Жанрова палітра сімейного читання

 2. Жанрова палітра сімейного читання

Всі ми бажаємо нашим дітям добрих друзів,
але не завжди знаємо, де таких друзів відшукати.
Але вони поруч! Вони у вас вдома, на книжковій полиці.
Л. І. Кузьмін

Будинок, в якому є діти, важко уявити без дитячих книг. Дитяча книга в родині - індикатор турботи старшого покоління про виховання та освіту молодших, показник взаєморозуміння, що складається між ними.
Дитина ще не народилася, а батьки вже стурбовані, як виховати гідну людину, як забезпечити їй успіх у житті, як пристосувати її до життя в мінливому суспільстві. Відповідь дають фахівці: треба якомога раніше долучити дитину до книги. Саме вона здатна створити передумови для успішного входження дитини в інформаційне суспільство, порушити і реалізувати творчий потенціал, розвинути лінгвістичні здібності, мислення, інтелект і фантазію, сформувати правильне уявлення про життєві цінності. Книга, як відзначають фахівці, є пріоритетним каналом зв'язку між поколіннями. По повноті відомостей, що містяться в ній, по грунтовності пояснень, надійності фіксування вона не має собі рівних серед інших засобів масової інформації.
Сучасний книжковий ринок надає батькам величезний вибір книг для дітей. На відміну від 1970-1980-х років (періоду «книжкового голоду») нинішній книжковий ринок спроможний задовольнити будь-які потреби в дитячій книзі. Комерціалізація книговидання позитивно позначилася на стані ринку дитячих книг. Помітно збільшився їх випуск, покращилася їх якість, розширилася тематика, більш привабливим став їх зовнішній вигляд, стало більше видань довідкової та енциклопедичної книги, ринок наситився перекладною дитячою літературою. З іншого боку, велика кількість книг, серед яких опинилося багато розважальної продукції масової культури, ускладнила вибір літератури. Чимало батьків, стоячи біля прилавків книгарень, не знають, що вибрати для своєї дитини. Дослідження свідчать про низьку компетентність сім'ї в критеріях відбору кращої літератури для своїх дітей. У коло дитячого читання найчастіше потрапляють книги сумнівної якості: трилери, бойовики, містика і т. п. Серед них чимало книг антигуманної спрямованості, що оспівують зраду, підступність, обман.
У сучасних умовах, як ніколи раніше, стала актуальною проблема допомоги сім'ї у підборі літератури для дітей. Необхідність такої допомоги викликана також і скороченням купівельної спроможності багатьох сімей. Згідно з опитуваннями, частина населення виявилася вимушеною різко скоротити придбання книг в сімейну бібліотеку, в тому числі і дитячих. Допомоги, як показує досвід, потребують і ті, чиї фінансові можливості не обмежені. Купівля випадкових, хоч і дорогих книг, не включених у смислову єдність з іншими, знецінює домашнє зібрання. Багато книг в ньому «не працює» на виховання і розвиток дитини, лише засмічує книжкові полиці. Головна умова добре скомплектованої бібліотеки для дітей - розуміння критеріїв підбору потрібної літератури. Такими критеріями є:
- доступність для даного віку;
- перевірка якості видання часом;
- визнання цінності книги як з боку дітей, так і дорослих;
- здатність книги бути помічником в навчанні;
- наявність ілюстративного матеріалу; гуманістичний зміст;
- образна мова.
Традиції книговидання сформували три чітко різних напрямки в репертуарі дітячого читання. По-перше, це спеціально створювана література для дітей; друге - адаптація творів, адресованих дорослим, по-третє - видання, які непризначені для юних читачів,  але мають потенційні можливості використання їх у дитячому читанні.
Сімейне зібрання дитячих книг багато в чому відрізняється від зібрання книг для дорослих. Дитячі книжкові полиці, особливо для дітей до 10 років, не терплять повних або багатотомних зібрань творів, в них переважають окремі ілюстровані видання або збірки. Дитячі зібрання динамічні: дитина росте, разом з нею змінюється репертуар читання і сам характер видань для дітей. Вони розраховані не лише на задоволення потреб дітей, але і на їх випередження.
Дитячі книги призначені для спільного читання і розглядання дорослими і дітьми, і тому вони мають «подвійного адресата», виступаючи сполучною ланкою між дитиною та її батьками.
Зібрання дитячих книг відрізняється видовим розмаїттям. Серед них - книги-іграшки, книжки-розкладайки, книги-картинки, книжки-розмальовки, фото-книжки та ін. Книжкові зібрання для дітей багатофункціональні - з книгами можна грати, їх можна розглядати, розфарбовувати, по ним можна вчитися читати, писати і рахувати, їх можна слухати, розвивати свій талант, збагачувати розум і серце, використовувати в практичній діяльності.
Як стверджують психологи, входження дитини в книжкову культуру треба починати з першого року життя.

