Головна Наші публікації: ЕБ Пам'ятки читачеві Вибори до місцевих рад 2020 – нові правила

Вибори до місцевих рад 2020 – нові правила

Вибори до місцевих рад 2020 – нові правила
(пам’ятка читачеві)

 

1 січня 2020 року вступив у силу Виборчий кодекс, а Закон «Про місцеві вибори» практично втратив чинність. Менше ніж півроку залишилося до місцевих виборів, які мають відбутися на новій територіальній основі. Апробувати Виборчий кодекс українці зможуть на місцевих виборах, які мають відбутися відповідно до Конституції України 25 жовтня 2020 року.

За новим Виборчим кодексом вибирати депутатів міських, районних, сільських та селищних рад (з населенням до 90 тисяч осіб) будуть за мажоритарною системою відносної більшості. В одному окрузі зможуть вибрати від двох до чотирьох депутатів, перемагає кандидат, який отримує найбільшу кількість голосів виборців.

Вибори до Верховної ради Криму, обласних і міських рад (більше 90 тисяч жителів) будуть проходити за пропорційною системою з відкритими списками. Спочатку виборець повинен обрати партію, а потім депутата з цієї партії. Мандати отримають місцеві організації партій, який подолали бар'єр у 5%.

Кількісний склад депутатів у місцевих радах буде залежати від кількості виборців в окрузі. Наприклад, якщо виборців менше тисячі, рада буде складатися з 12 депутатів, від 500 тисяч виборців до мільйона – 64 депутати, 1-2 мільйони виборців – 84 депутати, понад 2 мільйони – 120 членів місцевої ради.

Цікаво, що на місцевих виборах депутатів не передбачено самовисування. Список кандидатів у бюлетені партія повинна затвердити на зборах, крім того, у ньому повинен бути дотриманий гендерний баланс – щонайменше 40% представників однієї статі.

Сільських, селищних, міських голів та сільських старост (населення до 90 тисяч осіб) обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості: переможе кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів. Міських голів (у містах з населенням понад 90 тисяч) обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості: перемогу отримає кандидат, за якого проголосують більше 50% тих, хто прийшов на вибори.

Отже, виборча система, за якою будуть здійснюватися вибори депутатів усіх рівнів та сільських, селищних, міських голів та старост закріплена у ст. 192 Виборчого кодексу України.

Передбачається, що вибори депутатів проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища, міста, територія утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади, територія району в місті.

У кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Вибори депутатів районної ради проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, межі яких збігаються з межами сіл, селищ, міст, територій об’єднаних сільських, селищних, міських територіальних громад, що входять до складу відповідного району.

У кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, міських (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) рад проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднаної міської територіальної громади, від регіональних (республіканських в Автономній Республіці Крим, обласних, міських) організацій політичних партій.

У кодексі для округів, менших ніж 90 тисяч виборців, знімається обов'язковість балотуватися лише під прапором партії – це одна з важливих переваг Виборчого кодексу. Кожна територія, включена в громаду, матиме своє представництво у місцевій раді.

Сім тисяч існуючих місцевих рад підуть на вибори за специфічною багатомандатною мажоритарною системою. Більшість громад зараз в Україні об'єднуються, розширюються, і вони включають в себе різні населені пункти, саме така система набагато краще дозволить представити кожне село, кожне селище, кожний закуточок у складі місцевої ради. Адже територія буде розподілятися на округи, які між собою більш-менш рівні, за винятком 15% за кількістю виборців, де населені пункти є нерозподільними. Тобто, якщо населені пункти є маленькими (хутори, станції або дуже маленькі села), то вони «збиваються» в один округ, і цей округ матиме більше, ніж одного місцевого депутата. Це набагато краща система, ніж система партійних списків" (О. Солонтай).

Така система вирішує питання «порожніх округів» – йдеться про ті території, які не матимуть жодного представника громади в раді. Також є пропозиції про зниження порогу у 90 тисяч виборців, яка діє для 30 міст в Україні, але «зниження цього порогу є кроком назад, адже загрожує тим, що деякі округи знову не матимуть депутатів» (О. Солонтай).

Процес голосування та заповнення бюлетеня: виборець буде голосувати не лише за організацію партії, але й окремо за кандидата від цієї організації партії. Про це йдеться в ч. 2 ст. 243 Виборчого кодексу, а саме вказується, що у виборчому бюлетені зазначаються визначений жеребкуванням номер кожної організації партії, повна назва відповідної організації партії. Праворуч від повної назви кожної організації партії розміщується порожній квадрат.

