1991 рік
1991
24 серпня – позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила історичний документ виняткового значення для українського народу – Акт проголошення незалежності України. Каталізатором для цього рішення став державний переворот у СРСР 19-21 серпня 1991 року. Згідно з Актом, територія України стала неподільною і недоторканою, на якій чинними стали винятково Конституція і закони України.
8 жовтня – Верховна Рада України ухвалила закон «Про громадянство України». Право стати громадянином України одержав кожний, хто проживав на її території на час проголошення закону.
1 листопада – було проголошено Декларацію прав національностей України, яка гарантувала всім народам та національним групам, що проживають на території України, рівні політичні, економічні, соціальні та культурні права.
4 листопада – Верховна Рада України ухвалила закон «Про державний кордон України».
1 грудня в Україні відбулися вибори першого президента незалежної України. З шести кандидатів перемогу здобув Леонід Кравчук. Водночас було проведено Всеукраїнський референдум, на якому за незалежність України проголосувало понад 90% учасників.
2 грудня Україну визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія, 5 грудня – Росія і Болгарія, 19 грудня – Швеція, 24 грудня – Норвегія, 25 грудня – Сполучені Штати Америки. Всього протягом першого року незалежності Україну визнали понад 140 держав світу.
7-8 грудня в Біловезькій Пущі в Білорусі лідери України, Росії, Білорусі (Л. Кравчук, Б. Єльцин, С. Шушкевич) констатували розпад СРСР і підписали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).