Головна Новини Археологія і тоталітарний режим

Археологія і тоталітарний режим

09.05.2024 07:03

Травневий «Вечір історії з Гончарівкою» був надзвичайно пізнавальним та дискусійним. Під час зустрічі розібрали різні шляхи взаємодії археології і тоталітарного режиму. Лектор – археолог Сергій Нємцев, поділився з нами думками, які виникли в нього після прочитання книги російського «археолога» І. Єремєєва «Славяне и норманны к северу от Днепра».

Та спочатку ми поговорили про німецького археолога Густава Коссінну. Після його смерті націонал-соціаліалістична партія зробила з нього «творця арійської археології», хоча насправді він зробив великий внесок у розвиток археологічних методів. У 1895 р. Коссіна сформулював «метод археології проживання», суть якого полягає в картографуванні археологічних знахідок: збіги ареалів одночасних речей дозволяють виділяти культуру археологічну, відповідну території давніх народів. За археологічними даними Північної Німеччини та Південної Скандинавії, Коссіна наполягав на спадкоємному зв'язку між культурою германців, відомих за письмовими джерелами, і ранніми культурами: в зону цих культур для неоліту поміщав прабатьківщину індоєвропейців («індогерманців»). За поширенням наконечників копій, фібул та глиняних судин розділив германців на східних та західних. Виділив ряд «провінцій», які співвідніс із зонами розселення та походами індогерманців (так звані «14 походів»), відводячи їм провідну роль в історії Європи з неоліту. Ці спостереження використовувалися для обґрунтування переваги «арійської раси» та непорушне право арійців на території, зайняті в давнину, що набуло ідеологічного завершення та поширення в нацистській Німеччині.

Пан Сергій розповів, що паралельно з Коссінні історик Костіцин використовував ці ж методи для виділення археологічної культур на території Російській імперії. Він спробував локалізувати літописні племена, але дослідження його не стали шовіністичними.

Розібрали ми і книгу російського «археолог»  І. Єремєєва. Свою передмову він починає з визначення етнічності в археології, а потім досліджує, як відбувалася слов’янська колонізація. Автор зазначає, що ця колонізація не була можлива мирним шляхом, захоплення територій супроводжувалося геноцидом. Тобто цей «археолог» виправдовує археологічними аргументами практику своїх пращурів та сучасних співвітчизників.

Під час зустрічі були жваві обговорення з приводу цієї книги та всього, що відбувається зараз. Страшно стає від усвідомлення того, що відбувається в головах так званих російських вчених і до чого ще вони можуть додуматися.

Дякуємо пану Сергію за цікаву та актуальну бесіду. Всі ми повинні дбати про свій розвиток критичного мислення, а також знати інструменти пропаганди, які використовує споконвічний ворог, в обличчя.

09.05.2025
 
Стереотипи і когнітивні пастки, шляхи їх подолання: онлайн-тренінг для педагогів Херсонщини в рамках проєкту «Школа інформаційного комфорту»
08.05.2025
 
Розмова про традиції, звичаї та ритуали
07.05.2025
 
Херсон-Харків об’єднані українською: ментальне здоров’я і щоденні ритуали – тема для роздумів і розмов
06.05.2025
 
Дезінформація в соцмережах та розвагах: онлайн-тренінг для херсонських педагогів
01.05.2025
 
Депортація кримських болгар крізь призму родинної історії
30.04.2025
 
Історія в датах і постатях: онлайн-презентація «Календаря знаменних та пам’ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу»
29.04.2025
 
Як отримати повторні свідоцтва та витяги про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні
27.04.2025
 
Як зареєструвати шлюб в Україні під час війни. Шлюб з військовослужбовцем
24.04.2025
 
Граємо, читаємо, міркуємо: квітнева зустріч «єдиних»
24.04.2025
 
Презентація роману Ірини Ковальчук «Мої діти війни. Рік надії»

Календар подій

    1 234
5 6 7 8 9 1011
12131415161718
19202122232425
262728293031