Сонячна алея по той бік стіни

Учасники клубу «КЛІО» жваво цікавляться не лише історією рідного краю, але й подіями всесвітньої історії. Так, останнє засідання клубу було присвячено повоєнній Німеччині. З доповіддю «Головний герой новели Томаса Бруссіга – Берлін» виступила керівник проекту «Заочний абонемент» Гете-Інституту в Херсоні, провідний бібліотекар ХОУНБ ім. Олеся Гончара Оксана Кордонюк:

Чим є Берлін для німців? Як вплинули події Другої світової війни на їх життя? Що призвело до побудови стіни, яка поділила Берлін та усю Європу на дві половини? Саме на ці питання ми намагалися дати відповіді разом, використовуючи статті німецьких науковців та журналістів.

Який вигляд мав Берлін до травня 1945 року?

Велику роль у становленні Берліна як адміністративного, культурного та наукового центру відіграли політичні діячі Фрідріх Великий та Отто фон Бісмарк. Але архітектурні споруди, замки та церкви були майже вщент знищені авіацією у квітні – травні 1945 року.  Німці відбудували усі значимі пам’ятки архітектури, а деякі так і залишили в руїнах на згадку нащадкам про руйнівну силу війни.

Проблем у житті Берліна після війни було багато. Серед них – союзна в'язниця замку Шпандау, відома як «замок семи неповішених», де відбували покарання сім в’язнів, засуджених Нюрнбергським трибуналом. Ця в'язниця проіснувала аж до 1988 року.

І все ж найбільшою проблемою для Берліна була стіна, яка розділила місто та усю Європу на дві половини. Про життя людей за «залізним занавісом» розповідає Томас Бруссіг у своїй новелі «Сонячна алея». За стіною не лише живуть, а ще й закохуються, веселяться, мріють... Адже головні герої новели – це підлітки, яким ще доведеться у недалекому майбутньому пережити падіння цієї стіни. Але це вже інша історія. Можливо, й ця історія колись стане основою для сюжету нової новели Томаса Бруссіга.

Після розповіді доповідача у присутніх було багато запитань. Це свідчить про те, що події Другої світової війни, життя та боротьба двох політичних таборів  – соціалістичного та капіталістичного – ще довго будуть темою обговорень та дискусій.

Календар подій

123 4 5 67
8 9 10 11 121314
15161718192021
22232425262728
293031