   
   

  Казка навчить,

як на  світі жить
Коли звірі розмовляли : укр. нар. казки про тварин / упоряд. Т. М. Панасенко, худож. оформ. Л. Д. Киркач-Осипова. - Х. : Фоліо, 2005. - 384 с. - (Бібліотека українських казок : засн. в 2001 р.).
Чому живуть i не вмирають народні казки? – Тому що в них живе і не вмирає сам народ, його мудрість, віра і незгасне працелюбство, його джерельна совість та іскрометний жарт, бо вони упродовж віків були i залишаються чарівними проповідниками доброти й милосердя, яких сьогодні так болісно не вистачає в людських взаєминах.
Міфи і легенди народів світу : [дітям 5-12 років] / М. О. Хаткіна, О. В. Зав'язкін ; худож. О. К. Перепелиця та ін., ред. Ю. В. Жиронкіна. - Донецьк : БАО, 2006. - 656 с.
Найдавніші самобутні культури розповідають про себе мовою міфів та легенд. Ці дивовижні, сповнені первісної величі твори породжують роздуми, пробуджують фантазію. До ілюстрованого збірника ввійшли міфи, що оповідають про створення світу, про богів та героїв. Чудеса та перетворення, перемоги та поразки, доля та щасливий випадок – усе це чекає на читача.
Українські літературні казки : у 2 т. / упоряд., ред. Д. Міронова, ілюстр. та обкл. В. Савченко. - К. : Грані-Т, 2006 - 2007. - 160 с. - (Джерельце).
Книги серії «Джерельце» відкриють читачеві мудрий і чарівний світ казок. Найкращі казки зі скарбниці класиків української літератури, що супроводжуються чудовими ілюстраціями, сподіваємось, стануть безцінними помічниками у залученні Вашої дитини до витоків рідної культури.
Шевчук В. Формування життєтворчих компетентностей дітей і дорослих засобами казкотерапії / В. Шевчук // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 1. – С. 7-9.

Поезія в

становленні особистості
Гойдалки над степом : херсон. письм. - дітям / редрада: Н. Звягінцева (упоряд.) [та ін.]. - Херсон : Наддніпряночка, 2009. - 296 с. : ілюстр., фотогр. - (Літературні скарби Херсонщини).
У третьому томі антології «Літературні скарби Херсонщини» представлені твори херсонських авторів -прозаїків та поетів кінця XX - початку XXI ст., адресовані дітям шкільного віку. На його сторінках веселі, кумедні, серйозні, а іноді задумливі герої пізнають життя, дивуються його різнобарвним проявам.
Качан А. Л. Хвиля хвилю доганяє : лірич. та ігрові вірші для дітей / А. Л. Качан ; худож. К. Лавро. - Одеса : Маяк, 2007. - 168 с.
У книжці сучасного українського письменника сині хвилі моря зустрічаються із зеленими хвилями поля, а берегові вогні маяків перекликаються із посивілими від полину і часу скіфськими курганами – пірамідами причорноморських степів. Поряд із мариністикою та пейзажною лірикою у збірці широко представлені сюжетні вірші з прикметами нового часу, а також ігрова поезія, яка несе юним читачам радість відкриття скарбів рідного Слова.

