Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Скандинавська ходьба – здоров’я, краса та успіх

Скандинавська ходьба – здоров’я, краса та успіх

Скандинавська ходьба – здоров’я, краса та успіх
(пам’ятка читачеві)

«Скандинавська ходьба – простий спосіб сформувати поставу,
скоординувати рухи, розвантажити м'язи та хребет…
Дві години часу, мінімум знаряддя, фаховий інструктор,
і звісно ж, власне бажання».
Сергій Пастернак

Шановні користувачі!

Всесвітній день скандинавської ходьби відзначається щороку в третю суботу травня. Вона набула широкої популярності в кінці XX століття в Скандинавії, через що і має таку назву.

Історія скандинавської ходьби бере свій початок з давніх часів, де паломники, вівчарі та інші використовували палиці як опору. У медицині цю техніку почали застосовувати як лікувальну фізкультуру з минулого століття.

Також відкривачами цього напряму вважають професійних лижників Фінляндії. У 40-х роках ХХ століття вони розробили методику, яка була покликана допомогти залишатися в формі в періоди між сніговими сезонами. Висока ефективність обумовила подальше використання методу в лікувальній фізкультурі і техніках реабілітації людей із травмами хребта. А популярність прийшла до фінської ходьби в середині 1990-х років, коли вперше представили спеціалізовані палиці.

Надати офіційного статусу цьому виду спорту допоміг фінський інструктор Марко Кантанева, який розробив спеціальну конструкцію палиць. Саме він і запатентував назву «Оригінальна скандинавська ходьба», а також описав максимально ефективну техніку виконання рухів.  

Після фінів використовувати палиці почали шведські та норвезькі лижники, а згодом цей спосіб тренування підхопили Швейцарія, Австрія, Німеччина. Далі біг і ходьбу з палицями почали використовувати не тільки професійні лижники, а й просто любителі активного відпочинку та здорового способу життя.

Сьогодні скандинавська ходьба набирає популярності в США, Австралії, Новій Зеландії, Японії та інших країнах. В Україні скандинавська ходьба як вид фізичного навантаження з’явилася порівняно недавно, проте з кожним роком набуває дедалі більшого поширення й популярності. Для залучення до занять вже створюються клуби скандинавської ходьби. Першу в Україні Школу оздоровчої скандинавської ходьби було засновано в м. Дніпрі 2010 року. У 2013 р. розпочав свою діяльність клуб «Let’s Go» в Харкові. Того ж року в Трускавці відкрився перший в Україні парк скандинавської ходьби. А з 2018 року функціонує громадська організація «Українська федерація Скандинавської ходьби».

Ходьба із палицями – це різновид фітнесу, прогулянки на свіжому повітрі з парою модифікованих лижних палиць. Новим видом спорту можуть займатися всі, незалежно від віку, статі та матеріального становища.

Це ефективний спосіб розвинути м’язи ніг, преса й плечового пояса, зміцнити серцево-судинну та дихальну системи й схуднути. Під час ходьби можна використовувати спеціальні або звичайні лижні палиці.

Як і будь-який вид спорту, скандинавська ходьба має свої правила, техніку, вимоги до виконання. При їх дотриманні, можна бути впевненим, що спортивне навантаження приносить користь здоров'ю і не дає на організм зайвого навантаження.

Основні напрями скандинавської ходьби

Любительська

Багато хто отримує задоволення саме від прогулянок на свіжому повітрі та в хорошій компанії, відпочиваючи від буденності.

Любителі опановують техніку, тому що вона корисніша і безпечніша, ніж просто тривала ходьба.

При цьому ніхто не зосереджується з підрахуванням кроків, кілометрів та калорій.

Спортивна

Цей тип обирають люди, які зазвичай мають конкретну мету: підтягнуте тіло чи збільшити витривалість організму тощо.

У даному випадку дуже важливі зміни локацій, навантаження, пильне слідкування за харчуванням, точний графік тренувань, підрахунок кілометрів та прогрес.

Виховується і самомотивація, адже ніщо так не надихає, як власні результати, а їх можна досягати лише за умови вміння себе дисциплінувати.

Лікувальна

Спортивна ходьба може лікувати. Це не міф.

По-перше, вона корисна для тих, хто мав травми, хвороби чи ушкодження суглобів. Її зазвичай назначають лікарі та пильно стежать за навантаженням, поступово його збільшуючи.

По-друге, багато травмованих спортсменів розпочинають свою реабілітацію саме зі скандинавської ходьби. Заняття допомагають поступово вийти із незадовільного стану здоров’я та повертають до попередніх занять.

По-третє, є хвороби, за яких регулярна скандинавська ходьба буде рятівною паличкою. Це стосується серцево-судинних захворювань.

Як правильно ходити при скандинавській ходьбі з палицями краще один раз побачити. Детальний інструктаж може надати тренер, консультант спеціалізованого магазину або досвідчений спортсмен-любитель, який вже освоїв цю техніку.

Таким чином, скандинавська ходьба є простим і доступним видом фізичного навантаження, який набирає популярності в Україні та може скласти конкуренцію традиційному оздоровчому спорту.

Скандинавська ходьба – дивовижна річ. Тут, правду кажучи, не важлива ні висока швидкість, ні кількість пройдених кілометрів – це не змагання, і доводити тут нікому нічого не потрібно. Важлива лише регулярність і систематичність тренувань, щоб прогулянки з палицями на свіжому повітрі стали вашою корисною звичкою, яка приносить радість, дарує гарне самопочуття і заряджає енергією життя.

Нехай скандинавська ходьба допоможе вам покращувати здоров'я та настрій, впевненість в своїх силах та доброзичливе відношення до оточуючих!

 

Радимо почитати:

  1. Васильев Б. Что такое скандинавская ходьба? // Будь здоров!. – 2008. – № 6. – С. 28-31.
  2. Еднак В. І. Техніка скандинавської ходьби з палицями. – Режим доступу: https://med-magazin.ua/ua/articles/view/486/ (дата звернення : 20.07.2021)
  3. Конох А. П. Скандинавська ходьба як ефективний засіб підготовки студентів до участі у лижному туристському поході / А. П. Конох, Н. В. Маковецька, А. А. Конох // Вісник Запорізького національного університету. Сер. Фізичне виховання та спорт : зб. наук. праць. - 2020. - № 2. - С. 37-41.
  4. Корстін О. Оздоровча ходьба із палицями // Фізичне виховання в школах України. – 2012. – № 9. – С. 13.
  5. Смагіна А. Ефективніше за велосипед та біг: навіщо українцям скандинавська ходьба. – Режим доступу: https://rubryka.com/article/nordic-walking (дата звернення : 20.07.2021)
  6. Сотник І. Скандинавська ходьба // Дошкільне виховання. – 2018. – № 12. – С. 28-31.

Укладач: Т.С. Федько

Календар подій

       1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
16171819202122
23242526272829
30