Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві До 900-річчя написання "Повчання Володимира Мономаха дітям"

До 900-річчя написання "Повчання Володимира Мономаха дітям"

До 900-річчя написання «Повчання Володимира Мономаха дітям»
(пам’ятка читачеві)

Скільки б не минуло часу, істина не перестає бути істиною. Змінюється світ, іншими стають люди, та деякі моральні цінності, особливо якщо в їх основі лежать християнські ідеї – не втрачають своєї актуальності.
Це можна сказати про відоме ось уже скільки століть «Повчання Володимира Мономаха дітям»: на думку деяких дослідників, воно написане близько 1117 року. До нас пам'ятка дійшла в неповному вигляді в Лаврентіївському списку «Повісті минулих літ» (1377 р.).
За жанром це зразок популярних в античній та середньовічній літературі повчань і водночас перша в давній українській літературі спроба життєписної розповіді.
«Повчання» адресоване не лише дітям самого князя Володимира, але й усім, хто його прочитає. Великий князь повчає дітей любити Батьківщину, захищати її від ворогів, бути хоробрими, трудитися, бути гуманними, чуйними до людей, поважати старших та жінок, жаліти дітей-сиріт. А ще – трудитися, адже праця запобігає появі в дітей лінощів і неробства.
Чимало уваги приділяє князь Володимир питанню норм і правил поведінки людини. Адже саме особиста поведінка дорослих у межах цих норм є критерієм вихованості і гідним прикладом для наслідування дітьми.
І сьогодні ці чесноти, закладені у «Повчанні», не втрачають своєї значущості. Саме тому в відділі наукової інформації та бібліографії організовано перегляд літератури «Як слід жити», присвячений вченню  князя «Повчання Володимира Мономаха дітям».
Якщо ви бажаєте утвердитися в моральних принципах, виховувати своїх дітей на високих християнських цінностях, запрошуємо вас детальніше ознайомитися з тексом Повчання та літературою про автора та його діяльність.          

«Прийміть до серця свого …»

  • Перш за все, бога ради і душі своєї, майте страх божий в серці своєму і милостиню подавайте щедру, бо то початок всякого добра. Якщо ж комусь не люба грамотиця ся, хай не насміхається, а так про неї скаже: на далекій путі та на санях сидячи, небилиць наговорив.
  • Навчися, праведний чоловіче, поступати благочестиво, навчися, за євангельським словом, «очима управлять, язик стримувать, ум упокорювать, тіло поневолювать, гнів погублять, помисли чисті мати, спонукаючись на добрі діла ради Господа; позбавлений не мсти, зненавиджений люби, гнаний терпи, підданий хулі моли, умертви гріх».
  • «Заступайтесь за обиженого, давайте розраду сироті, оправдайте вдовицю.
  • А найголовніше убогих не забувайте, а скільки можете по змозі годуйте і подайте [милостиню] сироті, і вдовицю оправдуйте самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винуватого не вбивайте і не веліть убивати його. Якщо навіть заслуговуватиме смерті, і то не погубляйте жодного християнина. Слово мовлячи, і про погане, і про добре, не кляніться Богом і не хрестіться, бо в тому нема тобі ніякої потреби. Якщо ж ви будете клятву давати братам чи будь-кому, то провірте серце своє і, на чому можете устоять, у тому і кляніться, а, поклявшися, дотримуйтесь, аби, порушивши [клятву], не погубили душі своєї.
  • Старих шануй, як отця, а молодих як братів. У домі своєму не лінуйтеся, а все помічайте.
  • На війну вийшовши, не лінуйтеся, не покладайтеся на воєвод; ні питву, ні їді не попускайте, ні спанню; і сторожів самі споряжайте, і вночі, розставивши скрізь [сторожу], біля воїв самі лягайте, а рано вставайте.
  • Лжі остерігайтеся, і п’янства, і блуду, бо в них гине душа і тіло. Куди б ви не йшли і якими шляхами по своїх землях, не давайте отрокам чинити пакості, ні своїм, ні чужим, ні в селах, ні в житлах, щоб не почали вас проклинать. Куди не підете і де не станете, напійте і нагодуйте страждущого.
  • Хворого відвідайте, покійного проведіть, бо всі ми смертні. І чоловіка не минайте, не привітавши, доброго слова не сказавши. Жінку свою любіть, але не давайте їм над собою влади. Це ж і кінець всьому: страх Божий майте над усе.   

