Цінні книжкові подарунки та їх шлях до бібліотеки
Ось уже майже десять років у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара діє Клуб любителів історії «КЛІО» та розмовний клуб «Дивослово».
Презентації книг та зустрічі з цікавими особистостями, які творять сучасну українську літературу та неупереджено висвітлюють сторінки вітчизняної історії, є невід'ємною складовою діяльності наших клубів. Переважна більшість цих зустрічей проходить з ініціативи та підтримки одного з активних учасників клубів Олександра Базилєва.
Про такі зустрічі на згадку залишаються приємні враження від спілкування з авторами книг і самі видання, люб’язно подаровані ними.
Наприклад, нещодавно книжковий фонд нашої бібліотеки поповнився дуже цікавим дослідженням в області геральдики: Коваленко О. А. "Таємниця тризуба" (Львів, 2011). Унікальність цієї праці полягає у розкритті змісту маловивченої княжої символіки Київської Русі. Багатовікові спроби дослідників проникнути в суть двозубів і тризубів нарешті увінчалися успіхом. Усі відомі на сьогоднішній день герби княжої династії Київської Русі та їх спадкоємців представлені в цій праці. Подана еволюція цих символів, детально описані методи їх розшифрування. Надто неочікувані висновки, описані в цій книжці, дозволяють по-іншому побачити подробиці історичних процесів у становленні Київської Русі, пильніше придивитися до подій тисячолітньої давнини і, переосмисливши їх, по-іншому розуміти, сприймати події сьогодення та впливати на них.
Багато вражень залишила зустріч з Левком Лук'яненком – українським державним діячем, Героєм України, дисидентом радянських часів, першим главою Української Гельсінської групи, письменником. Ця зустріч проходила у ХДУ, була відкритою, тому присутніми на ній були не тільки студенти, а й усі бажаючі, серед яких і члени клубу любителів історії.
Левко Лук'яненко ділився з молоддю своїми думками про історію та майбутнє України, які знайшли відображення в багатьох його книжках. Левко Григорович подарував декілька книг нашій бібліотеці: «Сповідь у камері смертника» (К., 2011), «З часів неволі. Кн. 5: Одержимі » (К., 2012), «Маршал Жуков і українці у Другій світовій війні» (К., 2013), «Тут мій дух. Т.1, 2» (К., 2013). Це було дуже приємно – отримати книги з рук такої цілеспрямованої та мужньої людини.
Подарунком для членів клубів до Дня української писемності та мови стала зустріч з братами Капрановими, які представили на суд читача свою нову книгу «Мальована історія Незалежності України» (К., 2013) та подарували ії бібліотеці. Ця книга – для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли справжніми українцями, знаючими свою історію і гордими за неї. Видання дуже відрізняється від звичних підручників з історії України своєю незвичайною структурою, великою кількістю ілюстрацій, коміксів; наявністю карти на кожному розвороті, яка дає можливість досліджувати долю українських земель в різні історичні періоди.
Завдяки участі клубу «Дивослово» у Всеукраїнському проекті «Навчи друга розмовляти українською» відбулася презентація альманаху молодої української літератури «Знак» (К., 2013). Дане видання – це перша спроба показати стереоскопічне бачення світу молодими українськими поетами. Авторами альманаху стали молоді поети, які дістали визнання в українського читача, отримали літературні премії, в тому числі і від видавництва «Смолоскип», а подекуди й викликали інтерес в інших країнах.
Презентували альманах та знайомили присутніх зі своєю творчістю молоді київські поети Олег Коцарев та Мирослав Лаюк. Наприкінці зустрічі координатор проекту «Навчи друга розмовляти українською» Анастасія Розлуцька подарувала клубу «Дивослово» альманах «Знак», а поети – свої збірки поезій з автографами: Коцарев О. «Котра година» (К., 2013); Лаюк М. «Осоте!» (К., 2013).
У листопаді 2013 року у рамках проекту «Безкоштовні курси української мови» – «Навчи друга розмовляти українською» на базі Києво-Могилянської академії в Києві відбувся одноденний семінар-тренінг «Методичні та організаційні аспекти діяльності координаторів та викладачів» цього проекту.
Крім позитивних емоцій і вражень, методичних рекомендацій з організації роботи курсів, учасники семінару отримали ще й книги, які сьогодні активно використовуються при підготовці та проведенні засідань клубу «Дивослово». Викладач безкоштовних курсів української мови у Києві Катерина Мельник подарувала усім учасникам семінару наукові праці викладачів Києво-Могилянської академії.
