Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди Усім котам присвячується: огляд книжок про пухнастих улюбленців

Усім котам присвячується: огляд книжок про пухнастих улюбленців

Усім котам присвячується: огляд книжок про пухнастих улюбленців

Кажуть, що без кішки – відгодованої, розпещеної,
звиклої до шанування – бувають ідеальні будинки; можливо,
Не заперечую, але доказів я ще не зустрічав.
Марк Твен, «Простофіля Вільсон»

Не секрет, що коти та книжки — досить популярний тандем. Навіть у давні часи в бібліотеках завжди мешкали коти. Звичайно, їхня присутність мала суто практичне значення, адже вони захищали літературні скарби від мишей, втім, не виключено, що коли робота була виконана, а свідки відсутні, котиська і собі бралися до читання.

Образ кішки знайшов відгук у літературі різних часів і народів.

Самі перші літературні документи зі згадуванням про кішок були знайдені в Китаї та датовані VI століттям нашої ери. Протягом багатьох століть люди не могли обійти стороною красу і грацію цієї тварини. З кожним століттям літературних творів, присвячених цим хвостатим героям, ставало все більше і більше, а чимало котів і кішок залишили свій слід і за межами сторінок художніх книг, ставши популярними і відомими персонажами.

Згадаймо хоча б українські народні казки «Кіт і півник», «Пан Коцький», казку Ш. Перро «Кіт у чоботях».

Серед відомих письменників, що не уявляли свого життя без муркітливих компаньойнів були Марк Твен, Едґар По, Ернест Гемінґвей, Террі Прачет і Вільям Берроуз.

Нині цей перелік можна продовжувати безкінечно, а можна зробити ще ліпше — прочитати кілька захопливих книжок, де фігурують вусаті та пухнасті красені. Пропонуємо вам огляд  книжок про котиків, які ви можете прочитати в нашій бібліотеці.


1. Бовен Джеймс. Вуличний кіт на ім'я Боб = A Street Cat Named Bob : повість / Д. Бовен ; пер. з англ. В. Панченка. - К. : Рідна мова, 2016. - 206 с.

Автобіографічна історія, сповідь колишнього наркомана про те, як кіт змінив його життя, ставши йому найкращим другом і подарувавши віру, надію, любов.

Боб наче ангел був посланий Джеймсу. Турбота про кота допомагає Джеймсу змінити роботу, остаточно вилікуватися, налагодити стосунки з батьками. Джеймсу майстерно вдалося передати свій внутрішній стан і переживання, що допомагає читачеві краще зрозуміти як він скотився до такого життя і як йому вдалося піднятися і більше не падати! На перший погляд Боб звичайний рудий кіт, хоча це зовсім не так – людей просто тягне до нього, він просто осередок любов і доброти.

Ця історія вчить нас, що змінити своє життя легко, просто потрібно цього захотіти, знайти мету для життя, і жити для когось, а не лише для себе, піклуватися про ближніх, і друзів наших менших. Книга читається легко, багато кумедних ситуацій, хоча є й такі моменти, що викликають співчуття і жаль. Книга надзвичайно атмосферна, про справжню дружбу, життєва і вражаюча, тому рекомендуємо всім, навіть тим, хто не має котів. Можливо, саме Боб допоможе їх полюбити?!
 

2. Браун Лилиан Джексон. Кот, который разговаривал с привидениями : [романы] / Л. Д. Браун ; пер. с англ. Е. Кисленковой. - СПб. : Амфора, 2006. - 496 с.

Це книга з серії детективів про журналіста Джима Квіллера і його чудових котів Коко і Юм-Юм. Це веселий легкий роман. Квіллер зі своїми улюбленцями відправляється відпочивати в заміський будинок на березі озера. Коти – важливі персонажі, справжні гурмани. Перевага віддається Коко, який завжди відрізняється розумом і вмінням подавати сигнали та натяки своєму господарю. Приїхавши в будинок, Квіллер виявляє багато несправностей, усунути які сам не може. Починають відбуватися загадкові події, трохи містичні.

Сюжет інтригує. Відбуваються вбивства. Один з трупів було знайдено в підвалі будинку Квіллера. Серійний вбивця страждає роздвоєнням особистості і вибирає жертв за своїм принципом. Квіллер намагатиметься розгадати загадки, знайти докази. Тим часом, несподівано починають збуватися гороскопи і передбачення. Герой потрапить в страшний шторм, а його котедж ледь не спалить недобросовісний працівник. У романі багато несподіванок. Коти як завжди виявляться на висоті і будуть розумнішими за свого господаря. Залишається тільки правильно їх розуміти. Роман прекрасно підійде для відпочинку.


3. Брэдбери Рэй. Кошкина пижама / Р. Брэдбери ; [пер. с англ. О. Акимовой ; отв. ред. М. Яновская]. - Москва : Эксмо, 2013. - 253 с.

