Становлення та існування Гетьманщини – автономної козацької держави
Розділ 1. Становлення та існування Гетьманщини – автономної козацької держави
Гетьманщина – прийнята в історичній літературі назва української держави, яка утворилася під час Національно-визвольної війни під проводом гетьмана Б. Хмельницького і проіснувала до другої половини XVIII ст. Офіційна назва держави – Військо Запорозьке. Царський уряд уникав застосування терміна «Гетьманщина» і в офіційних документах називав її Малоросією. Столицями Гетьманщини в різні часи були Чигирин, Гадяч, Батурин та Глухів.
На початковому етапі свого існування Гетьманщина номінально була автономною частиною Речі Посполитої, а її територія обмежувалася Київським, Чернігівським і Брацлавським воєводствами. Однак фактично вона була незалежною, а влада її глави – гетьмана – поширювалася на значно більшу територію (частину Волині і білоруських земель). Державний устрій Гетьманщини на початковому етапі характеризувався наявністю власного військово-адміністративного управління, виборністю гетьмана, генеральної, полкової і сотенної старшини, єдиною податковою, судовою, фінансовою, військовою системою, наявністю дипломатичних відносин із іноземними державами тощо.
Після Переяславської ради і підписання «Березневих статей» 1654 р. між Україною і Росією московський уряд почав обмежувати права і привілеї Гетьманщини, фактично звівши її до стану автономії, повноваження якої постійно звужувалися (заборона в 1669 р. відносин з іноземними державами, збір у 1666-1668 рр. податків у Гетьманщини російськими чиновниками і відправлення грошей до Москви, з кінця XVII ст. – фактичне призначення гетьмана царем).
У 1663 р. Гетьманщина розділилася на Лівобережну (під контролем Росії) та Правобережну (під контролем Речі Посполитої). Цей поділ було закріплено умовами Андрусівського перемир'я 1667 р. «...А які міста й землі в тій минулій війні завойовані були від Корони Польської та Великого Князівства Литовського, ті лишаються під владою та на утриманні його царської величності, тобто Смоленськ із усією Сіверською землею... І весь той край, від Дніпра, що під Києвом і що від путивльського кордону, від теперішнього часу й дня протягом теперішніх перемирних літ не належатиме у владі його королівській величності...
І те пильнуємо, щоб жодна не могла бути учинена помста над українськими козаками, що живуть по той бік Дніпра від Переяславля за те, що дехто ставав на бік його королівської величності й Річі Посполитої...
А саме місто Київ із тими Печерськими монастирями та іншими околицями, що лишалися при Києві... має бути відданий у бік його королівської величності та Річі Посполитої І очищений... в році... 1699, місяці квітні 15...».
В адміністративно-територіальному плані Гетьманщина поділялася на полки і сотні. На Правобережжі козацький полково-сотенний устрій проіснував до 1714 р. (з перервами). На Лівобережжі він зберігався до 1782 р. Кількість полків і сотень постійно змінювалася – виникали одні полки, зникали інші. У Гетьманщині найтривалішим був поділ на 10 полків: Київський, Чернігівський, Ніжинський, Стародубський, Переяславський, Лубенський, Прилуцький, Гадяцький, Миргородський, Полтавський. Вони складалися з 7-20 сотень. Міста Гетьманщини користувалися правом самоврядування, ними керували магістрати і ратуші.
Соціальна структура Гетьманщини включала козацтво, шляхту, духівництво, міщан і селянство. Провідна роль у державному житті належала козацькій старшині й українській шляхті, з яких формувалася старшинська рада – остання була дорадчим органом при гетьманові. Вони ж відігравали вирішальну роль на генеральних військових радах.
Здійснюючи політику, спрямовану на ліквідацію Гетьманщини, царський уряд Росії послідовно обмежував її автономію. У 1722-1727 рр. було створено першу Малоросійську колегію, яка мала право контролювати діяльність гетьмана й уряду Гетьманщини.
У 1734-1750 рр. посаду гетьмана було скасовано, 1750 р. – поновлено, а указом Катерини II 10(21) листопада 1764 р. остаточно ліквідовано. З указу Катерини про ліквідацію гетьманства та утворення Малоросійської колегії (1764 р.): «Після всемилостивішого від нас звільнення графа Розумовського, за його проханням, з чину гетьманського наказуємо нашому Сенатові для належного управління в Малій Росії створити там Малоросійську колегію, в якій бути головним нашому генералу графу Рум'янцеву і з ним чотирьом великоросійським членам ... Сенат повинен представити нам малоросійських (членів) - генерального обозного Кочубея, генерального писаря Туманського, генерального осавула Журавку та хорунжого Данила Апостола... Нижчих канцелярських службовців вибрати йому, графу Рум'янцеву, на свій розсуд ...
Ми наділяємо цих малоросійських чинів зрівнюванням у класах з великоросійськими нижченаведеними чинами ...
За відсутністю тепер гетьмана, призначеному від нас головному малоросійському командирові мати такі права як генерал-губернатору і президенту Малоросійської колегії ...
Запорозькій Січі, яка була під управлінням гетьмана, бути тепер підвладною цьому малоросійському урядові...».
Історія держави і права України: Хрестоматія для студентів юрид. вузів та факультетів. – К. : Вентурі, 1996. – С. 144-145.
Гетьманщиною стала керувати друга Малоросійська колегія, яку очолював П. Рум’янцев. У 1782 р. з утворенням Київського, Чернігівського і Новгород-Сіверського намісництв полково-сотенний устрій України було скасовано, а з ним перестала існувати й Гетьманщина.