Головна Новини Археологія і тоталітарний режим

Археологія і тоталітарний режим

09.05.2024 07:03

Травневий «Вечір історії з Гончарівкою» був надзвичайно пізнавальним та дискусійним. Під час зустрічі розібрали різні шляхи взаємодії археології і тоталітарного режиму. Лектор – археолог Сергій Нємцев, поділився з нами думками, які виникли в нього після прочитання книги російського «археолога» І. Єремєєва «Славяне и норманны к северу от Днепра».

Та спочатку ми поговорили про німецького археолога Густава Коссінну. Після його смерті націонал-соціаліалістична партія зробила з нього «творця арійської археології», хоча насправді він зробив великий внесок у розвиток археологічних методів. У 1895 р. Коссіна сформулював «метод археології проживання», суть якого полягає в картографуванні археологічних знахідок: збіги ареалів одночасних речей дозволяють виділяти культуру археологічну, відповідну території давніх народів. За археологічними даними Північної Німеччини та Південної Скандинавії, Коссіна наполягав на спадкоємному зв'язку між культурою германців, відомих за письмовими джерелами, і ранніми культурами: в зону цих культур для неоліту поміщав прабатьківщину індоєвропейців («індогерманців»). За поширенням наконечників копій, фібул та глиняних судин розділив германців на східних та західних. Виділив ряд «провінцій», які співвідніс із зонами розселення та походами індогерманців (так звані «14 походів»), відводячи їм провідну роль в історії Європи з неоліту. Ці спостереження використовувалися для обґрунтування переваги «арійської раси» та непорушне право арійців на території, зайняті в давнину, що набуло ідеологічного завершення та поширення в нацистській Німеччині.

Пан Сергій розповів, що паралельно з Коссінні історик Костіцин використовував ці ж методи для виділення археологічної культур на території Російській імперії. Він спробував локалізувати літописні племена, але дослідження його не стали шовіністичними.

Розібрали ми і книгу російського «археолог»  І. Єремєєва. Свою передмову він починає з визначення етнічності в археології, а потім досліджує, як відбувалася слов’янська колонізація. Автор зазначає, що ця колонізація не була можлива мирним шляхом, захоплення територій супроводжувалося геноцидом. Тобто цей «археолог» виправдовує археологічними аргументами практику своїх пращурів та сучасних співвітчизників.

Під час зустрічі були жваві обговорення з приводу цієї книги та всього, що відбувається зараз. Страшно стає від усвідомлення того, що відбувається в головах так званих російських вчених і до чого ще вони можуть додуматися.

Дякуємо пану Сергію за цікаву та актуальну бесіду. Всі ми повинні дбати про свій розвиток критичного мислення, а також знати інструменти пропаганди, які використовує споконвічний ворог, в обличчя.

Календар подій

123 4 5 67
8 9 10 11 12 1314
151617 18 19 20 21
2223 24 25262728
293031