Віжічаніна Л. Клуб любителів історії "Кліо"

Клуб любителів історії «Кліо»

Лілія Віжічаніна, бібліограф Херсонської обласної
універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара

У статті проаналізовано склад учасників та основні форми роботи Клубу любителів історії «Кліо», що діє при Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Людина освічена — та, яка знає,
де знайти те, чого не знає.
Георг Зіммель

Сьогодні публічні бібліотеки зазнають деяких трансформацій, вони все більше перетворюються в центри дозвілля, місця зібрань місцевої спільноти за інтересами. Це стосується і Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара. Активна діяльність клубних об'єднань на її базі — яскраве свідчення того. Нині саме бібліотечні клуби значною мірою задовольняють потребу в спілкуванні однодумців, допомагають знаходити об'єктивні відповіді на актуальні запитання, роблять нас освіченішими, вихованішими й толерантнішими, тому очевидно, що в цього напряму бібліотечної діяльності є велике майбутнє.
Майже два роки на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара діє клуб любителів історії «Кліо». Мета його діяльності — вивчати історію України в контексті світової історії, залучаючи наявну в бібліотеці літературу, популяризувати історію рідного краю серед широких верств населення.
Сьогодні активними учасниками клубу є близько 20 осіб. Це люди різного віку: від старшокласників до пенсіонерів; різних національностей — башкири, вірмени, росіяни, узбеки та українці; різних професій: поряд з істориками й археологами в засіданнях Клубу беруть участь бізнесмен, художник, повар, медсестра та швачка. Але всіх їх об'єднує любов до історії.
Робота Клубу стала можливою насамперед завдяки ресурсам бібліотеки — наявній джерельній базі, яка допомагає знаходити об'єктивні відповіді на запитання, а також технічному оснащенню, яке дозволяє проводити віртуальні майстер-класи, відео-конференції, переглядати документальні та художні фільми.
У своїй діяльності Клуб любителів історії «Кліо» використовує різні форми роботи, найпоширеніші серед них — бесіди та дискусії, історичні вечори, які є реконструкціями певних історичних періодів. Так, під час «козацької вечірки-караоке» учасники клубу ознайомилися з музичними інструментами козаків, особливостями козацьких пісень, їхньою тематикою, а потім самі їх із задоволенням виконували. Також під час реконструкції «святкових українських вечорниць» учасники Клубу любителів історії отримали можливість познайомитися із тим, як українська молодь проводила своє дозвілля в XIX ст., які страви традиційно були присутні на столі під час святкових вечорниць, у яких забавах молодь брала участь.
Серед членів Клубу користуються популярністю і вже стали традиційними ретро-вечірки — вечори відпочинку в стилі 60-х, 80-х і 90-х років XX століття. На них члени Клубу за допомогою друкованих видань, фільмів, мультфільмів і телепрограм того чи іншого часу відтворюють атмосферу тих років — співають тогочасні пісні, танцюють під популярні хіти тих років.
Цікавою і корисною для учасників Клубу є така форма зустрічей, як фітобар «Калинки-малинки», що допомагає більше дізнатися про рослини — народні символи України, познайомитися з легендами, пов'язаними з ними, а також із цілющими властивостями рослин.
Традиційною для засідань Клубу є тема «Походження свят у світлі історичних джерел». Багато засідань Клубу було присвячено питанням походження таких свят, як Новий рік, Різдво, Великдень і Трійця.
Яскравою і неповторною сторінкою життя Клубу «Кліо» є виїзні засідання. Досліджувати краєзнавчу проблематику учасникам Клубу допомагають спільні поїздки в козацькі плавні, екскурсії в міський ботанічний сад і краєзнавчий музей. Співробітники музеїв — професійні історики та археологи — є бажаними гостями на засіданнях Клубу, частина з них — постійні активні учасники.
За ініціативи активного учасника клубу О. Базилєва в березні 2013 р. було відкрито ще один клуб — «Дивослово», мета якого — удосконалити навички спілкування українською мовою. Велика увага на засіданнях клубу приділяється саме діловому спілкуванню — умінню правильно вести бесіди, дискутувати, доводити свої думки тощо.
Популярними стали інтегровані засідання Клубу любителів історії «Кліо» та клубу «Дивослово».
Такі засідання з виконанням практичних завдань допомагають отримати вичерпні відповіді на запитання, що розглядаються. Діяльність Клубу висвітлюється на сайті відділу наукової інформації та бібліографії «Віртуальний бібліограф», де створена окрема сторінка — «Клуб любителів історії» (Режим доступу: http://biblio.lib.kherson.ua/klub-lyubiteliv-istori.htm). Для інтерактивного спілкування в соціальній мережі «Фейсбук» створена група «Клуб любителів історії».
Таким чином, Клуб любителів історії «Кліо» створює сприятливі умови для самореалізації та гармонійного розвитку своїх учасників, його діяльність спрямована на гуманізацію та демократизацію української спільноти.

// Історія України. – 2014. - № 10(трав.). - С. 25-26.

Календар подій

      1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
16171819202122
23242526272829
3031