Головна Книжковий майданчик Бібліографічні огляди Цікаві видання Херсонського видавництва "Наддніпряночка"!

Цікаві видання Херсонського видавництва "Наддніпряночка"!

ЛЕГЕНДИ І ТАЄМНИЦІ СТАРОГО ХЕРСОНА

Хто з корінних херсонців не чув про неймовірні багатства таємничих херсонських підземель, про золоту карету імператриці Катерини ІІ, загублену десь у недосліджених лабіринтах під містом, про велетенських мешканців дніпровських вод і незліченні скарби, приховані в херсонській землі? Усе таємне і нерозгадане неодмінно вабить допитливих, розумних і небайдужих, а отже, нова книга Віктора Хмеля прийде читачам до смаку!

«Херсонские истории, предания и были» – таку назву отримала нова книга, що вийшла друком у Херсонському видавництві «Наддніпряночка». У ній зібрані нариси, створені Віктором Хмелем, більш відомого під псевдонімом Олександр Захаров, протягом довгої журналістської практики. Основа сюжетної канви – інтерв'ю з очевидцями, старожилами Херсона та газетні хроніки XIX–XX століть. Унікальність і неповторність історій – у тому, що вони гармонійно відтворюють атмосферу реального повсякденного життя херсонців недалекого минулого.
Жанрові замальовки з буднів херсонських торговців, циркачів, шукачів скарбів, візників, рибалок, поліцейських не лише подарують вам надзвичайний ефект присутності, а й дозволять насолодитися неповторною авторською графікою. Адже кожна історія з життя місцевих обивателів майстерно проілюстрована виразними самобутніми малюнками автора.
Визнаний метр жанрової карикатури, вдумливий документаліст і талановитий оповідач Віктор Хмель давно відомий серед херсонців, що полюбляють читати. Не дивно, що саме йому як головному історіографу-архіваріусу й своєму постійному авторові популярна газета «Гривна» доручила відкрити свій ювілейний 1000-й номер, а Херсонське видавництво «Наддніпряночка» запропонувало випустити його історичні хроніки окремою книгою.
Власне багатий журналістський досвід та професійна підтримка творчого колективу «Наддніпряночки» й дозволили Віктору Хмелю реалізувати свою давню мрію. У більш ніж півсотні глав читач знайде чимало цікавих, захоплюючих, повчальних, часом веселих і сумних історій про Херсон та його жителів початку ХХ століття. На вас чекають розповіді про незвичайні знахідки і овіяні легендами козацькі скарби; таємниці Дніпра та його цар-рибу; знайомство херсонців з авіацією, двоколісним «швидконогом» та автомобілем; перший міський біоскоп і циклодром для велосипедних перегонів, дачний сезон і літні розваги в старому місті; перший футбольний матч і найвдаліші циркові гастролі, суворі правила місцевої торгівлі та конкуренцію судновласників, таємничу мову закоханих, модні штучки, шароварні баталії та навіть про війну... іграшок!
Присутність автора в книзі – відчутна, але не нав'язлива: ніби ви спілкуєтесь з добре знайомим вам другом, сусідом, колегою. Ну ось, звертається до вас В.Хмель: хіба ви не замислювалися, що всі легенди й перекази про древні скіфські й половецькі скарби – не такі вже й вигадки, адже ще в Херсонській губернії наприкінці XIX – початку XX століття існували цілі артілі селян, які в період зимового безробіття йшли у степ на розкопки курганів?! Чи знали ви, що понад 100 років тому і наш губернський Херсон трясла горезвісна золота лихоманка, і початок їй поклала щаслива знахідка золотоносного шару піску на Військовому форштадті?! А чи чули ви, що про херсонські таємні ходи говорять? Нібито ведуть вони з території старої фортеці далеко за місто. І навіть знаходяться очевидці, які нібито пройшли цими ходами від центру міста до Степанівських каменоломень або ж до руїн Благовіщенського жіночого монастиря в навчгоспі Приозерному!
Книга рясніє цікавими фактами, побутовими подробицями. Не багатьом, наприклад, відомо, що на початку ХХ століття справжнім скарбом для херсонців було не золото, а... звичайний очерет! Їм покривали і утеплювали дахи, розпалювали печі, використовували для огородження подвір'їв. Рішенням міської управи дніпровські плавні були розділені на ділянки, які суворо охоронялися від всіляких посягань з боку сторонніх осіб. Існувала навіть така посада як сторож плавнів! Найстрашнішим лихом херсонці і жителі навколишніх сіл вважали пожежу в плавнях, яка за лічені хвилини могла знищити зимові запаси палива і будівельного матеріалу. А на херсонських ринках особливою популярністю користувалися звичайні шматки льоду. Їх заготовляли, рубали на Дніпрі й продавали місцевим жителям підприємливі херсонці для облаштування невеликих льодників-холодильників.
Захоплюють і винайдені нашими попередниками прості рішення насущних проблем: як херсонці приструнчили докучливих рекламних агентів і розвинули в місті «візницьку справу» та автобусне сполучення; як навчили приватних перевізників ввічливості та охайності; як боролися зі стихійними сміттєзвалищами і рятувалися від виснажливої літньої спеки; як оголошували бій безкультур'ю і базарній лайці... Ще багато корисного і цікавого можна дізнатися з херсонських історій і бувальщин.
На сторінках книги з легкої руки Віктора Хмеля ви познайомитеся і з простими херсонцями, і з такими вельми колоритними персонажами, як 110-річний старець Овсій Бондаренко, який стверджував, що під містом в районі Старих різень (нині – центр Херсона, вулиця Радянська), запорожцями зарита «незліченна сила грошей»; дід Каланчак, що любив розповідати про скарби на околицях міста; або вельми неоднозначний пан П., добре відомий в Херсоні шукач скарбів, який представив документи про те, що і його батько, і дід, і прадід завжди займалися пошуками скарбів. От тільки чотири покоління шукачів скарбів так нічого й не знайшли, проте, не можна не погодитися з автором, напевно, знищили безліч цінного історичного матеріалу...
Сповнена книга і історій, майже анекдотичних - як у Херсоні у цигана коня вкрали, а селяни вигравали в популярній лотереї-алегрі верблюдів та імператорські вази, як з рогу оленя місцеві жителі чудодійне зілля виготовили, а космічні прибульці Херсонську губернію відвідували, як у нас урочисто кінець світу 1910 року зустрічали, а херсонські в’язні по цеглинці Тюремний замок розбирали!
Ось такі вони – «Херсонские истории, предания и были»... Ця книга – як чарівна скринька, несподівано відшукана нащадками з недалекого минулого, у якій деколи складно відрізнити правду від вигадки, а історичні свідчення – від народного переказу. Однак усе це разом і створює той неповторний херсонський колорит, який так вабить усіх допитливих.
Завдяки спільним зусиллям автора і творчого колективу «Наддніпряночки» книга вийшла надзвичайною: у лаконічному дизайнерському оформленні, де на першому місці – автор і його художнє бачення описуваних подій, на 244 сторінках, щедро ілюстрована – вона, разом зі своїми героями, запрошує читачів здійснити подорож у захоплюючий світ пригод і авантюр Херсона XIX–XX ст.
З книгою можна ознайомитися в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара та придбати її у салоні-магазині «Наддніпряночка» за адресою:
м. Херсон, просп. Ушакова, 16-А та інших книжкових магазинах міста.
Довідки за тел.: (0552) 42-47-66, 42-45-00, 42-47-70.

