Таємницю назви міста Каховки розкрито!

У гостях у клубі любителів історії «КЛІО» побувала Алла Миколаївна Яблонська – почесний член Всеукраїнського товариства охорони пам’яток історії та культури, член Національної спілки краєзнавців України.
За фахом вчитель, а за покликом душі – дослідник та музеєзнавець, Алла Миколаївна більше 50 років життя присвятила історії рідного краю. На громадських засадах вона створила декілька унікальних музеїв. Перший – народний музей історії села Малокаховка; другий – музей історії Каховщини, у Центрі дитячої творчості м. Каховка; третій – музей історії Каховської ЗОШ № 4, а також – музей хліба.

Алла Яблонська – автор низки книг краєзнавчої тематики: «Пам'ять» (1995), «Високе чоло благочинного» (2003, 2014), «Пам'ять безсмертна» (2010, 2011), «Написане серцем» (2011), «Солодкий полин» (2015), «Каховщина – любов моя» (2016) та ін.

Про останню книгу Алли Яблонської «Таємниця назви міста Каховки» (2016) йшла мова на зустрічі кліовців з авторкою: «Я щаслива від того, що мені вдалося зробити невелике історичне відкриття, що дало можливість  жителями Південної України вперше за 225 років дізнатися, чиє ім'я увічнює назва одного з мальовничих міст на березі Дніпра – Каховка». Ми багато дізналися про кропітку дослідницьку роботу краєзнавця.

Під час свого виступу Алла Миколаївна звернула увагу на те, що назва «Каховка» є досить популярною. Лише на Херсонщині – чотири Каховки. Цю ж назву можна зустріти у Києві, Москві, Мінську, Ташкенті, на Одещині та Далекому Сході. Існує навіть планета з назвою «Каховка». Топонімік В. Пассек зазначає, що це слово означає «любимая», «кохана»…

Так на честь кого ж названа наша херсонська Каховка? Досліджуючи архівні документи, Алла Миколаївна дійшла висновку, що назва Каховки пов’язана з родом Нечуй-Коховських – відомим з 1100 року, в якому були «намішані» чеська, польська та російська кров.

Василь Йосипович Нечуй-Коховський був воєводою Смоленської губернії. Коли Смоленщину включили до складу Росії, першу частину прізвища рід утратив, а друга стала вимовлятися «Каховські».

З Каховкою пов'язаний Василь Васильович Каховський.

Граф Василь Васильович Каховський

У 1784 році Катерина ІІ підписала Указ про призначення його управителем Таврійської губернії. Василь Васильович багато зробив для соціально-економічного розвитку таврійських земель. Його головним завданням було заселення території Таврійської губернії і освоєння цього краю. Він приділяв велику увагу розвитку землеробства, садівництва і виноробства, городництва, шовківництва, тютюнництва.

Економіка Таврійської губернії розвивалася дуже стрімко. Активно будувалися дороги, міські будівлі, заводи, пристані, цегельні заводи. Був побудований новий адміністративний центр - Сімферополь.

Катерина ІІ дуже хотіла швидше оглянути таврійські землі. У зв’язку з її побажанням відвідати південь, князь Г.О. Потьомкін видає накази В.В. Каховському будувати дороги, мости, придорожні палаци для відпочинку імператриці. Василь Васильович керував ремонтом і будівництвом вздовж усього майбутнього маршруту Катерини II: Берислав, Чорна Долина, Кам'яний міст, Перекоп, далі – татарські містечка й села. На цьому шляху з'являлися сади та квітники, чистили старі і копали нові колодязі, будували дороги.

Поспішав В. Каховський зводити восьмикімнатний палац відпочинку для Катерини ІІ у Сімферополі. Будинок вийшов великий, красивий, просторий, з чудовими краєвидами з вікон.

За заснування нової столиці Тавриди – Сімферополя, за особливе старання губернатора в заселенні нових сіл та міст, за успішний розвиток економіки Катерина ІІ нагородила В. Каховського орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира. Побачивши в особі Василя Васильовича старанного виконавця її указів, імператриця призначає його губернатором новозаснованого Катеринослава, де він працював до кінця життя.

Герб родини Коховських

У 1791 році полковник Дмитро Матвійович Куликовський купив 12000 десятин землі на лівому березі понад Конкою. Прапорщик Василь Писемський 2 квітня 1791 р. взяв на облік це поселення і  зі слів Дмитра Матвійовича записав його назву – Каховка. Чому Куликовський назвав це поселення саме так? Під час губернаторства Василя Каховського у Криму діяла Кримська соляна експедиція, якою керували Матвій Куликовський та його син Дмитро. Напевно, вони пам’ятали багато добрих справ губернатора, тому вирішили увічнити його ім'я в назві поселення.

Ось так коротко можна пояснити походження назви міста Каховки. Більше про це можна прочитати в згадуваній книзі дослідниці Алли Яблонської «Таємниця назви міста Каховка», виданій на честь святкування 225-річчя заснування міста.

Учасникам клубу дуже сподобалася зустріч з краєзнавцем. Атмосфера була невимушеною. Розповідь дослідниці поступово перейшла в діалог з присутніми. Дуже раді, що ця зустріч відбулася. Ми збагатилися новими, цінними знаннями з історії рідного краю.

Бажаємо Аллі Миколаївні здоров'я та натхнення у її нелегкій, але такій важливій та корисній справі.

21.11.2024
 
Захопливі "Книгомандри" юних друзів Гончарівки: зустріч з письменницею Галиною Вдовиченко
21.11.2024
 
Сходження до величі: Русь та Литва в добу середньовіччя: публічна лекція Артема Петрика в рамках проєкту «Вечори історії з Гончарівкою»
20.11.2024
 
Перший історик української бібліографії
20.11.2024
 
Херсон-Харків об’єднані українською: тема зустрічі – як завоювати друзів
16.11.2024
 
«Ми є. І ми будемо». Вечір пам’яті Олександра Меньшова
14.11.2024
 
Оленка Ґердан-Заклинська. Танок на все життя
13.11.2024
 
Херсонцям про особливості реєстрації народження дітей від юристки Алли Берлім
08.11.2024
 
Книжки – найкращий подарунок
07.11.2024
 
«Єдине, що від нас іще залежить, – принаймні вік прожити як належить»: зустріч учасників розмовного клубу «Єдині»
06.11.2024
 
Презентація книги Олени Маляренко «Жизель і мир» на «Вечорі з Гончарівкою»

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 222324
252627282930