Одна з них – Брайчевський М. Ю. «Походження слов'янської писемності» (К., 2009). Вчений розглядає дискусійну проблему формування слов'янської писемності у загальному соціокультурному контексті ранньої історії слов’янства, користуючись не лише писемними джерелами, а й археологічною базою.
Друга – посібник Демська-Кульчицька О. М. «Фразеологія» (К., 2008), в якому розглянуто предмет і завдання української фразеології, статус і частиномовну специфіку фразем, шляхи формування фраземного складу мови.
Дуже цікавим був виступ історика Павла Полянського – «Ми та інші в історичних текстах», що дав можливість зрозуміти, чому представники однієї держави (Б. Хмельницький, Чингісхан, Петро І) є героями свої держави та антигероями в інших країнах. Саме про це йдеться мова у книзі П. Полянського «Підручник з історії: проблеми толерантності» (Чернівці, 2012). У посібнику також проаналізовано сучасні тенденції у забезпеченні толерантного відображення історичної минувшини різних народів у шкільних підручниках з історії та стан справ із дотриманням принципів толерантності та полікультурності. На конкретних прикладах показано типові вади та шляхи їх усунення зусиллями автора та редактора на стадії підготовки рукопису підручника з історії. Наголос зроблено на позитивних прикладах співдіяльності і співжиття різних народів, представники яких проживають в Україні, їх внеску в загальноукраїнську історичну спадщину, зокрема становлення економічних та політичних інститутів української державності, спільне культурне надбання української політичної нації.
Члени клубу любителів історії велику увагу приділяють питанням історії рідного краю, тому дуже зраділи виходу у світ 2-го тому книги кращих краєзнавців Херсонщини О. Паталаха та С. Дяченка «Новоросія» (Херсон, 2013). У книзі подано 17 біографій-нарисів відомих державних і військових діячів, духовних осіб, митців і просто цікавих людей свого часу, кожен з яких залишив свій яскравий слід в історії Херсона й Новоросійського краю. Розповіді про життя поважних особистостей подані на фоні сцен з народного життя. Книга є блискучим поєднанням високого ступеню складності теми, оригінального її розкриття та художнього оформлення. Видавництво «Наддніпряночка» подарувало відділу наукової інформації та бібліографії цю книгу, і вона з першого знайомства стала для читачів, а особливо для учасників клубу любителів історії настільною.
На початку нового року бібліотека отримала від Олександра Базилєва в дарунок низку різних за тематикою та жанрами книг. Цінність цього дарунку полягає ще і в тому, що більшість книг видано дуже малими накладами, тому не кожна бібліотека має їх у своїх фондах. Ось деякі з цих видань:
Мицик В. Ф. "З добрими людьми по чесній дорозі" (К., 2013). Це видання про український національний рух та його представників – В. Хвойку, М. Максимовича, І. Нечуя-Левицького, П. Демуцького, разом з якими автору довелося з 1960-х років відстоювати самостійність України, національно-культурну ідентичність українського народу.
Чорногуз О. Ф. "Діти колонії" (К., 2013). «Дiти колонiї» – це книга-застереження, книга-заклик. У ній «діти» – це народ України, а «колонія» ознака того, що тривалий час Україна була колонiєю сусiдньої пiвнiчної держави. Книга складається з 3-х розділів: публіцистики, сатиричних творів та спогадів автора. Перша частина – це гострополемічні статті на соціально-політичні теми, присвячені найактуальнішим проблемам, що поставали в період відродження України, її розбудови, утвердження. Автор намагається достукатися до кожного українця, допомогти йому зрозуміти, що найдорожче у світі – виховувати у собі і в дітях любов до Вітчизни, рідного народу. У другій частині представлено кілька сатиричних творів письменника («Як я ходив до театру», «Кращий із кращих», «Дімагог», «Криворізькі «козачки»). Третій розділ присвячений спогадам автора про творчість видатних письменників України – Ст. Олійника, Ф. Маківчука, М. Лукаша, М. Вінграновського, П. Загребельного, М. Шестопала, Г. Тютюнника, А. Погрібного.
