежна Україна пережила шість президентських виборів. Та як і сьогоднішня – сьома – виборча кампанія, усі попередні волевиявлення супроводжували непрості та часто непередбачувані історії.

Президентські вибори. 1991 рік
Перші в Україні вибори Президента відбулися 1 грудня 1991 року. Одразу після проголошення незалежності 24 серпня було розпочато підготовку до всенародного волевиявлення. Боротьба розгорнулася між самовисуванцем Леонідом Кравчуком та нині покійним лідером Народного руху України В’ячеславом Чорноволом. Ці президентські вибори відзначилися ще й рекордною явкою – проголосувати за майбутнього главу держави, а заразом і взяти участь у референдумі щодо відокремлення України від СРСР, виявили бажання понад 90% виборців.

Президентські вибори. 1994 рік
Вибори президента були призначені достроково – на 26 червня 1994 року. Причиною такого рішення стали численні страйки на Донбасі, а також антипрезидентська позиція відновленої Комуністичної партії. Після того, як було досягнуто компромісу, парламент вирішив замість голосування недовіри Президенту призначити дострокові вибори. У другому турі розподіл сил змінився, і з перевагою у 7% голосів перемогу здобув незалежний кандидат Леонід Кучма.

Президентські вибори 1999 року
Через 5 років Леоніда Кучму було обрано на другий президентський термін.

Президентські вибори 2004 року
Переломними в історії незалежної України стали вибори 2004 року: сфальшовані результати голосування поклали початок Помаранчевій революції.
Під тиском сотень тисяч людей, які мітингували на Майдані незалежності в Києві, 3 грудня Верховний суд України визнав результати другого туру недійсними у зв'язку з численними системними порушеннями на користь Віктора Януковича. Переголосування другого туру відбулося 26 грудня. Того ж дня ЦВК офіційно оприлюднила результати: майже 52% набрав Віктор Ющенко. Він став третім Президентом України.

Президентські вибори. 2010 рік
Через тотальне розчарування народу України політикою Ющенка на президентських виборах 2010 року він отримав лише 5,5% голосів, а в другий тур вийшли його соратниця по «помаранчевому майдану» Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. У другому турі з перевагою у 3,5% голосів перемогу отримав лідер Партії регіонів.

Президентські вибори. 2014 рік
Після багатотисячних акцій протесту другого Майдану наприкінці 2013 року, проти якого було застосовано зброю, народ безапеляційно вимагав відставки Президента. Президент В. Янукович утік з України та в неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення повноважень. Верховна Рада України призначила позачергові вибори на 25 травня 2014 року. На них переміг П. Порошенко.
Шості президентські вибори назавжди увійшли в історію України як свідчення того, що найвпливовішою силою в Україні є народ, і в його силах призначати, усувати та змінювати очільників держави.

Радимо почитати:
1. Україна. Закони. Закон України "Про вибори Президента України": за станом на 9 квіт. 2014 р. : офіц. вид. / Верховна Рада України. – К. : Парлам. вид-во, 2014. – 143 с.
2.Україна. Верховна Рада. Про призначення чергових виборів Президента України : Постанова Верховної Ради України від 26.11.2018 р. // Офіційний вісник України. – 2018. – № 95. – С. 7.
3.Вибори Президента України: історія становлення та досягнень: тематична довідка [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://biblio.lib.kherson.ua/thematic-literature-lists.htm

Укладач:  Т.С. Федько

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 23 24
25 26 27 282930