Мандри

лабіринтами прози
Нестайко В. З. Казкові пригоди і таємниці : повісті-казки: для мол. шк. віку / В. З. Нестайко; Передм. А. Костецького, Худож. А. Василенко. - К. : Веселка ; Т. : Навч. кн. - Богдан, 2003. - 447 с.
Карколомні пригоди й чарівні перетворення, загадкові зникнення й несподівані з’яви, сміх, веселощі, сльози, розпач – все це химерно переплелося в іскрометних і вигадливих повістях-казках Всеволода Нестайка.

Гоян Я. П. Таємниця Лесикової скрипки : повість: для мол. шк. віку / Я. П. Гоян; вступ. сл. Д. Павличка, худож. О. Л. Лисенко. - 2-ге вид. - К. : Веселка, 2003. - 207 с.
Велику таємницю довірив малому Лесикові, героєві повісті, дід Петро: є на світі чародійна скрипка, від якої залежить воля й щастя України. Де шукати скрипку – в Карпатах, між верховин у захмарних високостях? А може, в полинових степах України? Хлопчик у пошуках розгадки цієї таємниці вирушає в мандри рідним краєм, зазнає разом з друзями різних пригод.
Жолдак Б. Капосні капці. – К.: Грані-Т, 2008. – 80 с, іл. (Серія   «Сучасна дитяча проза»)
І. Франко переповів нам свого часу сповнену дивовижних пригод східну історію про Абу-Касимові капці, котрі завдали чимало клопотів їхньому власникові, аж доки, врешті-решт, звели його в могилу. Утім, по смерті оголосили-таки через це Абу-Касима – такого бідного, що мав лише ті капці – святим... Гадаєте, на тому історія скінчилася? Ох, ні! Виявляється, згодом доля занесла оті злощасні капці в Україну, і тут із ними теж було чимало мороки.

Відкриваємо світ разом: науково-пізнавальна література в сімейному читанні
 

 
Я пізнаю світ : дитяча енциклопедiя. - К. : Школа, 2003. - Т. 1 : Свята різних народів / Авт.-упоряд. І. Полянська, Н. Іоніна, Худож. А. Снєгірьов та ін. - 2003. - 476 с.
«Свята різних народів» – один з томів популярної енциклопедії «Я пізнаю світ».Читачі дізнаються про найпоширеніші, найцікавіші, незвичайні свята, котрі нині відзначають у різних країнах світу. Видання ілюстроване, має предметно-іменний покажчик. Воно буде цікавим як для дітей, так і для дорослих.
Чугуєнко М. В. Моя Україна : ілюстр. енцикл. для дітей / М. В. Чугуєнко ; ред. О. М. Кожушко. - Х. : Ранок : Веста, 2008. - 128 с. : кольор. ілюстр. - (Я пізнаю світ : засн. в 2002 р.).
Енциклопедія розповідає про стародавню землю України, про її тисячолітню історію, про неповторні душевні якості її талановитого і стійкого народу. Прекрасна й самобутня природа України, невичерпна багатовікова культурна спадщина українців.
   
Хабер Х. Звезды / Х. Хабер ; пер. А. Г. Тоточава, илл. А. -Л. Име, Г. Вернер. – М. : Слово, Б. г. – 48 c. – (Что есть что).
Протягом тисячоліть зірки були незбагненними для свідомості людини, але вони заворожували її. Тому наука про зірки - астрономія - це одна з найдавніших. В цікавій та захоплюючій формі в книзі розповідається про народження зірок, про комети, метеорити й планети.

Які книги читати в сімейному колі? (Рекомендаційний бібліографічний покажчик для сімейного читання)

 

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

       1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 131415
16171819202122
23242526272829
30