ВІДОМІ ОСОБИСТОСТІ В ІСТОРІЇ ХЕРСОНЩИНИ

XVIII сторіччя… Грім гармат, дзвін шабель, заграви від палаючих турецьких фортець. Заселення нових земель, будівництво міст. Заснування Чорноморського флоту. Фантастичні та зухвалі проекти відродження Візантійської імперії та підриву Дніпровських порогів... Майже кожна історична постать, яка уславилася в ті часи на теренах Херсонщини, заслуговує на окрему книгу. Це – видатні полководці, адміністратори, медики, митці.
На допомогу сучасникам, усім, хто цікавиться історією рідного краю, наочніше уявити людей та події минулого, провести часові паралелі, дізнатися про місця, що й сьогодні ще нагадують про XVIII сторіччя на території сучасного Херсона та області, Херсонське видавництво «Наддніпряночка» випустило в світ комплект плакатів-портретів «Відомі особистості в історії Херсонщини. XVIII ст.». До нього ввійшли портрети 10 відомих діячів XVIII сторіччя – губернатора Новоросійського краю Г.О. Потьомкіна, першого архітектора міста М.М. Вєтошнікова, будівничого І.А. Ганнібала, неперевершеного полководця О.В. Суворова, командувача Чорноморського флоту Ф.Ф.Ушакова, Катеринославського губернатора І.М. Синельникова, талановитого підприємця М.Л. Фалєєва, учасника морських баталій шотландця Дж.П. Джонса, українського лікаря Д.С. Самойловича (Сушковського), військового осавула Славного Війська Запорозького Низового С.Г. Білого з короткими біографічними довідками, коментарями та додатковими світлинами, що ілюструють їхній зв’язок з Херсонщиною.
Для друку повнокольорових портретів розміром 32х45 см Херсонське видавництво «Наддніпряночка» скористалося високопрофесійним обладнанням HEIDELBERG. Світлини, що надали місцеві краєзнавці та Інститут історії НАН України, стануть у нагоді учням та викладачам історії, географії, краєзнавства. Це чудовий наочний матеріал, що може бути використаний для оформлення профільних кабінетів, залів та інших навчальних аудиторій, куточків з історії Херсонщини чи до пам’ятних дат. Короткі біографічні довідки та коментарі до портретів склали відомі херсонські історики О. Паталах та С. Дяченко.
У перспективі – випуск плакатів-портретів діячів ХІХ-го, кінця ХІХ-го – початку ХХ-го, ХХ сторіч. Наразі видавництво вивчає попит на майбутній тираж комплекту плакатів-портретів «Відомі особистості в історії Херсонщини. ХІХ ст.». Ви можете залишити заявку на його придбання за телефоном 0552-42-47-70.
З комплектом плакатів-портретів «Відомі особистості в історії Херсонщини. XVIII ст.» можна ознайомитися в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гончара та придбати у салоні-магазині Херсонського видавництва «Наддніпряночка» за адресою:
м. Херсон, просп. Ушакова, 16-А та інших книжкових магазинах Херсона. Довідки за телефонами: (0552) 42-47-66, 42-45-00, 42-47-70.

Юлія Майнер

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
2930