Це зворушлива розповідь, яка при всій своїй невибагливості залишає приємний післясмак. Вона, напевно, сподобається всім, хто любить кішок. Ця коротка історія демонструє, що життя одного маленького кошеняти теж може бути важливим. Іноді від цього може залежати майбутнє двох дорослих людей. Вони обидва нещодавно втратили найдорожчу людину. У результаті збігу обставин молодий чоловік і молода жінка зустрілися і виявилися суперниками. І він, і вона сподіваються, що кошеня може допомогти їм впоратися з втратою.
«В ту ж мить вони знову схопили чарівну істоту, цього разу жінка взялася за задню частину, а молодий чоловік за передню. Досить довго вони міряли один одного поглядом, намагаючись вирішити, що сказати».
Перед нами щось на зразок класичної загадки царя Соломона. Хто з двох претендентів більше заслуговує права стати володарем, або, буде краще сказати другом, крихітному живому створінню? Чи зможуть вони знайти компроміс? А кошеня, "вусатий клубочок із двома величезними жовтими очима", чи з'явиться у нього затишний будинок, де його будуть любити?

4. Вербер Бернар. Завтра будуть коти / Б. Вербер; пер. з фр. Я. Тарасюк. - Львів : Terra Incognita, 2018. - 216 с.

Люди і коти - на одній землі, під одним небом. Соціальні катаклізми, війни, епідемії згубно впливають на все живе. Подивитися на світ людей очима братів наших менших пропонує культовий французький письменник і філософ Бернар Вербер - один з найзагадковіших письменників сучасності.

Хто врятує людство й життя на планеті? Може, це і є місія котів? Може, саме таких, про яких ідеться в цій книжці?

Кішка Бастет - домашня улюблениця. Намагається порозумітися з людьми, налагодити повноцінне спілкування з ними. Кіт Піфагор - лабораторний кіт. Його господиня, дослідниця, вмонтувала йому в череп спеціальний прилад з USB-портом, завдяки якому кіт виходить в інтернет, здобуває інформацію про людство, охоче ділиться нею і вміло використовує задля перемоги.

У книжці - роздуми про одвічні цінності, про життя і смерть, любов і ненависть. релігію та науку, відповідальність за тих, хто поряд, за тих, кого приручили... коти.

 

5. Гантер Ерін. На волю! : [для серед. шк. віку] / Е. Гантер ; пер. [з англ.] Катерини Дудки та Остапа Українця ; оформ. Олега Панченка]. - Харків : АССА, 2019. - 302 с. : іл. - (Коти-вояки. Цикл "Пророцтва починаються").

«Коти-вояки» – одна з найвідоміших і найбільш розгорнутих (40 книг) літературних серій про котів і фентезійних серій про тварин. Її успіх зокрема відбувся і завдяки тому, що створюється цілою низкою авторів під загальним псевдонімом Ерін Гантер.

Книга «Коти-вояки. На волю!» знайомить читачів з котиком Рудьком і розповідає про його дивовижне та сповнене пригод життя, яке з затишної квартири несподівано приводить його в далекий таємничий ліс. Там панують та воюють між собою чотири клани відчайдушних диких котів. Рудьку належить довести, що він гідний честі стати воїном і залишитися в Громовому Клані.

Незважаючи на те, що вся «котяча» серія вже давно неймовірно популярна в світі, перші книги з неї з'явилися українською лише в минулому році, але переводяться і видаються вони досить швидко, тому можна сміливо починати занурення в світ котів-воїнів.

Родзинкою українського перекладу є ще й те, що для різноманітної номенклатури в побуті котячих кланів була використана термінологія Національної скаутської організації України «Пласт».

 

6. Гофман Эрнст Теодор Амадей. Житейские воззрения кота Мурра вкупе с фрагментами биографии капельмейстера Иоганнеса Крейслера, случайно уцелевшими в макулатурных листах / Э. Т.А. Гофман; пер.: Д. Каравкиной, В. Гриба ; стихи в пер. И. А. Снеговой. - [Б. м. : б. и.]. - 315 с.

 

Чи може смішна історія з котом стати всесвітньою класикою? Безперечно, якщо її написав такий майстер пера, як Ернст Теодор Амадей Гофман. Завдяки книзі з неймовірно довгою назвою «Життєва філософія кота Мура разом з уривками біографії капельмейстера Йогеннеса Крейслера, випадково знайденими серед аркушів макулатури» читач може як посміятись з пригод кота Мура, так і поплакати над бідами музиканта Крейслера. Адже з назви буде не важко здогадатись, що ці двоє ділять книгу Гофмана між собою. Як саме так сталось – читайте в романі.