Під повною назвою розміщуються порядкові номери, прізвища та ініціали усіх кандидатів у депутати, включених до відповідного регіонального виборчого списку. Під порядковим номером, повною назвою організації партії та порядковими номерами, прізвищами та ініціалами усіх кандидатів, включених до відповідного регіонального виборчого списку організації партії, яка в порядку черговості організацій партій у виборчому бюлетені вказана останньою, на відстані не менше ніж три сантиметри від назви такої організації партії великими літерами зазначається текст «Від організації партії, за яку я проголосував (проголосувала), підтримую кандидата у депутати», праворуч від якого розміщується прямокутник, у якому зазначається знак «№» з вільним полем для написання номера кандидата в депутати.

Вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості в єдиному сільському, селищному, міському виборчому окрузі, що збігається відповідно з територією села, селища, міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади

Вибори старости села, селища проводяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія одного або декількох населених пунктів (сіл, селищ), визначених сільською, селищною, міською радою об’єднаної територіальної громади з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту.

Місцеві вибори восени 2020 року змінять розклад політичних гравців. Партія «Слуга народу» залишається лідером підтримки українців у більшості містах з тенденцією втрати голосів.

Ухвалення нового Виборчого кодексу – це один із кроків на шляху реалізації виборчої реформи. Але сам кодекс не є панацеєю у цій реформі, зокрема він не вирішує питання боротьби з корупцією на виборах.

Виборчий кодекс містить прогресивні аспекти, як то запровадження територіальних та регіональних представництв ЦВК, цифрові технології у виборчому процесі, навчання для членів комісій, доступність виборчого процесу для людей з інвалідністю.

«Наразі в Україні немає панівної моделі електоральної поведінки. Порядок денний визначають соціальне напруження, непевність у завтрашньому дні, нестабільна економічна ситуація, що породжує апатію та розчарування. Перед кожними виборами формуються нові потреби та запити суспільства. Розчарування додає і ситуація із карантином, оскільки виборці бачать неефективність дій саме місцевої влади. Більшість виборців зроблять свій вибір на користь конкретної політичної сили, пов’язуючи з нею надію на вихід із кризи як на національному, так і на особистому рівнях». зазначає О. Сурняк.

Отже, згідно з чинним законодавством, місцеві вибори мають відбутись в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень, тобто 25 жовтня 2020 року. Пройти вони мають одночасно на всій території країни – виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та міських голів.

Радимо прочитати:

  1. Батанов О. Статус громади у пошуках оптимального варіанту конституційної моделі місцевого самоврядування в сучасній Україні: теорія і практика / О. Батанов // Юридична Україна. – 2015. – № 10/11/12. – С. 48-64.
  2. Бойко О. Проблематика забезпечення представництва у місцевих радах на прикладі Закону України «Про місцеві вибори» / О. Бойко // Публічне управління і адміністрування в Україні. – 2019. – № 13. – С. 105-108.
  3. Голуб А. Кодекс із відкладеною дією / А. Голуб // Український тиждень. – 2019. – № 29. – С. 8-10.
  4. За якою системою проходитимуть місцеві вибори [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://decentralization.gov.ua/news/12087 (дата звернення: 26.05.2020).
  5. Закон України «Про місцеві вибори» [Електронний документ] : із змінами, внесеними згідно із Законами № 114-IX від 10.09.2019, № 524-IX від 04.03.2020. – Режим доступу:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/595-19/print (дата звернення: 26.05.2020).
  6. Кафарський В. Структура та функції органів самоврядування об'єднаної територіальної громади / В. Кафарський; Х. Коновейчук // Молодий вчений. – 2017. – № 5.1 спец. вип. – С. 45-49.
  7. Місцеві вибори в Україні: проблеми правового регулювання / заг. ред. Д. С. Ковриженко. – К. : ФАДА, 2006. – 136 с.
  8. Остапець Ю. О. Сучасний стан та регіональна конфігурація партійної системи України / Ю. О. Остапець; М. І. Лешанич // Політикус. – 2019. – № 2. – С. 39-45.
  9. Рейтинг городских голов – 2020 / С. Шмелева, П. Харламов, В. Литонинский, О. Байвидович // Корреспондент. – 2020. – № 4. – С. 24-44.
  10. Сурняк О. Як зміниться розклад політичних сил у регіонах після місцевих виборів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ua.112.ua/mnenie/yak-zminytsia-rozstanovka-politychnykh-syl-u-rehionakh-pislia-mistsevykh-vyboriv-534598.html (Дата звернення: 27.05.2020)

Укладач: провідний бібліограф Т. С. Федько

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 111213
14 15 16 17 181920
21 22 23 24 25 26 27
28293031