Вічна книжниця з Херсона
(до 130-річчя від дня народження В.К. Шенфінкель)
Херсон другої половини XIX віку… Провінція…
Саме тут народилася людина, якій було визначено велінням долі все своє життя сіяти духовне у південній провінції.
Віра Костянтинівна Шенфінкель. 17 квітня 1997 року виповнюється 130 років від дня її народження. І’мя цієї людини тісно пов’язане з розвитком вітчизняної бібліографії, з історією Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки. За словами сучасників, «бібліотечна справа була для неї не тільки професією, але й справжньою життєвою пристрастю». Доказом тому служать наукові праці Віри Костянтинівни: каталоги, покажчики, звіти про роботу бібліотеки за багато років, статі у періодичних виданнях, спогади про неї учасників.
Вона почала роботу в бібліотеці після закінчення Вищих жіночих курсів ім. К.М. Бестужева-Рюміна у Петербурзі. 28 січня 1890 року загальними зборами її було обрано до складу дирекції.
Виборна дирекція тоді відала усіма напрямками роботи бібліотеки. Це були щирі ентузіасти своєї справи, бо ж працювали вони безплатно, на добровільних засадах. Для більш успішного ведення справ обов’язки між її членами були чітко розподілені. У різні роки Вірі Костянтинівні доводилося займатися бухгалтерією та палітурною справою, записом книг, веденням рукописного каталогу, карткових каталогів, обробкою статистичних даних. З 1890 по 1908 роки В.К. Шенфінкель підготувала фактичні відомості до 18 опублікованих щорічних звітів дирекції бібліотеки. І останньою друкованою працею Віри Костянтинівни став «Звіт Херсонської центральної державної бібліотеки за 1926-1927 рік» (Херсон, 1928). Ці звіти стали літописом життя бібліотеки і самої Віри Костянтинівни.
І все ж в історію бібліотечної справи В.К. Шенфінкель увійшла, в перше чергу, як бібліограф, складач та упорядник друкованих каталогів бібліотеки та бібліографічних покажчиків. «Систематический указатель отдела им. М.Е. Беккера», присвячений питанням діяльності земств і міського самоврядування, та «Указатель книг и статей отдела им. Князя Г.А. Потемки на по истории и состоянию Новороссийского края» – основні наукові праці В.К. Шенфінкель.
Крім бібліографічної, багато часу Віра Костянтинівна приділяла культурно-просвітницькій та агітаційно-пропагандистській роботі.
У червні 1926 року у Харкові проходив перший Всеукраїнський бібліотечний з’їзд, на якому були представлені 119 бібліотек, у тому числі і Херсонська в особі В.К. Шенфінкель.
Останні роки Віра Костянтинівна тяжко хворіла.
27 квітня 1928 року закінчився земний шлях цієї гідної вшанування жінки. Залишилися каталоги, покажчики, звіти, які ще зберігають тепло її рук і добру пам'ять про неї, та живуть започатковані нею традиції.
Ольга Лянсберг
(Ефир. – 1997. – 11 квіт.)
Коментарі