Обидві сюжетні лінії дуже фрагментарні. І не тому, що сторінки про Мура та Крейслера чергуються, а тому, що такий стиль обрав автор для цієї своєї роботи. Урятований ще кошеням кіт пише свою біографію, а щоб промокати чорнила, використовує сторінки з манускрипту про Крейслера.
Буде тут і кохання, і мистецтво, і багато музика. Дослідники переконують, що багато в чому ця книга автобіографічна, і не вірити їм жодних підстав немає.


7. Гридін Сергій. Кігтик Ковбаско / С. Гридін ; іл.: А. Нечаєвський, Д. Нечаєвська ; голов. ред. М. Савка. - Л. : Вид-во Старого Лева, 2016. - 151 с.

Звичайний школяр Олег так щиро заздрить безтурботному існуванню свого кота, що одного разу буквально опиняється в його шкурі, більше того — це повноцінний обмін і бідолашному Кігтику тепер доведеться ходити до школи у хлоп’ячій подобі та вирішувати типові підліткові проблеми.

Насправді ж котяче життя також не надто солодке: тут тобі і вороже налаштовані інші коти, і агресивні собаки, і з рештою, навіть їсти треба шукати деінде. Але, не зважаючи на складнощі, буде весело і досить повчально.


8. Гэссон Сэм. Кошка, которая все видела. Молчаливый свидетель : роман : [16+] / С. Гэссон ; ред. Е. В. Пунько. - Х. ; Белгород : Клуб семейного досуга, 2017. - 269 с.

Та, на чию честь названо книжку, носить ім'я Мілдред. Вона не відіграє в цій історії іншої ролі, аніж звичайної домашньої улюблениці, вона не ділиться думками й спостереженнями, не натякає на розв’язок загадки. Мілдред - звичайна кішка, яка робить те, що роблять кішки вдень і вночі. Вмивається, блукає довкола, діє так, як характерно для представників її виду.

Події стають більш інтригуючими й цікавими, коли під час своїх рейдів тварина починає носить на нашийнику камеру, а в англійському морському курортному Брайтоні відбувається вбивство. Котячі сліди натякають на те, що Мілдред була його свідком. Господар Мілдред – дуже розумний хлопчик, великий шанувальник детективів. І не просто шанувальник, а юний детектив, який має візитівки, знімає відбитки пальців, має власні методи розслідування.

Якби його батько, колишній приватний детектив (а нині бібліотекар) дослухався до думок сина, справа могла бути вирішена набагато раніше. Книга написана з великою любов’ю до дітей і тварин і з проблиском іронії на адресу дорослих.


9. Лао Шэ. Записки о кошачьем городе : роман и рассказы. пер. с кит. / Ш. Лао ; вступ. ст. В. И. Семенов. - М. : Наука, 1977. - 261 c.

Антиутопія Лао Ше була написана в далекому 1932 році, але до й досі не втратила новизни і актуальності.

Книга розповідає про дивну цивілізації кішок на Марсі зі своїми традиціями, культурою та історією, і людину, яка волею збігу обставин опиняється в самому центрі Котячого міста.
Взявшись за цей твір, ви обов'язково знайдете відблиск сучасного світу серед дивної країни кішок на спекотному Марсі.

 

10. Орлова Олександра. Подорож до країни Мурвіль : для мол. шк. віку / О. Орлова ; худож. Крістіна Сьомова. - К. : Гамазин, 2013. – 202 с.

Це напрочуд симпатична книжка про котиків: лицарів, провідників, музикантів, кулінарів та монархів, але не тільки. Історія, викладена у книжці, настільки багатошарова, фантастична, смішна та красива, що пухнасті герої скоріше є родзинкою, ніж основою сюжету.

Молодий котик Кексик мешкає у маленькому фантастичному містечку з мамою та дідусем – ошатними котами. Це дуже спокійне й затишне місце, де ніколи не буває зими, і де можна цілісінький день лежати у затінку куща жасмину й ласувати пундиками. Та раптово Кексик дізнається, що на іншому боці світу є справжне королівство – країна котячої втіхи Мурвіль. На троні там, звісно, сидять благородні коти. Звичайно, Кексикові схотілося туди потрапити. Тож він вирушає у дивовижну мандрівку прямісінько в Мурвіль зі своїм провідником Зефіром Білосніжним.

На шляху мандрівникам зустрінеться безліч цікавих місць, вони подружаться з різними мешканцями казкового світу, втраплять у цікаві пригоди, навчаться лазити по деревах, добувати вогонь, виживати в різних погодних умовах, літати, плавати. А головне – врятують увесь край котячої втіхи від занепаду та злих чарів!

Крім основного сюжету з його невеличкими відступами, в текст вплетені несамовито красиві легенди-вигадки про світобудову, появу дельфінів та створення королівства Мурвіль, а також ще декілька кумедних напівміфічних оповідок.
“Подорож до країни Мірвіль” – це фентезі: не підліткове, не доросле, а добре, яскраве дитяче фентезі.

