Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві 22 січня - День соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки

22 січня - День соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки

22 січня - День соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки
 (пам’ятка читачеві)

Шановні читачі!

22 січня 2019 року виповнюється 100 років з дня проголошення Акту злуки  Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
Проголошення Соборності УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Саме ці події є початком відліку  для історії новітнього українського державотворення.

Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав. Втрата Україною незалежності у результаті більшовицької окупації в довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат від Голодомору, репресій та війн.
22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.

100 років тому IV Універсал Української Центральної Ради закликав усіх громадян УНР до боротьби з більшовиками та повідомив про прагнення якнайскоріше укласти мирний договір із центральними державами. У зачитаному на зборах "Універсалі соборності", зокрема, відзначалося: "Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка". Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Документ ухвалили в умовах розгортання більшовицької агресії проти України.
Українська Центральна Рада проголосила Україну «самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу».
Верховний орган виконавчої влади держави, Генеральний Секретаріат, перетворили на Раду Народних Міністрів УНР, яку очолив Всеволод Голубович.
Станом на 1919 рік до УНР входили українські етнічні землі: Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії), Берестейщина і Гомельщина (Білорусь), Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (Румунія), Придністров'я.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасштабніша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців – більше 30 тисяч осіб.

Ідея української соборності є однією з основоположних складових національної ідеї. В українській мові термін «соборний» вживається у значенні об’єднаний, неподільний, а «соборність» – як властивість, тобто об’єднаність, цілісність, неподільність. Змістовне наповнення визначення «української соборності» в науковій та суспільно-політичній думці тривало достатньо довго – з кінця ХІХ ст. і аж до початку ХХІ ст.

Вітчизняні історики зазвичай трактували «українську соборність» не в одному, а у двох значеннях: як національна державність та як духовно-культурна, етнотериторіальна та політична єдність українського народу.
У першому випадку термін «соборність» використовувався переважно державними діячами у своїх політичних документах. Частина таких діячів, а також дослідників українського народу та його історії, ототожнювали поняття «соборності» і «державної єдності».
 На початку ХХ ст. сформувалося більш широке розуміння «української соборності», яке охоплювало обґрунтування етнотериторіальної, культурної, економічної єдності, формування національної свідомості, об’єднання українських етнічних територій, утворення незалежної держави. 
У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – "живий ланцюг" як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції.
Головною традицією в День Соборності став живий ланцюг – історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність. Він протягувався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного.
Офіційним державним святом День соборності України став лише в 1999 році.
З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг вздовж моста Патона, який пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.
Також у різних містах України влаштовують символічний живий ланцюг, в знак поваги до цього свята. Усі охочі долучитися до дійства беруть із собою державні жовто-блакитні прапори, та просто приєднуються, ставши частинкою ланцюга.
Соборність України в сучасному, багатомірному розумінні передбачає не лише територіальну цілісність, але й громадянську консолідацію. Україна обрала свій шлях – шлях непохитного національного консенсусу і безумовного та безперервного суспільного діалогу.
Сила нації – в її єдності!

Рекомендуємо почитати:

  1. Про відзначення 100-річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки та проведення Всеукраїнської естафети єднання : Постанова Верховної Ради України від 5 вересня 2018 р. // Голос України. – 2018. –  № 173. – 15 вересня. – С. 3 ; Відомості Верховної Ради України. – 2018. - № 39. – С. 23.
  2. Андрієнко С. В. Соборність України. Естафета поколінь: від діда-прадіда (виховний захід, 7-9 кл.) / С. В. Андрієнко // Виховна робота в школі. - 2012. - № 12. - С. 26-29.
  3. Великочий В.  Українська соборність 1918-1919 рр.: від перших історико-мемуарних праць до сучасних парадигм історіографії / В.  Великочий // Мандрівець. - 2008. - № 3. - С. 32-39. - Бібліогр. у кінці ст.
  4. Марафон єдності "Теплота наших рук і сердець єднає мости українських душ в усьому світі": до Дня соборності України / О. С. Бакалович [и др.] // Виховна робота в школі. - 2016. - № 12. - С. 37-45.
  5. Олесіюк Т. Соборна Україна : наук. розвідки і спомини / Т. Олесіюк ; упоряд., вступ. ст. В. Сергійчука, худож. оформ. Л. Демчишина ; Київ. нац. ун-т ім.Т. Шевченка, Центр українознав. - К. : Укр. Вид. Спілка , 2004. - 636, [2] с. : табл.
  6. Панченко М. Об'єднаймося ж, брати мої!: літературно-мистецьке свято до дня Соборності України / М. Панченко, Т. Юнцова // Позашкілля. Сер. Шкільний світ. - 2017. - № 1(січ.). - С. 50-53.
  7. Приз Н. Україна соборна - моя славна держава!: історично-музична композиція до Дня Соборності України / Н. Приз // Історія України. Сер. Шкільний світ. - 2017. - № 1(січ.). - С. 18-22. - Бібліогр. наприкінці ст.
  8. Сергієчко П. П. Соборність України: поняття, ідея і реальність / П. П. Сергієнко. - К. : ПБП "Фотовідеосервіс", 1993. - 80 c.
  9. Сергійчук В. І. Українська соборність : відродження українства в 1917-1920 рр. / В. І. Сергійчук ; ред. І. Д. Лепша ; худож. К. Дудко. - К. : Укр. вид. спілка, 1999. - 413 с.

Укладач:  Т.С. Федько

Календар подій

       1
23 4 5 6 7 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30