Юрченко В. "Пекло на землі" (Черкаси, 2010). Гостросюжетна, детективно-пригодницька трилогія розповідає про страждання і муки в’язнів у сталінських таборах на Соловках, одним з яких був автор цієї книги. На початку 1930-х років йому пощастило вирватися з пекла Соловецьких таборів і складними шляхами дістатися до Галичини. Тоді ж він і написав свою соловецьку трилогію. Книга вийшла в 1933 році у видавництві «Червона Калина» під назвою «Шляхами на Соловки» в трьох частинах («Пекло на землі», «Червоний чад», «Зі Соловецького пекла на волю») і відразу стала бестселером.
На жаль, нічого не відомо про долю автора. Здається, він загинув у вирі 1944-1945 років. Але його книга у вирішальні роки життя української держави знову повертається до нас. Так було у 1993 році, кола вона була перевидана вперше та у 2010 році вдруге, і тепер завдяки О. Базилєву є у фондах нашої бібліотеки.
"Чистому серцем = Пам'яті Василя Доманицького" (Черкаси, 2010). Василь Доманицький – відомий український енциклопедист, історик, літературознавець, фольклорист, публіцист та громадського-політичний діяч. Перше видання книги, присвяченої його пам'яті, побачило світ через два роки після його смерті – у 1912 році. За роки радянської влади книга була схована до «спецфондів», тому що вчений вважався «буржуазно-ліберальним діячем», а писали про нього теж «буржуазні націоналісти» або «фашисти». На сьогоднішній час ця книга єдина, яка розкриває сторінки життя вченого, стала недосяжним раритетом, бібліографічною рідкістю. До 100-річчя з дня смерті енциклопедиста у 2010 році книга була перевидана у розширеному форматі: до збірки ввійшли також «Додатки» з публікаціями з газет «Рада» і «Діло» за 1910 рік (некрологи, статті, присвячені пам'яті В. Доманицького, листи до редакцій, спогади), а також кілька розвідок сучасних дослідників.
Іванченко М. "Остарбайтерський вир: роман-спогади" (Дрогобич, 2010). Книга, написана на основі автобіографічних фактів, розповідає про події II світової війни та післявоєнне життя у СРСР. Це роман-спогад про молодого українського хлопця, його незламний дух, національну гідність, любов до Батьківщини, який пройшов і гітлерівські, і сталінські табори, але не втратив віри у свій народ і його майбутнє. У книзі багато малюнків автора та документальних фото.
«Срібний ювілей. Український фонд культури 1987-2012 рр. (К., 2012). У 2012 році Всеукраїнська благодійна організація – Український фонд культури – відзначив 25-річний ювілей. Про його діяльність йдеться у цьому художньо-публіцистичному виданні. В умовах перебудови Український фонд культури (УФК) став «найдемократичнішою благодійною громадською організацією, яка залучила широкі верстви населення держави та українців за її межами до дійової участі у відродженні й розвої національної культури, відкривала перспективи для творчої діяльності самобутніх особистостей і колективів». У книзі висвітлюється багатогранна робота фонду за програмами: «Пам’ять», «Т. Г. Шевченко», «Народна пісня, народна творчість», «Нові імена України», «Молодь і культура», «Повернення культурних та історичних цінностей в Україну», «Відродження культури народів, що мешкають в Україні». У книзі багато фотографій з різноманітних вечорів, концертів, творчих зустрічей, вернісажів, презентацій книг, конференцій тощо. Також подана інформація про нагороди та премії, засновані УФК.
"Вулицями мого села: Альманах" (Криві Коліна, 2010). До збірки входять розповіді про історію назв вулиць трьох сіл Черкащини, написані учнями. Зміст книги дуже цікавий: у ній поряд з учнівським твором про історію вулиці наводиться біографічна довідка та історична новела, присвячені герою чи події, на честь яких названа дана вулиця. Книга ілюстрована графічними малюнками та кольоровими портретами авторів історичних розвідок, картою села Криві Коліна. Дана книга-альманах – яскравий приклад того, як виховувати патріотичні почуття у дітей через дослідження історії своєї малої Батьківщини, як вчити їх висловлювати свої думки та давати оцінку минулим історичним подіям, проблемам сьогодення, відчувати пульс завтрашнього дня.
Також протягом 2013 року ХОУНБ ім. О. Гончара завдяки ініціативи та підтримці О. Базилєва почала отримувати дорогоцінний журнал «National Geographic. Україна» – україномовний варіант цього всесвітньо відомого видання, що почало виходити на українській мові у 2013 році.
Усі ці видання зайняли почесне місце у фондах нашої бібліотеки, за що ми ще раз дуже дякуємо Олександру Базилєву.
Видання, подаровані клубу у 2013-на початку 2014 рр.