 

11. Пагутяк Галина Василівна. Королівство : [для серед. шк. віку] / Г. В. Пагутяк ; худож. Ф. Сергєєв. - Вид. 2-ге, виправл. - Х. : Фоліо : Теза, 2010. - 375 с.

Книга Галини Пагутяк за всіма ознаками відповідає жанру фентезі, бо дії відбуваються у чарівних світах, де панують власні закони та звичаї. І хоча цільова аудиторія твору — підлітки, "Королівство" актуальне й для цілком зрілого читача, особливо у руслі революційних настроїв і державної відбудови, тож недарма видавець назвав його авантюрно-політичним романом.

Коти не постають тут центральними персонажами, але створюють особливий настрій і щиро захопллюють мудрістю і шляхетністю, тому легко можуть затьмарити першопланових героїв. З рештою, "Королівство" — це недитяча казка наскрізь пройнята темою книг, їхньою силою та магією, у якій світ, що котиться у прірву, здатні врятувати лише діти і коти.


12 Хайнлайн Роберт. Дверь в лето : [роман] / Р. Хайнлайн ; [пер. с англ. А. Бранского]. - Санкт-Петербург : Азбука : Азбука-Аттикус, 2017. - 317 с.

Книга опублікована ще в далекому 1956 році, але її можна по праву вважати класикою наукової фантастики. Роман переповнений гумором, життєлюбством і оптимізмом. Дія книги розгортається в 1970-х і 2000-х роках. Головним героєм твору виступає Даніель Бун Девіс — геніальний інженер-винахідник. Він створив маленьку компанію, заробляючи на життя, піклується про оточуючих, створює роботів для полегшення життя простих людей. Але в одну мить все змінилося, і його наречена Белл Даркін та кращий друг Майлз Джентрі обманюють його та, змовившись, присвоюють компанію собі, викинувши з неї Даніеля, який залишається ні з чим. Тепер його єдиний вірний товариш — кіт на ім'я Петроній Арбітр, який взимку шукає двері в ніжне і тепле літо. Тисячу разів він не знаходив за дверима ніякого літа, але продовжував шукати. Чудовий, екстравагантний кіт, який вже точно не зрадить. Винахідник вирішує укласти договір зі страховою компанією і лягти в анабіоз (причому разом зі своїм котом), "заморозити" себе і "розморозитися" через 30 років, щоб помститися. Однак, в його плани втручаються, і все йде шкереберть та не по плану. Але Даніель постарається знайти вихід і виправити все те, що натворили в минулому близькі йому люди.
Роздуми про паралельні світи, інші виміри, подорожі в часі і анабіоз дійсно захоплювали дух. Цікаво було читати про думки, що ж буде винайдено в майбутньому та до чого дійдуть технології. Загалом, це чудова, світла і затишна історія. Вона дуже свіжо сприймається, хоча й була написана більш ніж півстоліття тому назад. Цікаво обіграний сюжет про переміщення в часі, зворушливий погляд в майбутнє. Основна тема твору — це те, що безвихідних ситуацій не буває і потрібно боротися за своє літо. Книга буквально наскрізь просякнута позитивним поглядом в майбутнє людства. Оповідь захоплює, і просто неможливо відірватися від сторінок роману, такого доброго, повчального і приємного.

Бернард Шоу казав «Людина культурна настільки, наскільки вона здатна зрозуміти кішку». Хочеться, щоб всі ми були добрими, розуміючими та не ображали братів наших менших. Навіть якщо у вас немає свого пухнастого улюбленця, ви можете нагодувати бездомного котика. 

 

13. Тед Вiльямс. Пісня Ловихвоста / Т. Вільямс. – Л. : Апріорі, 2022. – 448 с.

Тінь біди впала на весь котячий рід – таємничим чином коти стали безслідно зникати. Гнів і страх запанували серед Народу, і хоробрий молодий кіт Фрітті Ловихвіст намагається спонукати свій клан діяти. Та коли і Тихолапка, його срібношерста й довговуса подруга, теж зникає, Фрітті більше не чекатиме на допомогу. Разом із старим сивим дивакуватим котом, що зветься Жучкожер, і непосидючим кошеням Прудкоплигом, Фрітті покине рідні терени й вирушить на порятунок Тихолапки.

Небезпечна казкова місія приведе його із Дому Первородків й Палацу Володарки Котів у підземну цитадель жахіть, які не приснилися б йому в найстрахітливіших котячих снах!


Підготувала: А. Кисельова

Календар подій

    12 3
4 5 6 7 8 910
1112 13 14 15 16 17
1819 20 21 22 2324
252627282930