         «Якщо почнете забувати це, то частіше перечитуйте:  і мені не буде соромно, і вам буде добре». (Володимир  Мономах)

Список літератури

  1. Акимович Є. О. Українська культура в історичному вимірі (IX - XVII століття) / Є. О. Акимович. – О. : Маяк, 2009. – 495 с.
  2. Білоус Л. М. Зміцнення великокнязівської влади за Володимира Мономаха / Л. М. Білоус // Історія та правознавство. – 2010. – № 11. – С. 25-31.
  3. Т. Л. Володимир Мономах: тексти і версії / Т. Л. Вілкул // Український історичний журнал. – 2004. – № 1. – С. 53-71.
  4. Дворецька Ю. В. Володимир Мономах. Життя, виправдане честю і добром / Ю. В. Дворецька // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2012. – № 30. –  С. 38 – 39.
  5. Іщенко О. С. Володимир Мономах в українській історичній пам'яті  / О. С. Іщенко // Український історичний журнал. – 2015. – № 1. – С. 11-25.
  6. улаковський В. М. Володимир Мономах: історичний роман / Віталій Михайлович Кулаковський. – К. : Укр. письменник, 1992. – 313 c.
  7. Літописний "шлях Мономаха": археологічні реалії / А. Л. Казаков та ін. // Археологія. – 2014. – № 1. – С. 61-72.
  8. Маркарян С. Э. "Примите в сердце свое..."/ С. Э. Маркарян // Литература в школе. – 2005. – № 8. – С. 26-28.
  9. Махун С. 1000 великих полководців, XI - початок XVIII століття: історична література / ред. І. М. Андрусяк. – К. : Школа, 2005. – 239 с.
  10. Нечипоренко Л. Київська Русь за Володимира Мономаха / Л. Нечипоренко // Історія в рідній школі. – 2015. – № 6. – С. 25-28.
  11. Новикова-Строганова А. "Сотвори добро, найди мир и отгони зло, и живи во веки веков" / А. Новикова-Строганова // Нева. – 2014. – № 1. – С. 177-186.
  12. авко А. Правничо-політична думка Київської Русі у цивілізаційному вимірі / А. Павко, Я. Павко // Віче. – 2011. – № 20. – С. 27-31.
  13. Павко А. Суспільно-політична думка та правові відносини в Київській Русі / А. Павко, Я. Павко // Історія України. Шкільний світ. – 2008. – № 37 (жовт.). – С. 4-6.
  14. Ричка В. М. Спадщина Володимира Мономаха / В. М. Ричка // Український історичний журнал. – 2013. – № 3. – С. 98-112.
  15. Сахаров А. Н. Владимир Мономах: роман / А. Н. Сахаров. – Красноярск: Кн. Изд-во, 1991. – 349 c.
  16. С. Володимир Мономах. Останній великий князь Русі / С. Стельникович // Історія України. Сер. Шкільний світ. – 2014. – № 22. – С. 31-32.
  17. Фалько Я. До 900-річчя пам’ятки "Поучення" Володимира Мономаха / Я. Фалько // Початкова школа. – 2016. – № 5. – С. 49-51.
  18. Чоповський В. Національне виховання: виховний ідеал українського народу / В. Чоповський // Педагогічна думка. – 2015. – № 2. – С. 13-28.

Укладачі: Л. М. Віжічаніна,
О. В. Михайленко

Календар подій

  1 2 3 4 5
67 8 9 1011 12
13 14 1516171819
20212223242526
2728293031