2016 рік
2016
1 січня – Україна та ЄС офіційно розпочали вільну торгівлю. Хоча українські товари могли експортуватися в Євросоюз без сплати мит ще з квітня 2014 року, ця лібералізація була тимчасовою і односторонньою – в межах дії автономних преференцій ЄС. Угода про асоціацію чітко вказує, що далі режим торгівлі може змінюватися лише в бік лібералізації. Подальше спрощення умов торгівлі України і ЄС відбуватиметься протягом наступних десяти років.
січень – в Києві знайдено невідомі тексти Казимира Малевича 1920-30-х років. Зокрема, серед знайдених текстів є протоколи виступів Малевича щодо планів розробки дослідницького експериментального кабінету ІЗО в Київському художньому інституті, а також міркування щодо проблем освіти художників, створення нової академії мистецтв тощо.
14 січня – вступила в силу нова Угода між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про повітряні перевезення. Угода передбачає встановлення так званого «режиму відкритого неба», сутність якого полягає у зменшенні втручання уряду в процес прийняття авіаперевізниками рішень щодо вартості послуг, визначення маршрутів та обсягу повітряних перевезень. Це дозволить авіаперевізникам надавати більш доступні, зручні та ефективні послуги в сфері авіаційних перевезень.
10 лютого – в Україні запрацювала Державна служба з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.
лютий – українська гімнастка Ганна Різатдінова виборола «золото» у багатоборстві на міжнародному турнірі з художньої гімнастики у США Miss Valentine – 2016, показавши результат 71.900.
21 лютого – фінал національного відбору на пісенний конкурс Євробачення 2016, який провела Національна суспільна телерадіокомпанія України спільно з українським телеканалом «СТБ». За результатами голосування Україну представить співачка Джамала з піснею «1944».
14 квітня – на посаду Прем'єр-міністра України обрано Голову Верховної Ради Володимира Гройсмана. Відповідну постанову підтримали 257 депутатів із фракцій Блоку Петра Порошенка, Народного фронту, групи «Відродження» та групи «Воля народу».
26 квітня – 30-та річниця трагедії на Чорнобильській атомній станції.
15 травня – українська співачка Джамала з власною піснею «1944» здобула перемогу на 61-му пісенному конкурсі «Євробачення 2016», що відбувся у Стокгольмі.
19 травня – Верховна Рада України прийняла три постанови про перейменування комуністичних назв населених пунктів згідно з ухваленим 9 квітня 2015 року пакетом декомунізаційних законів. Нові назви отримали майже 300 сіл та селищ, 9 районів і 7 міст: Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Артемове, Ульяновка, Комсомольськ, Кузнецовськ та Цюрупинськ. Всього в Україні планується перейменувати 1012 населених пунктів та районів.
16 червня – Верховна Рада України прийняла звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія про визнання незалежності Української православної церкви, та визнання останньої єдиною легальною православною організацією на території України. Звернення було підготовлене групою народних депутатів у співпраці з представниками українських православних церков, у тому числі й проукраїнського крила Української православної церкви Московського патріархату. На думку української еліти, яка підготувала звернення, визнання незалежності української церкви виправить історичну несправедливість, а саме те, що у 1686 році київська митрополія була передана з підпорядкування Константинополя в підпорядкування Москви, що означало релігійну анексію України.
28 червня – 20-та річниця прийняття Конституції України. Прийняття Основного Закону закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
липень – розпочалася Всеукраїнська хресна хода миру, любові і молитви за Україну, організована Українською православною церквою Московського патріархату з нагоди Дня хрещення України-Русі. Перша хода стартувала 3 липня зі Свято-Успенської Святогірської лаври в Донецькій області. Друга – у суботу 9 липня. Віруючі зібралися в Свято-Успенській Почаївській лаврі на Тернопільщині, де провели молебень, а потім вирушили в напрямку столиці. Учасники ходи 27 липня зустрілися на Володимирській гірці в Києві і пройшли в Києво-Печерську лавру. При цьому, навіть самі служителі церкви серед цілей ходи вбачають натяки не лише на духовний, а й на політичний підтекст цього дійства. За допомогою хресного ходу Московський патріархат переслідує ряд цілей, одна з яких – демонстрація прихильності українців ідеї "русского мира".
5-21 серпня – в Ріо-де-Жанейро відбулися XXXI Літні Олімпійські ігри. Україна завоювала 11 олімпійських медалей: 2 золоті, 5 срібних та 4 бронзових. Гімнаст Олег Верняєв виграв першу золоту медаль, а також здобув срібну медаль у багатоборстві. Другу золоту медаль виборов Юрій Чебан (веслування на каное). «Срібними» призерами стали - стрілець Сергій Куліш, жіноча команда з фехтування на шаблях, борець Жан Беленюк, п'ятиборець Павло Тимощенко. «Бронза» - у шаблістки Ольги Харлан, стрибуна у висоту Богдана Бондаренка, веслувальників Дмитра Янчука і Тараса Міщука та гімнастки Ганни Різатдінової. В командному заліку Україна зайняла 31-е місце.