1. Брайчевський М.Ю. Походження слов'янської писемності / Михайло Брайчевський; ред. Л. С. Бойко. – 4-те вид. – К.: Києво-Могил. акад., 2009. 152, [1] с.: ілюстр. – (Видання викладачів НаУКМА).
2. Вулицями мого села: Альманах / гол. ред. Л. Мовчан, упоряд. Р. Біленький; худож. Г. Ластовецька. – Криві Коліна: вид. П. С. Андрощук, 2010. – 56 с.
3. Демська-Кульчицька О. М. Фразеологія / О. М. Демська-Кульчицька. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 74 с.
4. Знак. Альманах / Упор. О. Коцарева; передм. Р. Семківа. – К.: Смолоскип, 2013. – 408 с.
5. Капранов В. Мальована історія Незалежності України / Брати Капранови; післямова І. Іванченко М. Остарбайтерський вир: роман-спогади / Михайло Іванченко. – Дрогобич: Відродження, 2010. – 412 с.
6. Коваленко О.А. Таємниця тризуба: науково-популярне видання / О. А. Коваленко; вступ. Сл. П. О. Масляк. – Львів, 2011. – 286 с.
7. Коцарев О. Котра година: фігляр з полуфіглярком: поезії / Олег Коцарев; вступ. сл. Ю. Андруховича; ілюстр. авт. – К.: Електрокнига, 2013. –127, [3] с.
8. Лаюк М. Осоте!: [123 вірші про одне ім'я] / Мирослав Лаюк; післямова В. Д. Герасим'юка; іл. М. Леонович. – К.: Смолоскип, 2013. – 223 с.: іл.
9. Лук'яненко Л.Г. З часів неволі / Левко Лук'яненко. – К.: Фенікс. – Кн. 5: Одержимі. –К., 2012. – 648 с.
10. Лук'яненко Л.Г. Маршал Жуков і українці у Другій світовій війні: укр. ветеранам та жертвам Другої світової війни присвяч. / Левко Лук'яненко. – 10-те вид. – К., 2013. – 48 с.
11. Лук'яненко Л.Г. Сповідь у камері смертника / Левко Лук'яненко; в авт. ред.; переднє сл. Л. Єфімова. – Вид. 4-те. – К.: Поліпрінт, 2011. – 136 с.
12. Лук'яненко Л. Г. Тут мій дух: зб. ст. / Л. Лук'яненко; в авт. ред. – К.: Тамподек-XXI, 2013 – Т. 1: 1988-2002 рр. – 2013. – 311 с.
13. Лук'яненко Л. Г. Тут мій дух: зб. ст. / Л. Лук'яненко; в авт. ред. – К.: Тамподек-XXI, 2013 – Т. 2: 2003-2009 рр. – 2013. – 303 с.
14. Мицик В. Ф. З добрими людьми по чесній дорозі: художньо-документальне видання / В. Ф. Мицик. –К.: КВІЦ, 2013. – 296 с.
15. «Новоросія» / О. Паталах, С. Дяченко; ред. О. Алєферко. – Херсон: Наддніпряночка, 2013. - 347, [4] с., [8] арк. карт, рис.: кольор. ілюстр. – (Історія Північного Причорномор'я в особах; т. 2). - Бібліогр.: с. [348-350].
16. Підручник з історії: проблеми толерантності: методичний посібник для авторів та редакторів видавництв / Авт. кол.: Касьянов Г.В, Полянський П.Б., Гирич І.Б., Щупак І.Я., Андрощук О.В., Голованов С.О., Терно С. О. – Міжнародний фонд “Відродження”; ГО “Центр освітнього моніторингу”. – Чернівці: Букрек, 2012. – 128 с.
17. «Срібний ювілей. Український фонд культури 1987-2012 рр. / Ред. Б. І. Олійник, упоряд. Д. Г. Янко. – К.: КВІЦ, 2012. – 366 с.:іл.
18. Чистому серцем = Пам'яті Василя Доманицького / Поліщук В. – Черкаси: Ю. Чабаненко, 2010. – 174 с.
19. Чорногуз О. Ф. Діти колонії. 3-тє вид. / Олег Чорногуз. – Київ: Кит, 2013. – 504 с.
20. Юрченко В. Пекло на землі: історичний роман / Віталій Юрченко. –Черкаси: «Інтроліга ТОР», 2010. – 576 с.
21. National Geographiс. Україна. – 2013. – № 3-9, 2014. – № 1.