Пам’ятки права Литовсько-руської доби на українських землях: інформаційний дайджест. Вип. 2.
Пам’ятки права Литовсько-руської доби на українських землях: інформаційний дайджест. Вип. 2. / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; уклад. Т. С. Федько. – Херсон, 2017.
Де правитель на свій розсуд владу має,
там лютий звір панує,
а де статут або право гору бере,
там сам бог всім володіє
Аристотель
ПЕРЕДМОВА
Правова система Литовсько-Руської держави була віддзеркаленням своєрідного політичного становища українських князівств. Вона становила органічне продовження права Київської Русі та Галицько-Волинської держави у поєднанні з литовським і частково польським законодавством. Через це в Україні склалася досить строката система правових джерел.
Значний вплив на розвиток права Великого князівства Литовського справила Руська Правда. Литовські князі, проголосивши принцип "старовини не рухати, новини не заводити", не лише підтвердили чинність староруського права, а й надали йому державної санкції. Правова система держави сформувалася на основі синтезу давньоруського права, місцевих звичаїв та нормативних актів епохи раннього феодалізму. При цьому роль звичаєвого права в регулюванні суспільних відносин була досить значною. Тривалий час (до кінця XV ст.) воно діяло одночасно з нормами писаного права.
Мета інформаційного дайджесту – ознайомити користувачів із джерелами права Великого князівства Литовського, які є у фондах Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара.
Інформаційний дайджест включає книги, публікації з періодичних видань українською та російською мовами.
Матеріал систематизовано у два розділи. До першого увійшли джерела про формування правової культури населення України у достатутовий період Великого князівства Литовського. До другого – збірники законодавства правової системи Литовсько-Руської держави.
Інформаційний дайджест розрахований на науковців з історії права, викладачів, студентів та широке коло користувачів.
- Передумови виникнення пам’яток права Литовсько-руської доби
- Законодавство достатутової доби на українських землях
- Перший офіційно діючий збірник законів – Судебник Казимира
- Литовські Статути – пам’ятки історії законодавства та культури литовського, українського та білоруського народів
- Характеристика галузей права за Литовськими статутами
- Список літератури